Do Itálie loni po Středozemním moři doplulo dvakrát více nezletilých migrantů bez doprovodu rodičů než v roce 2015. Informoval o tom v pátek Dětský fond OSN (UNICEF). Celkem dětí a mladistvých bez doprovodu ze severní Afriky do jižní Evropy dorazilo 25 800.

"Je to alarmující trend," řekl koordinátor nouzové pomoci UNICEF Lucio Melandri. "Potřebujeme na tento problém koordinovanou evropskou odpověď," dodal.

Většina nezletilých jsou podle Dětského fondu chlapci ve věku 15 až 17 let a pocházejí hlavně z Eritreje, Egypta, Gambie a Nigérie. Kromě chlapců připlouvali loni na člunech s migranty do Itálie častěji také dívky, které jsou podle UNICEF obzvlášť ohrožené. "Několik dívek, se kterými UNICEF hovořil v Palermu (na Sicílii), tvrdilo, že byly nuceny k prostituci, aby zaplatily náklady za přepravu lodí," uvedla organizace.

Po Středozemním moři se loni podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do Itálie dostalo na člunech a lodích přinejmenším 180 tisíc migrantů. Více než pět tisíc lidí ve snaze dostat se do Evropy přišlo o život.