Německý ministr vnitra Thomas de Maizière navrhuje vytvořit střediska, která by usnadnila a zrychlila deportace odmítnutých žadatelů o azyl. Vzniknout by mohla v blízkosti letišť, napsal v úterý v příspěvku zveřejněném v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Centralizovat by chtěl de Maizière také systém vnitřní zpravodajské služby.

Vzhledem k nebezpečí teroristických útoků de Maizière rovněž vyzval, aby ústřední vláda dostala více pravomocí v oblasti bezpečnosti na úkor jednotlivých spolkových zemí. Větší vliv by chtěl mít jako ministr vnitra právě na deportace migrantů, kteří nezískali v Německu azyl. Vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl dosud spadá do kompetence jednotlivých spolkových zemí.

Navrhovaná spolková centra pro deportace by podle politika vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) měla vznikat přednostně "v blízkosti německých dopravních letišť". Současné zákony to podle něj umožňují. Spolková vláda dlouhodobě tlačí na kabinety jednotlivých spolkových zemí, aby urychlily deportace odmítnutých žadatelů o azyl.

Kromě oblasti deportace migrantů by de Maizière vzhledem k současné bezpečnostní situaci chtěl posílit také pravomoci spolkové policie a kriminálního úřadu. Centralizovat by chtěl také systém civilní kontrarozvědky. V současnosti existuje v každé ze 16 spolkových zemí jeden zemský úřad na ochranu ústavy. Zemské úřady nepodléhají Spolkovému úřadu na ochranu ústavy (BfV), ale jednotlivým zemským ministerstvům vnitra.

Německo by podle de Maizièra mělo rovněž snížit kritéria pro uznání třetích zemí za bezpečné. Německé úřady nemohou do země, která není považována za bezpečnou, vyhostit odmítnutého žadatele o azyl. Návrh na zařazení Alžírska, Tuniska a Maroka na seznam bezpečných států, který loni předložila spolková vláda, v současnosti ve Spolkové radě blokuje strana Zelených.

S návrhem na změny v bezpečnostním systému de Maizière přišel dva týdny po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně české občanky. Pachatelem atentátu byl pravděpodobně Tunisan Anis Amri, odmítnutý žadatel o azyl, jejž se Německu nepodařilo vyhostit.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist