Americký prezident Donald Trump jmenoval na konci týdne svůj poradní sbor pro pracovní místa ve zpracovatelském průmyslu. Členy jsou ředitelé předních amerických firem a mezi nimi figuruje i šéf výrobce elektromobilů Tesla Motors a technologický "vizionář" Elon Musk spolu s několika dalšími významnými postavami technologického sektoru. Šéfové firem ze Silicon Valley přitom Trumpa během předvolební kampaně často ostře napadali.

Trump do výboru, který má podávat návrhy, jak v USA vytvářet nová pracovní místa v průmyslu, jmenoval téměř tři desítky šéfů společností, například General Electric, Ford, Boeing nebo Lockheed Martin, a kromě nich předsedu přední americké odborové centrály AFL-CIO Richarda Trumku. Z technologického sektoru je vedle Muska zastoupen ještě šéf výrobce čipů Intel a ředitel počítačové společnosti Dell, plyne ze seznamu, který zveřejnila agentura Reuters.

Musk, který je v levicových a zeleně orientovaných kruzích oslavován jako zastánce čisté energie, je už součástí druhého Trumpova poradního sboru. V prosinci ho zvolený prezident zařadil do seskupení, které mu má tlumočit názory privátního sektoru, například spolu se šéfem technologického gigantu Apple Timem Cookem a šéfem společnosti Uber Technologies Travisem Kalanickem.

Musk před listopadovými volbami řekl, že Trumpa nepovažuje za správného člověka do čela země a ze Silicon Valley se kritika republikánského kandidáta ozývala během kampaně prakticky nepřetržitě. Trump zase na oplátku říkal, že investoři americké technologické firmy přeceňují.

Podle serveru The Mercury News se ale oba muži potřebují. Muskovo podnikání je do značné míry založeno na přílivu vládních subvencí a díky tomu za předešlého prezidenta Baracka Obamy víceméně prosperovalo, Trumpův nástup by to ale mohl ohrozit. Trump pak může Muskovo podnikání vyzdvihovat jako příklad, kdy technologický sektor vytváří na domácí půdě tisíce míst. Tesla zaměstnává celkem kolem 30 000 lidí, z toho 25 000 v USA.

Někteří analytici akciového trhu nedávno zlepšili výhled akcií Tesla Motors. Přiměly je k tomu signály dobrého vztahu mezi Muskem a Trumpovou administrativou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist