Američtí astronauti Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová ukončili svůj páteční pracovní výstup do otevřeného vesmíru a po více než šesti hodinách se vrátili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Uvedla to agentura TASS.

Šlo o první ze dvou výstupů souvisejících se zlepšením energetického systému orbitálního komplexu a současně vůbec první v letošním roce. Druhý výstup je plánován na 13. ledna.

Astronauti měli za úkol odmontovat deset let staré nikl-vodíkové baterie a zapojit tři nové lithium-iontové akumulátory, které minulý měsíc dodala japonská nákladní loď. Baterie si dříve připravili na místo za pomoci dálkově ovládané robotické ruky. Každá baterie je velká asi jako polovina ledničky. Zapojit další tři mají příští pátek.

"Vzhledem k tomu, že astronauté zvládli hlavní práci skoro o hodinu dříve, než se plánovalo, řídící středisko v Houstonu rozhodlo přidat jim další dva úkoly," poznamenal TASS: Whitsonová tak odmontovala jeden z osvětlovacích přístrojů a Kimbrough pořídil snímky spektrometru, který se začal přehřívat.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že potrvá dva až tři roky, než se podaří vyměnit všech 48 starých baterií. Nahradit je má poloviční počet účinnějších lithium-iontových akumulátorů, což ušetří prostor pro další vybavení.

Palubní robot s velmi dlouhou rukou, zvaný Dextre, odstranil staré baterie a přisunul nové v sérii manévrů, které začaly už na Silvestra. Dextre také uvolnil šrouby, které na místě drží speciální plechy. Úkol nainstalovat tyto desky, společně s kabely, připadl Kimbroughovi a Whitsonové.

Šéf astronautů NASA Christopher Cassidy v řídícím středisku uvedl, že manipulace s těmito šrouby pro astronauty byla často náročná, proto ji rádi přenechali robotovi. Výstupy do vesmíru jsou považovány za vysoce riskantní. Vždy je proto žádoucí zkrátit čas potřebný k práci v otevřeném kosmu.

V roce 2013 se na oběžné dráze kolem Země kvůli průsaku vody do přilby skafandru málem utopil italský kosmonaut Luca Parmitano. Po zahájení práce vně ISS ohlásil problém s vodou z klimatizačního systému skafandru, kterou vdechoval a která se mu dostala i do očí. S návratem do orbitálního komplexu musel Parmitanovi pomoci jeho americký kolega Chris Cassidy, se kterým mimo stanici pracoval.

Většina starých baterií spolu s dalšími odpadky ze stanice shoří v atmosféře ještě tento měsíc v japonské zásobovací lodi, která dopravila na ISS nové baterie. Další lithium-iontové baterie přiveze následující nákladní loď.

Whitsonová je ve výstupech do vesmíru rekordmankou mezi astronautkami. Má jich za sebou sedm. Ve svých 56 letech je nejstarší a nejzkušenější astronautkou na světě, poznamenala agentura AP. Kimbrough v pátek vstoupil do vesmíru potřetí. Celkem se z ISS uskutečnilo 186 výstupů do otevřeného kosmu, dodal TASS.

Související