Generální tajemník OSN António Guterres ve středu vyzval k co nejrychlejšímu zrušení protiimigračního výnosu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Ten zakazuje cesty do USA občanům sedmi zemí s převážně muslimským obyvatelstvem. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

"Není to způsob, jak nejlépe ochránit USA nebo jakoukoli jinou zemi ve vztahu k vážným obavám, které existují ohledně možné teroristické infiltrace," řekl Guterres novinářům. "Nemyslím si, že je to účinný způsob, jak to udělat. Myslím, že tato opatření by měla být zrušena raději dříve než později," dodal.

Guterres už v úterý řekl, že u tohoto opatření přijatého "naslepo" hrozí, že bude neúčinné. USA podle něj mají právo, ba dokonce povinnost kontrolovat své hranice, aby zabránily vstupu členů teroristických organizací.

Jejich opatření ale nemohou být založena "na jakékoli formě diskriminace kvůli náboženství, etnickému původu či státní příslušnosti". Taková diskriminace "spouští vlnu úzkosti a hněvu, kterou může usnadnit propaganda teroristických organizací, proti nimž chtějí všichni bojovat", prohlásil šéf OSN.

Guterres zároveň v úterý upozornil, že "opatření naslepo, která nejsou založena na solidních zpravodajských informacích", mohou být neefektivní. Hrozí, že je teroristé obejdou, protože jsou v současnosti "sofistikovaní".