Německo podle kancléřky Angely Merkelové nepostupovalo v minulosti dost důsledně při integraci migrantů ani při vracení těch, kteří v zemi nemohou zůstat. To se podle ní musí změnit. Merkelová to v pondělí řekla v projevu na zasedání svazu zaměstnanců státní správy v Kolíně nad Rýnem.
Merkelová ve svém prvním větším veřejném vystoupení v novém roce znovu připustila dřívější nedostatky v migrační politice spolkové republiky. Již v loňském roce se přitom nechala slyšet, že Německo nebylo na masivní příchod uprchlíků v roce 2015 dostatečně připraveno.
V pondělním zhruba čtyřicetiminutovém vystoupení zdůraznila jak nutnost lepší integrace běženců, kteří v Německu dostanou ochranu, tak důslednější vracení těch, kteří na azyl nebo jinou formu právní ochrany nemají nárok.
"Musíme být upřímní. V letech, kdy jsme měli málo lidí žádajících o azyl nebo těch, kteří potřebovali ochranu v souladu se ženevskými úmluvami, jsme ani jednu z těchto částí neprosazovali tak důsledně.
A to platí pro všechny úrovně, od komunální přes zemskou až po spolkovou - jak by to bylo potřeba," konstatovala německá kancléřka.
Pokud jde o lepší návratovou politiku, vidí Merkelová nutnost dohody se zeměmi, jako jsou Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Egypt. V tomto úsilí přitom podle ní musí ministru vnitra pomoci i ostatní členové kabinetu.
Šéfka německé vlády také výslovně ocenila postup policie při novoročních oslavách v Kolíně nad Rýnem, který v zemi vyvolal diskuse, protože při něm policie dočasně zadržela více než sto osob původem většinou ze severní Afriky. Široké nasazení policistů na Silvestra pomohlo podle zastánců zákroku zabránit opakování situace před rokem, kdy v centru města převážně muži pocházející ze severu Afriky masově napadali ženy.
Politici, kteří zcela odmítají přijímání uprchlíků, nepomáhají podle kancléřky Merkelové fungování Evropy. Každá země má nést část humanitární zodpovědnosti, je přesvědčena německá politička. Proti dobrovolnému přijímání migrantů je například český prezident Miloš Zeman.
"Potřebujeme samozřejmě společnou zodpovědnost za naše humanitární povinnosti. A v tom máme v Evropské unii zatím ještě silné nedostatky," vyjádřila své přesvědčení Merkelová. Pokud všechny země nebudou připraveny nést část povinností, nemůže podle ní fungovat společný azylový systém.
"Když někteří říkají 'My nebudeme vůbec přijímat lidi, kteří potřebují ochranu', tak to pro mě není fungující Evropa," poznamenala Merkelová za potlesku posluchačů. Na problematice je potřeba dále pracovat, podotkla také šéfka německé vlády, která připomněla, že i spolková republika dříve odmítala kvóty pro přerozdělování uprchlíků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist