Americká Sněmovna reprezentantů v pátek následovala čtvrteční rozhodnutí Senátu a dala pokyn výborům Kongresu, aby připravily návrh právní úpravy zrušení pojistného zdravotního programu dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy. Informovala o tom agentura Reuters.

Zrušení tohoto programu, známého jako Obamacare, je nejvyšší prioritou republikánské většiny v Kongresu, ale také zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, který v Bílém domě vystřídá Obamu 20. ledna. Ve středu Trump prohlásil, že ihned po nástupu nového ministra zdravotnictví hodlá předložit plán na náhradu systému veřejného zdravotního pojištění.

Rezoluce, kterou v pátek Sněmovna reprezentantů schválila stejně jako Senát, vyzývá výbory, aby návrh zákona, jenž míří ke zrušení Obamova pojistného programu, předložily do 27. ledna. Rezoluci podpořilo 227 poslanců, proti jich zvedlo ruku 198.

O Obamově reformě se v USA už několik let vášnivě diskutuje. Demokratičtí zastánci státního pojistného plánu argumentují tím, že díky němu získalo přístup ke zdravotnímu pojištění na 20 milionů Američanů. Podle republikánských kritiků je reforma nákladná. Stát podle nich nemá právo na podobná opatření, která škodí volnému trhu a poškozují konkurenční prostředí zdravotních pojišťoven.

Spěšné zrušení Obamacare ale může podle řady amerických expertů vyvolat chaos, který povede ke krachu zdravotních pojišťoven a k nákladným zásahům státu. Ještě větší škody podle nich může způsobit zbrklá náhrada, o jejímž charakteru zatím nejsou žádné informace.