V Sýrii začalo o půlnoci (23:00 SEČ) platit příměří, na kterém se dohodli protivládní povstalci s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Jako garanti na něj dohlíží Rusko a Turecko.

Méně než dvě hodiny po začátku příměří však došlo v západosyrské provincii Hamá ke střetům mezi povstalci a vládními vojsky věrnými režimu prezidenta Bašára Asada.

S odvoláním na opoziční aktivisty ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) to v pátek uvedla agentura Reuters. 

Podle SOHR příměří porušili povstalci v západosyrské provincii Hamá a obsadili část území, kterou měla před tím pod kontrolou vládní vojska. Podle mluvčího povstalecké skupiny Džajš al-Nasr Muhammada Rašída vládní vojska naopak klid zbraní porušila ostřelováním území kolem dvou vesnic v jižní části provincie Idlib, která s provincií Hamá sousedí.

Střelba byla krátce po půlnoci místního času slyšet také v jihosyrských provinciích Dará a Kunajtra, uvedla SOHR, která sídlí v Londýně, situaci v Sýrii ale monitoruje pomocí sítě místních aktivistů.

Součástí příměří nejsou teroristické organizace, jako jsou Islámský stát (IS) či Fronta dobytí Sýrie (dříve známá jako an-Nusra), ani milice syrských Kurdů YPG. Ujednání se syrskou vládou ale podpořily největší opoziční skupiny.

Oznámení dohody o příměří následovalo krátce po dobytí Aleppa vládními silami. Je výsledkem jednání, která v Moskvě vedli zástupci syrské vlády prezidenta Asada, Ruska, Turecka a Íránu. Rozhovorů se neúčastnily Spojené státy.

Klid zbraní budou podle ruského prezidenta Vladimira Putina provázet mírové rozhovory mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí.

Krátce před začátkem klidu zbraní zahynulo podle aktivistů ze SOHR při náletech a ostřelování předměstí Damašku nejméně 22 lidí.

Mezi mrtvými je údajně přinejmenším 14 dětí.

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300 000 obětí. Zatímco Moskva podporuje režim v Damašku, Ankara stojí na straně převážně sunnitských protivládních povstalců.

Pokud příměří vydrží, svolalo by Rusko rádo už na leden do kazašské Astany mírové rozhovory.