Kubánec José Enrique Manresa doufal, že se mu po náročné cestě konečně podaří dostat do vysněných Spojených států. Jenže to se mu nakonec nepovedlo. Prezident Barack Obama totiž minulý týden náhle ukončil dlouholetý migrační režim, kdy Kubánci, kteří se dostali na půdu USA, automaticky získali povolení k trvalému pobytu.
"Strávili jsme šest dnů a nocí na cestě, překračovali jsme řeky, procházeli džunglí," svěřil se agentuře Reuters. "Všechno jsme prodali. Teď už nám nezbývá naděje," dodal Kubánec, který se společně s dcerou dostal až do mexického města Tapachula kousek od hranic s Guatemalou.
Na rodné Kubě prodal dům a všechno vybavení. Jeho měsíční mzda dosahovala pouze na 20 dolarů, tedy v přepočtu asi na 560 korun, a proto se rozhodl, že raději zkusí společně se svojí dcerou začít nový život v USA. Nyní neví, co bude dělat, zda se vrátí zpět na Kubu, či zda požádá o azyl v Mexiku.
Do podobné situace se dostaly stovky dalších Kubánců. Ty zaskočilo Obamovo rozhodnutí na cestě – do USA putují buď přes moře, nebo také po souši, tedy nejčastěji přes Ekvádor, poté Kolumbii, Střední Ameriku a nakonec přes Mexiko. I oni se stejně jako Manresa "zasekli" v Mexiku či v dalších zemích a nyní nevědí, co bude dál.
"Obamovo rozhodnutí zničilo naše sny," řekla Yancy Riccardová, která na cestě prošla Guyanou, Brazílií, Ekvádorem a Kolumbií.
Obává se, že když se vrátí na Kubu, nedostane žádné zaměstnání.
Počet přistěhovalců vzrostl
Obama a kubánský lídr Raúl Castro se v prosinci 2014 dohodli na vzájemném sblížení. Washington poté uvolnil některá omezení obchodu či cestování na Kubu.
Na "ostrov svobody" pak vstoupily americké firmy, jako je třeba Airbnb či Netflix, obnovily se také pravidelné lety mezi oběma zeměmi. V březnu 2016 se Obama stal prvním prezidentem USA po téměř 90 letech, který na Kubu zavítal.
Přesto ale zůstalo v platnosti obchodní embargo.
Až do minulého týdne také pro Kubánce platily příznivější imigrační zákony. Ty ale Havana dlouhodobě kritizovala.
"S kubánskými přistěhovalci budeme nyní zacházet stejně jako s imigranty z dalších zemí," uvedl Obama ve svém prohlášení minulý týden. Havana se zavázala navrácené Kubánce zpět přijímat.
"Kubánští migranti - jako všichni jiní přistěhovalci - mohou i nadále žádat politický azyl," dodal k tomu Jeh Johnson, ministr vnitřní bezpečnosti.
V předtuše, že USA nakonec Kubáncům "zavřou dveře", mnozí lidé uspíšili svůj odchod. Například v roce 2015 do USA z Kuby dorazilo na 40 tisíc lidí. Loni dalších 54 tisíc, oznámil nedávno Obamův poradce Ben Rhodes.
Trump zřejmě Obamovo rozhodnutí neodvolá
Obamovo rozhodnutí vyvolalo smíšené reakce. "Stalo by se to dříve či později," řekla pro Miami Herald republikánka a členka Sněmovny reprezentantů Ileana Ros-Lehtinenová.
Kritici poukazují na skutečnost, že Obama své rozhodnutí zveřejnil jen osm dní před nástupem Donalda Trumpa do prezidentské funkce.
"Osm dnů před koncem svého mandátu prezident Obama našel další způsob, jak zmařit demokratické ambice kubánského lidu a poskytnout další ostudný ústupek Castrovu režimu," uvedl republikán a člen Sněmovny reprezentantů Mario Díaz-Balart.
Není ale zatím jasné, zda Trump Obamův krok odvolá. Komentátoři to vidí jako velmi málo pravděpodobné - Trump svou předvolební kampaň postavil na odmítání imigrace a posílení hranic.
"Trump hovořil velmi vášnivě o tom, že je třeba kontrolovat imigraci. Takže se mi zdá, že by bylo pro něj politicky velmi složité odvolat Obamův krok," uvedl pro server Politico Jason Marczak, analytik z think-tanku Atlantic Council.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist