První čínská letadlová loď proplula ve středu Tchajwanským průlivem, oznámilo to tchajwanské ministerstvo obrany. Tchajwanský průliv od sebe odděluje pevninskou Čínu a ostrov Tchaj-wan, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii a kterému v případě vyhlášení nezávislosti hrozí vojenským útokem. Tchajwanská armáda proplutí sledovala a vyzvala veřejnost ke klidu.

Plavidlo Liaoning se společně s formací dalších čínských válečných lodí průlivem vracelo z vojenského cvičení v Jihočínském moři. Toto 300 metrů dlouhé plavidlo vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, kterou Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení. Do aktivní služby byl Liaoning zařazen v roce 2012 a loni v listopadu Čína informovala, že je loď bojeschopná.

Podle některých analytiků je stávající mise čínské letadlové lodi ukázkou, jak plánuje Čína plavidlo v budoucnu využívat k podpoře svých teritoriálních nároků.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že Liaoning nevstoupil do tchajwanských vod, jeho trasa ale křižovala vzdušnou identifikační zónu ostrova. Tchajwanská armáda v reakci nasadila své letouny a lodě, aby proplutí Liaoningu 160 kilometrů širokým průlivem "sledovaly a kontrolovaly".

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou se zvýšilo, když byla loni do funkce tchajwanské prezidentky zvolena politička Cchaj Jing-wen. Ta je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.

Minulý měsíc Čínu rozhořčilo, když tchajwanská prezidentka telefonovala nově zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Od roku 1979, kdy Spojené státy s Tchaj-wanem přerušily oficiální diplomatické vztahy, to bylo poprvé, co úřadující či designovaný šéf Bílého domu hovořil s vůdcem tohoto ostrova.