Turecká policie v pondělí večer dopadla uzbeckého občana, který je označován za pachatele silvestrovského masakru v istanbulském nočním klubu, jemuž padlo za oběť 39 lidí. Podle listu Daily Sabah byl Abdulgadir Mašaripov zadržen v domě svého kyrgyzského přítele v istanbulské čtvrti Esenyurt. Informace tureckých médií v úterý potvrdil premiér Binali Yildirim.

Podle istanbulského guvernéra je zadrženým Abdulgadir Mašaripov, který se narodil v Uzbekistánu a výcvik absolvoval v Afghánistánu.

Kromě něj v souvislosti s útokem ve vazbě skončilo dalších 50 osob.

Mašaripov se k atentátu přiznal, uvedl guvernér největšího tureckého města Vasip Şahin. Otisky prstů, které se v klubu Reina našly, se podle něj navíc shodují s těmi Mašaripovovými.

Muž, který se narodil v roce 1983, do Turecka vstoupil ilegálně v lednu loňského roku, dodal guvernér. Podle něj jde o "dobře vycvičeného teroristu", který mluví čtyřmi jazyky.

Při zadržení, na jehož provedení se podílelo dva tisíce policistů, se u Mašaripova našlo 197 tisíc dolarů (téměř pět milionů korun). Turecká média už v pondělí uvedla, že Uzbek čin nespáchal z ideologických důvodů, ale za peníze.

Dokládá to podle nich i způsob útoku: Nešlo o sebevražedný atentát, útočník se naopak snažil z místa činu rychle uprchnout.

Kromě velkého finančního obnosu se u zadrženého našly také dvě pistole.

Premiér Yildirim vyjádřil naději, že se během výslechu podezřelého podaří odhalit "síly, které stály za plánováním útoku". Podle guvernéra Şahina je ale již jasné, že Mašaripov atentát spáchal na pokyn teroristické organizace Islámský stát (IS).

IS se k zodpovědnosti za atentát, který měl být podle něj odplatou za turecké vojenské operace v Sýrii, už dříve přihlásil.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Spolu s Mašaripovem zadržela turecká policie v pondělí podle guvernéra v istanbulské čtvrti Esenyurt také jednoho Iráčana a tři ženy.

Turecká média už dříve uvedla, že ženy pocházejí ze Somálska, Senegalu a Egypta. Kromě nich v ochranné vazbě skončil údajně také čtyřletý Mašaripovův syn.

V průběhu více než dvou týdnů, během kterých turecké úřady po pachateli istanbulského útoku pátraly, skončila ve vazbě podle Şahina padesátka osob.

Za pachatele označovala turecká média Mašaripova už týden po útoku. Daily Sabah o něm napsal, že je znám rovněž pod přezdívkou abú Muhammad Hurasan. Podle deníku Hürriyet ale nespáchal útočník masakr z ideologických důvodů, nýbrž za finanční odměnu 150 tisíc dolarů (3,8 milionu korun).

Krátce po útoku zadržela turecká policie Mašaripovovu manželku a také další členy jeho rodiny. Žena údajně uvedla, že se o střelbě dozvěděla až z televize a že neměla nejmenší ponětí o tom, že její manžel je teroristou IS nebo jen sympatizantem této organizace.

Po útoku Mašaripov za svou ženou s dětmi dorazil, ale ihned sebral svého čtyřletého syna a zmizel s ním. "Rozloučili jsme se a on opustil dům," řekla podle Daily Sabah Mašaripovova žena při policejním výslechu.

Podle tureckého tisku Mašaripov bezprostředně po útoku v klubu Reina odjel z místa taxíkem do restaurace s ujgurskými majiteli a požádal své známé, aby mu za cestu zaplatili. Policie v rámci vyšetřování několik Ujgurů zatkla. Majitel restaurace popřel, že by měl s útokem co do činění.

Většina obětí útoku v istanbulském klubu, kde lidé slavili příchod nového roku, byli turisté, hlavně ze zemí Blízkého východu a severní Afriky, ale i z Indie, Ruska či Izraele.

Související