Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj byl v neděli v korupční kauze odsouzen k pěti letům vězení podmíněně a zároveň dostal pokutu 500 000 rublů (214 000 korun). Navalnyj podle agentury Reuters po rozsudku prohlásil, že se odvolá.

Příští rok se chce zúčastnit prezidentských voleb, ve kterých by v případě pravomocného rozsudku nemohl kandidovat. Nedělní verdikt není pravomocný.

"Rozsudek neuznáváme. Právo zúčastnit se voleb je podle ústavy na mé straně a já hodlám kandidovat," řekl Navalnyj, který se chce postavit proti současné hlavě státu Vladimiru Putinovi. Nedělní verdikt soudu podle Navalného ukazuje, že Kreml ho před volbami hodnotí jako velmi nebezpečného.

Navalnyj, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, proces týkající se lesnického podniku Kirovles označuje za politický a vidí za ním Kreml. Před dnešním soudním jednáním prohlásil, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl.

Rozsudek jako přes kopírák

V přestávce během  soudního jednání Navalnyj novinářům řekl, že text nového verdiktu slovo od slova opakuje soudní rozhodnutí z prvního procesu z roku 2013, kdy byl odsouzen k pětiletému nepodmíněnému trestu, což odvolací soud vzápětí změnil na trest podmíněný.

Evropský soud pro lidská práva později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

"Soudce čte přesně stejný text, což hodně vypovídá o celém procesu," konstatoval Navalnyj. "Byli příliš líní napsat nový verdikt. To svědčí o tom, že je evropský soud vůbec nezajímá," dodal.

Navalnyj je v Kirově souzen za údajnou zpronevěru opakovaně. Obžalován byl z toho, že jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizoval podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 tisíc metrů krychlových dřeva, a tím poškozen o 16 milionů rublů (6,8 milionu korun).

První proces v roce 2013 skončil vynesením pětiletého nepodmíněného trestu, který odvolací soud vzápětí změnil na podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale později usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský Nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Nyní žalobce pro Navalného a jeho spolupracovníka Pjotra Oficerova žádá stejný trest, který v roce 2013 padl v odvolacím řízení, tedy pět let podmíněně, respektive čtyři roky podmíněně. Obhajoba naopak požaduje osvobození obou obžalovaných.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist