Marine Le Penová se prochází po pláži, jezdí na koni, otáčí kormidlem malé plachetnice. A mluví u toho o své lásce k Francii. Tak zachycuje prezidentskou kandidátku krajně pravicové Národní fronty její právě vydané předvolební video. "Miluji Francii. Celým svým srdcem, celou svou duší miluji tento tisíciletý národ," vyznává se.

Le Penová tvrdí, že Francie je ve smrtelném ohrožení. Voličům se nabízí jako ta jediná, která je schopna zemi zachránit. Hlavními hrozbami jsou podle ní globalizace a islámský fundamentalismus, které označuje za "dva totalitarismy".

Růst preferencí vnímají i trhy

Vůdkyně Národní fronty o víkendu oficiálně zahájila svou prezidentskou kampaň. Podle průzkumů veřejného mínění pohodlně postoupí do druhého rozhodujícího kola prezidentských voleb, které bude v květnu. V něm by ale měla prohrát s kýmkoliv z kandidátů, kteří mají šanci ji do druhého kola doprovodit.

Takový obrázek ukazují průzkumy už řadu měsíců, ale šance Le Penové přesto výrazně stouply poté, co se standardní pravicové a levicové strany ve Francii ocitly na pokraji chaosu. Banka UBS tak ve své analýze tvrdí, že Le Penová má čtyřicetiprocentní šanci stát se prezidentkou. Tuto možnost proto začaly vnímat i finanční trhy, které vyhlídky Le Penové dlouho ignorovaly. Výnosy z francouzských státních dluhopisů tak v posledních dnech citelně vzrostly, což je příznakem nejistoty.

Le Penová zveřejnila svůj předvolební program, ve kterém opakuje klasické priority Národní fronty. Po svém zvolení chce během šesti měsíců radikálně změnit Evropskou unii, a pokud by se jí to nepovedlo, vyhlásila by referendum o francouzském vystoupení. Francie by měla ihned opustit euro a vrátit se k vlastní měně. Program ale vůbec nezmiňuje, jak konkrétně by to Le Penová chtěla provést. Její strana poslední dobou svou kritiku eura začala zmírňovat, protože Francouzi si podle průzkumů jeho opuštění nepřejí.

K tomu, aby mohla Le Penová jako případná prezidentka skutečně vypsat referendum o vystoupení z EU, by musela získat většinu v parlamentu. Francouze čekají parlamentní volby v červnu a Národní fronta v nich v důsledku většinového volebního systému vždy propadla. Nyní by jí ale mohly nahrát problémy tradičních stran.

Ekonomický program Národní fronty má blízko k radikální levici. Le Penová je proti volnému obchodu, požaduje výrazné navýšení státních výdajů nebo snížení věku pro odchod do důchodu.

Konec migrace a změna EU

Le Penová chce téměř zastavit migraci do Francie. Stejně jako Evropská unie i migrace je pro ni symbolem bezohledné globalizace, která podle ní musí skončit. "Politici se už nedělí na pravicové a levicové. Ale na ty, kteří podporují globalizaci, a na vlastence," tvrdí šéfka Národní fronty.

Marine Le Penová převzala vedení strany v roce 2011 od svého otce Jeana-Marieho Le Pena. Snaží se ji očistit od nejkřiklavějších antisemitských nebo neofašistických hesel, se kterými byl její otec spojován. Příznakem je i to, že v propagačních materiálech a na mítincích se stále víc označuje jen křestním jménem Marine a omezuje používání svého příjmení. Podle většiny pozorovatelů ale Národní fronta zůstává krajně pravicovou stranou. "Změnila se jen forma," tvrdí například levicově liberální deník Libération. Některých tradičních hesel Národní fronty se ale Le Penová skutečně vzdala. Například už nepožaduje obnovení trestu smrti. Hlásí se taky k ochraně životního prostředí, což její strana dosud ignorovala.

Macron za sebe odsunul dosavadního hlavního favorita voleb, kandidáta pravice Francoise Fillona. Jeho podporu výrazně srazilo obvinění tisku, že svou manželku dlouhá léta platil ze státních peněz jako asistentku, i když údajně téměř žádnou práci nevykonávala.