O své politické přežití bojuje jeden z největších spojenců Česka, bývalý polský premiér Donald Tusk. Ten momentálně šéfuje Evropské radě, tedy summitům lídrů zemí Evropské unie. Na summitech, na kterých se v Bruselu pravidelně scházejí premiéři či prezidenti států osmadvacítky, se rozhoduje o těch nejdůležitějších otázkách fungování unie. Tusk na nich dlouhodobě prosazuje názory blízké těm českým. 

V Polsku jsou ale u moci Tuskovi úhlavní nepřátelé, konzervativně nacionalistická strana Právo a spravedlnost. "Tusk je ikonou zla a hlouposti," řekl nedávno v polském rozhlase ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Předseda Práva a spravedlnosti a faktický lídr Polska Jaroslaw Kaczyński několikrát zopakoval, že Varšava už Tuska v čele Evropské rady nechce. Kaczyński Tuska například obviňuje, že stál za spiknutím, které v roce 2010 při leteckém neštěstí připravilo o život jeho bratra a tehdejšího polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Podle vyšetřovatelů ale byl pád polského vládního speciálu u ruského Smolenska nehodou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.