Nové polské Muzeum druhé světové války v Gdaňsku krátce před svým otevřením zřejmě zásadně změní tvář. Polský soud v úterý rozhodl, že o chodu muzea bude rozhodovat vláda ve Varšavě, a nikoliv dosavadní vedení instituce. Nacionalistický konzervativní kabinet chce v muzejní expozici místo představení druhé světové války jako celku prezentovat především pohled Poláků na ni. Informují o tom polská média.

Současné vedení muzea, které se má otevřít na konci února, připravilo expozici popisující události let 1939 až 1945 v celosvětovém kontextu včetně vzestupu autoritářských režimů v Německu, Itálii či Japonsku v době po první světové válce. Mezi stálé exponáty by měly patřit například americký či sovětský tank nebo německý železniční vagon určený k transportům Židů.

Jednobarevná vláda nacionálně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) usiluje již od loňska o sloučení nového gdaňského muzea s již fungujícím Muzeem Westerplatte. Výrazně menší muzeum stojí u stejnojmenného poloostrova, na němž padly první výstřely války.

Nejvyšší správní soud ve Varšavě v úterý rozhodl o tom, že ministr kultury Piotr Gliński bude moci jmenovat nového ředitele gdaňského muzea, v jehož pravomoci bude změnit podobu expozice podle představ vlády premiérky Beaty Szydlové. Kabinetu se nelíbí právě globální pohled na válečné souvislosti a chce, aby se muzeum více zaměřilo na utrpení či hrdinství Poláků.

Glińského úřad chce podle dnešního prohlášení začátkem února zahájit slučování obou muzeí.

Podle předního historika Timothyho Snydera, který se v pondělí zúčastnil neoficiálního otevření muzea pouze pro zvané, může plán vlády zničit "zřejmě nejambicióznější muzeum, které je v jakékoliv zemi věnováno druhé světové válce".

Ministr Gliński již avizoval, že muzeum se více zaměří na polskou perspektivu válečných událostí, například na odpor proti nacistické invazi v roce 1939.

Současný ředitel muzea Pawel Machcewicz oponuje, že zúžení perspektivy neumožní prezentovat celkovou polskou zkušenost s válkou. "Ministr ani nebyl na pondělním otevření, a tak neví, o čem mluví. Bylo by velmi nákladné měnit expozici, proto doufejme, že ministr změní názor," řekl novinářům.