Imigrační výnos nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž dočasně zakazuje vstup do USA občanům sedmi zemí, jejichž obyvatelé jsou převážně muslimové, neplatí, pokud dotyčné osoby disponují i britským pasem a americkým vízem.

Informovalo o tom v pondělí americké velvyslanectví v Londýně.

Ale i pro Brity s dvojím občanstvím, z nichž to druhé je některé ze sedmi daných zemí, platí zákaz, pokud přímo cestují z těchto států, upozornilo v pondělí britské ministerstvo zahraničí.

List Financial Times (FT) nicméně zdůraznil, že z daných států nevede žádná přímá letecká linka do USA, což vzbuzuje pochybnosti o tom, jak si americké úřady mohou v tranzitních zemích vymoci dodržení tohoto pravidla.

Na zvláštní status pro držitele britských pasů upozornil rovněž britský ministr zahraničí Boris Johnson, který v pondělí v britském parlamentu prohlásil, že držitelé britských pasů s místem narození v dotyčných zemích či i s občanstvím těchto států si budou rovni s ostatními britskými občany.

Americká ambasáda v pondělí na svých internetových stránkách nejprve britskou výjimku nepřipouštěla, než obsah prohlášení odpoledne pozměnila.

Podle FT zvláštní status pro Brity patrně rozhořčí ostatní západoevropské země, které podle původních náznaků měly mít stejné výsadní postavení.

Uprostřed všeho toho zmatku francouzské úřady doporučily svým občanům, kteří mají rovněž občanství daných zemí či se tam narodili, aby raději cestu do USA nepodnikali.

Trump v pátek podepsal výnos, jímž s okamžitou platností dočasně pozastavil program USA pro přijímání uprchlíků.

Do odvolání rovněž zakázal vstup migrantům ze Sýrie a na 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem.

Přechodné omezení, které vzbudilo mezinárodní protesty i zmatky v letecké dopravě, se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

Johnson ještě v neděli Trumpův příkaz kritizoval s tím, že stigmatizovat lidi kvůli občanství je nespravedlivé a rozděluje to společnost. "Budeme chránit práva a svobody britských státních příslušníků," uvedl šéf britské diplomacie na Twitteru.

Společně s britskou ministryní vnitra Amber Ruddovou se proto Johnson spojil s americkou vládou a ministerstvem zahraničí a požadoval podrobnější vysvětlení příkazu. Podle americké ambasády v Londýně i občané postižených zemí, pokud mají povolení k trvalému pobytu v Británii, mohou dál bez potíží žádat o americké vízum. Ostatní se o podání žádosti v dané lhůtě nemají ani pokoušet.

"Spojené státy potvrdily, že jsou nadále připraveny rychle odbavovat cestující ze Spojeného království, " oznámilo v prohlášení britské ministerstvo zahraničí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist