Bývalý vůdce polského protikomunistického hnutí Solidarita a bývalý polský prezident Lech Walesa v pondělí opět popřel, že by někdy donášel komunistické tajné policii. Na tiskové konferenci v Gdaňsku odmítl nařčení jako ponižující urážku.
Polský Institut národní paměti (IPN) před týdnem s odvoláním na posudky grafologů označil za dokázané, že Walesa byl od prosince 1970 do června 1976 spolupracovníkem tajné policie, donášel na své kolegy a bral za to peníze. Walesův rukopis se podle znalců shoduje s písmem agenta komunistické tajné policie pod krycím jménem Bolek, jehož hlášení se našla v pozůstalosti bývalého komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka.
"Žádný z těch textů není můj. Ty řeči jsme vedli, ale nevěděli jsme, že nás odposlouchávají. Nebyla to udání, jen přepisy. Bylo to proto, aby mě zastrašili, ale nenechal jsem se zlomit," prohlásil Walesa před novináři a vybídl je, aby usilovali o odhalení pravdy.
Walesa připustil, že tyto přepisy "se velice podobají udáním". Upozornil však, že Kiszczak tyto podvrhy svého času posílal i Walesovým soupeřům a odpůrcům v Solidaritě, aby hnutí rozbil a vyvolal v jeho vůdcích vzájemnou nedůvěru.
"Vyhrožovali mi, že mě zlikvidují, ale ne oficiálně, protože na to jsem byl příliš silný, ale zlikvidují jako údajného agenta," řekl.
Svým kritikům z IPN vytkl, že písemnostem z Kiszczakovy dílny bez dalšího objasňování a ověřování uvěřili.
"Bojoval jsem s otevřeným hledím, říkal jsem, co se mi nelíbí. Nikdy mě nikdo nezlomil a nezlomí," zdůraznil bývalý prezident.
Lech Walesa čelil obviněním ze spolupráce s tajnou policií už v minulosti. Všechna opakovaně označil za lživá. V roce 2000 ho zvláštní lustrační soud zprostil obvinění ze spolupráce s tajnou policií. Polská společnost je ovšem v pohledu na jeho případ dlouhodobě rozdělena. Podle průzkumu, jehož výsledky již po nejnovějších odhaleních zveřejnil list Rzeczpospolita, většina Poláků nadále pokládá Walesu za národního hrdinu.
Složka agenta s krycím jménem Bolek z Kiszczakovy pozůstalosti obsahuje 575 stran; většinou jde o hlášení psaná ručně tajnými policisty, některé listiny ovšem psal přímo Bolek.
Podle těchto záznamů spolupracoval Bolek se Státní bezpečností (SB) intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již byly téměř na nule; formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976.
Opozice pokládá poslední odhalení za součást vyřizování účtů vůdce vládního tábora Jaroslawa Kaczyńského s Walesou, se kterým kdysi úzce spolupracoval, než se rozešli ve zlém. Historici působící mimo IPN zase zdůrazňují skutečnost, že se Walesa dokázal s tajnou policií rozejít.
Walesův syn Jaroslaw upozornil, že expertní posudky se opírají o jedinou analýzu dokumentů, shromažďovaných někdejším mistrem dezinformací a podvrhů, a že expertizu si objednal ústav, který je "loutkou v rukou vlády", nepřátelské vůči Walesovi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist