Itálie a Tunisko uzavřely dohodu o spolupráci v boji s nelegální migrací, pašováním lidí a o ochraně hranic. Dokument ve čtvrtek v Římě podepsali italský ministr zahraničí Angelino Alfano a tuniský prezident Kaíd Sibsí. Informovala o tom agentura ANSA. Minulý týden podepsala Itálie podobnou dohodu také s Libyí.

Na základě dohody s Tuniskem bude Itálie například školit tuniskou pobřežní stráž, které dodá motorové čluny a lodě. Tuniský prezident slíbil v budoucnu také lepší spolupráci v boji proti terorismu a pašování lidí.

Itálie a Tunisko ve čtvrtek podepsaly i další dohody, například o výměnných programech pro mládež, o spolupráci v kultuře, zdravotnictví či dopravě.

Dohodu o spolupráci v boji proti nezákonné migraci, pašeráctví a ochraně hranic podepsala Itálie minulý týden také s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem, který stojí v čele mezinárodně uznávané vlády. Ta ale v Libyi nemá pod kontrolou moc v celé zemi.

Řím se dohodami se severoafrickými zeměmi snaží snížit masový příliv migrantů, kteří přes Středozemní moře do Itálie zejména z Libye připlouvají.

Jen letos dorazilo touto cestou podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky asi 9330 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 181 tisíc.