Populární istanbulský klub se stal v noci na neděli terčem teroristického útoku, při kterém 39 lidí zahynulo a téměř 70 utrpělo zranění. Neznámý střelec, který je na útěku, zaútočil v okamžiku, kdy v zábavním komplexu Reina stovky lidí slavily příchod nového roku.

K útoku se ve zveřejněném prohlášení přihlásil takzvaný Islámský stát, informovala agentura ReutersTurecká policie v souvislosti s atentátem zadržela osm podezřelých, napsal server listu Hürriyet.

Tamní média již dříve informovala, že by útočník mohl pocházet ze Střední Asie, buď z Uzbekistánu, nebo z Kyrgyzstánu.

"Jako pokračování požehnaných operací, které Islámský stát provádí proti ochránci kříže Turecku, hrdinný voják chalífátu zasáhl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek," stojí v prohlášení, které organizace zveřejnila prostřednictvím agentury Amak. 

Pachatel podle Amak střílel na rozkaz vůdce IS a samozvaného chalífy abú Bakra Bagdádího.

Organizace Islámský stát se v minulosti jen zřídka hlásila k teroristickým útokům na tureckém území, upozornila agentura AFP.

Islamisté podle odborníků tímto postupem chtěli sice vyslat Ankaře jasný signál, nechtěli ale zároveň ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş v pondělí oznámil, že policie získala otisky prstů a základní informace o vzhledu "teroristy". "Práce na jeho identifikaci se tím urychlí," dodal. Podle něho je jasné, že intervence turecké armády v Sýrii, která trvá od srpna, rozhořčila teroristické skupiny a ty, kteří za nimi stojí. Intervence však prý bude pokračovat, "dokud nebudou odstraněny všechny hrozby vůči Turecku".

Kurtulmuş také řekl, že novoroční útok byl o dost rozdílnější oproti předchozím atentátům v Turecku a že jeho cílem bylo rozdělit tureckou společnost.

Turecké úřady již identifikovaly všech 39 obětí novoročního útoku. Je mezi nimi 27 cizinců, informovala v neděli v noci agentura Anadolu.

Mezi národnostmi obětí, které agentura uvedla, není žádný občan České republiky.

Většina mrtvých cizinců pochází z arabských zemí. Sedm je ze Saúdské Arábie, po třech obětech mají Libanon a Irák, po jedné například Izrael, Kanada či Rusko.

Několik obětí mělo dvojí občanství: podle dostupných údajů je mezi mrtvými například osoba s tureckým a belgickým pasem, občan Tuniska a Francie a také člověk s německými a tureckými doklady. Téměř 70 lidí střelec v klubu zranil.

Guvernér istanbulské provincie Vasip Şahin hovořil o jediném střelci, který automatickou útočnou puškou nejprve zastřelil policistu a dalšího člověka před vchodem do velkého klubového areálu a poté náhodně pálil po lidech uvnitř.

"Divoce a nemilosrdně střílel na nevinné, kteří prostě přišli slavit Nový rok a pobavit se," uvedl guvernér, podle kterého šlo o "teroristický útok".

Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima pachatel atentátu před svým útěkem zanechal na místě činu zbraň. Yildirim rovněž odmítl dřívější spekulace, že útočník měl na sobě kostým Santa Clause. Podle premiéra začínají turecké úřady postupně odhalovat důkazy související s útokem, nicméně stále není jasné, kdo je za něj zodpovědný.

Klub Reina patří k luxusním podnikům, leží v evropské části města a navštěvují ho bohatí místní i cizinci. Střelba začala kolem 01:30 místního času (asi půlhodinu před středoevropskou půlnocí).

V okamžiku masakru bylo uvnitř na 700 lidí a někteří se snažili zachránit skokem do chladných vod Bosporu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan útok označil za pokus vyvolat v zemi chaos a vyzval Turky k jednotě.

Další střelba u mešity

Turecká média odpoledne informovala také o střelbě u jedné z instanbulských mešit, kde byli zraněni nejméně dva lidé. Pachatel z místa činu rovněž utekl. Zda mezi oběma případy je spojitost, není zatím jasné.

Turecku zasílají projevy soustrasti politici z celého světa.

Ruský prezident Vladimir Putin v kondolenčním prohlášení uvedl, že si lze těžko představit cyničtější zločin než vraždu nevinných civilistů. Německá kancléřka Angela Merkelová považuje za nelidské útočit na oslavující lidi. Americký prezident Barack Obama nabídl Turecku pomoc.

"Strašlivý začátek roku 2017 v Istanbulu. Soucítím s rodinami obětí tohoto odporného zločinu," napsal na Twitteru český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Černínský palác vydal doporučení, aby se lidé vyhýbali istanbulské čtvrti Ortaköy a jejímu okolí, kde policie intenzivně pátrá po útočníkovi. Letiště funguje bez omezení, ale lidé mají počítat s případnými policejními kontrolami. Doporučení platí i pro další části Turecka.

Střelba v tureckém nočním klubu byla podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska odporným zločinem. Podobným útokům je podle nich třeba předcházet mimo jiné spoluprací tajných služeb.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka i Hamáčka ale žádná opatření proti terorismu nebudou nikdy stoprocentně účinná. Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš střelbu označil za strašnou tragédii. Podle něj se ukazuje, že klasická bezpečnostní opatření jsou vůči těmto útokům neúčinná, protože počínání fanatiků typu istanbulského střelce je těžko předvídatelné.

Útoku nezabránila ani okolnost, že v největším tureckém městě byla vyhlášena přísná bezpečnostní opatření kvůli riziku teroristických útoků a nad bezpečím silvestrovských a novoročních oslav bdělo na 17 tisíc policistů.