Bývalý ministr školství Benoit Hamon překvapivě ovládl první kolo primárek francouzských socialistů. Zvítězil tak politik z levicového tábora strany, jež slibuje zavedení univerzálního příjmu, legalizaci marihuany a 32hodinový pracovní týden.
"Ještě není nic dáno," reagoval na Hamonovo vítězství expremiér Manuel Valls. Ten se zatím nechce vzdát a burcuje své příznivce. Druhé kolo se koná už tuto neděli.
Hollandova nepopularita uškodila i Vallsovi
Francouzští socialisté do primárek vešli jako rozdělená strana, sužovaná vnitřními rozpory. A první kolo toto rozdělení jen utvrdilo. Ukázalo tak na příkop, který panuje mezi zastánci levicových idejí a příznivci realističtějšího postoje k hospodářským záležitostem.
Část socialistů se tak nikdy nesmířila s odklonem prezidenta Francoise Hollanda doprava – během své vlády například prezident navzdory několikatýdenním protestům a nesouhlasu odborů prosadil reformu pracovního trhu, která zlehčuje pravidla na propouštění, ale i najímání nových zaměstnanců.
Hollandova nepopularita stáhla i expremiéra Vallse. Pro mnohé voliče je tento rodák z Barcelony příliš spjatý s Hollandem, který se v prosinci rozhodl, že raději nebude ve volbách svůj mandát obhajovat.
Valls se ještě tento týden pokusí nepříznivý vývoj otočit. "Nechci žádné přeludy, které okamžitě vyprchají," řekl Valls s tím, že Hamonovy sliby na zavedení univerzálního příjmu či 32hodinového pracovního týdne by byly příliš nákladné a jsou nerealistické.
Musí sjednotit rozdělené socialisty
Průzkumy naznačují, že socialisty do prezidentských voleb povede právě Hamon, který by měl ovládnout i druhé kolo primárek.
Někdejší studentský lídr z Bretaně má ale jen malou šanci na úspěch v prezidentských volbách. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě naznačují, že ať už bude za socialisty v prezidentských volbách kandidovat kdokoliv, tak skončí na čtvrtém až pátém místě.
I mnozí socialističtí voliči si uvědomují, že jejich kandidát letos do prezidentského klání příliš nezasáhne. Stranu ale letos čeká ještě další test. Už v červnu se konají parlamentní volby, a právě Hamon bude muset rozdělenou partaj sjednotit. Jinak jí v hlasování čeká debakl, jaký léta nezažila.
Hamon patří mezi dlouholeté členy Socialistické strany. Poprvé na sebe upozornil už ve svých 18 letech, kdy patřil mezi studentské lídry v Bretani, kde vedl revoltu proti nepopulární reformě školství.
Později se dostal do kabinetu ministryně sociálních věcí Martine Aubry, poté byl i europoslancem.
V roce 2014 několik měsíců působil jako ministr školství. Z této funkce odešel na protest proti tomu, že Hollande svoji vládu stočil doprava.
Opravdovým vítězem je Macron
Francouzský tisk za opravdového vítěze prvního kola primárek považuje bývalého ministra hospodářství Emmanuela Macrona, jehož popularita v posledních měsících strmě letí vzhůru. Devětatřicetiletý Macron loni založil nové hnutí En Marche (Vpřed) a plně se soustředí na prezidentskou kampaň.
Právě on může na svoji stranu snadno získat zklamané voliče socialistů, kterým nevyhovují Hamonovy radikální postoje. Macron by se díky tomu mohl dotáhnout na hlavní favority prezidentského klání - a těmi aktuálně jsou šéfka populistické Národní fronty Marine Le Penová a kandidát republikánů Francois Fillon.
A nejen to. Macrona podporují i někteří prominentní socialisté. Namátkou je to třeba ministryně životního prostředí Ségolène Royalová. Prezident Hollande také údajně zvažuje, že Macrona podpoří, napsal nedávno týdeník Journal du Dimanche.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist