Rusko bude nyní Spojené státy respektovat víc než za vlády kteréhokoliv jiného amerického prezidenta. Ve středu to na tiskové konferenci v New Yorku prohlásil Donald Trump. Dodal, že úcta všech zemí světa bude v době jeho prezidentství vůči USA větší, než byla za předešlé vlády Baracka Obamy.

Zprávy o kompromitujících materiálech údajně shromažďovaných v Rusku jsou možná dílem špionážních služeb, prohlásil Trump na první tiskové konferenci po loňských listopadových volbách.  Trump reagoval i na zprávy amerických médií, podle nichž na něj ruská rozvědka shromáždila kompromitující materiál osobní i finanční povahy. Podle nepotvrzených informací tajných služeb USA, na které se média odvolávají, chtěla Moskva Trumpa v budoucnu vydírat. Kreml ve středu toto obvinění rozhořčeně popřel.

Trump znovu prohlásil, že publikované informace jsou smyšlené a dala je dohromady skupina jeho "nemocných odpůrců". Nic takového se podle něj nemělo dostat do novin. "Je to absolutně odporné," konstatoval. Budoucí prezident připustil, že za hackerskými útoky během voleb stojí Moskva. Ruský prezident Vladimir Putin se do hackerských útoků neměl pouštět, konstatoval Trump. Nevěří, že se k nim Rusko znovu uchýlí. Podle Trumpa se hackerských útoků dopouštějí i jiné země, například Čína. Demokraté na rozdíl od republikánů podle něj nedostatečně chránili své servery před kybernetickými útoky. 

Před tiskovou konferencí postup amerických médií tvrdě odsoudil Trumpův mluvčí Sean Spicer. Označil je za "ostudné a odporné" a za smutný příklad získávání mediálních bodů.

Prezident se minulý týden seznámil s informací hlavních amerických špionážních agentur o ruském chování a jeho kybernetických útocích. Zda a jak na tyto informace hodlá reagovat, ale zatím veřejnosti nesdělil.

Doufám, že se s Putinem dohodneme

Přízeň ruského prezidenta Vladimira Putina budoucí prezident USA nepovažuje za chybu ale spíš za bonus. Donald Trump to ve středu prohlásil na tiskové konferenci v New Yorku. Trump doufá, že se s šéfem Kremlu dohodne, zatím to ale neví.

Trump už během volební kampaně neskrýval zájem na zlepšení vztahů s Moskvou, které se na sklonku éry jeho předchůdce Baracka Obamy ocitly na mrazivé úrovni. Prezidentovy proruské sympatie, stejně jako kritické poznámky na adresu NATO, vyvolaly údiv a obavy v metropolích spojenců a optimistická očekávání v Moskvě.

Vůči Rusku Trump nemá žádné závazky, uvedl na středeční tiskové konferenci, první po jeho listopadovém zvolení hlavou státu. S Ruskou federací ho nespojují žádné smlouvy ani žádné půjčky. V jednání s ruským prezidentem bude prý Trump úspěšnější, než by byla jeho volební soupeřka Hillary Clintonová.

Trump se podle právníka oddělí od svého majetku

Zvolený prezident Donald Trump se oddělí od svého rozsáhlého majetku. Jeho právník před Trumpovou tiskovou konferencí podle agentury Reuters řekl, že Trump převede všechna aktiva do fondu, který budou řídit jeho dva synové.

Trump řídil několik hotelů a golfových hřišť po celém světě. Podle právníka, který hovořil se skupinou novinářů s tím, že nebude uvedeno jeho jméno, si chce Trump najmout poradce pro etické záležitosti, aby se vyhnul dalším otázkám o potenciálním konfliktu zájmů mezi jeho podnikáním a vykonáváním prezidentského úřadu.

Právník také sdělil, že veškerý zisk, který bude pocházet ze zahraničí z Trumpových hotelů, bude darován americkému ministerstvu financí.

Trump odejde ze všech pozic v holdingu Trump Organization a na vedení holdingu se přestane podílet i jeho dcera Ivanka. Je manželkou Jareda Kushnera, jejž Trump jmenoval jedním ze svých hlavních poradců.

Úřadu hlavy státu se Trump ujme příští týden.