Senát, horní komora Kongresu Spojených států, i přes odpor demokratů schválil do funkce amerického ministra spravedlnosti a současně generálního prokurátora dosavadního senátora z Alabamy Jeffa Sessionse, považovaného do značné míry za zdroj inspirace pro protiimigrační politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Senátoři schválili Sessionse poměrem 52 ku 47 hlasům. Téměř všichni demokraté - až na jedinou výjimku - hlasovali proti, zatímco republikáni se jednomyslně semkli okolo svého sedmdesátiletého kolegy, známého krajně konzervativními názory, jakož i odporem k nelegální i legální imigraci.

Sessions se jako první ze senátorů postavil během primárek za Trumpa, který se mu odměnil jedním z klíčových křesel ve své vládě.

Agentura TASS poznamenala, že Sessions před připojením k Trumpově týmu zaujímal vůči Rusku tvrdou pozici, nakonec se však vyslovil pro normalizaci vztahů s Moskvou.

Hlasování předcházela debata, která se točila především okolo občanských práv. Diskuse se výrazně vyhrotila poté, co republikáni sáhli k velmi neobvyklému kroku a umlčeli demokratickou senátorku Elizabeth Warrenovou. Liberální politička kritizovala dosavadního alabamského senátora za údajné omezování práv černošské menšiny. K tomuto kroku podle amerických médií žádná z komor Kongresu již dlouhá léta nesáhla a mezi demokratickými zákonodárci vyvolal tento zásah pobouření.

Demokraté tvrdí, že republikáni se snaží prosadit všechny Trumpovy kandidáty za každou cenu a všemi prostředky. Vedle Sessionse kritizovaného za údajně rasistické postoje se pokoušejí blokovat i volbu kandidáta na ministra zdravotnictví Toma Pricea a ministra financí Stevena Mnuchina.

Hlasování nicméně nebylo tak těsné jako v případě ministryně školství Betsy DeVosové, které v úterý musel při nerozhodném poměru hlasů 50:50 pomoci do funkce viceprezident Mike Pence disponující právem rozhodujícího hlasu.

Sessions byl v Senátu, kde se demokratická menšina snaží všemi prostředky oddalovat schválení nových ministrů, potvrzen ve funkci jako šestý z 15 členů Trumpova kabinetu.