Tuniská policie zatkla tři osoby kvůli vazbám na atentátníka Anise Amriho, který v pondělí najel do davu na vánočním trhu v Berlíně. Jedním ze zadržených je Amriho synovec Fredi, píše server The Independent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tuniského ministra vnitra. 

Podle prohlášení ministra jsou tři zadržení podezřelí z členství v "teroristické skupině... napojené na teroristu Anise Amriho". Tunisan Amri je považován za pachatele pondělního útoku v Berlíně, který si vyžádal 12 obětí, včetně jedné Češky.

Tři zadržení jsou ve věku mezi 18 a 27 lety a měli být podle tuniského ministerstva aktivní na jihu Tuniska v oblasti, odkud Amri pocházel. Jeho synovec uvedl, že strýc patřil ke skupině džihádistů v Německu kolem radikálního kazatele abú Valá, který je považován za hlavního ideologa salafistické scény v Německu a kterého německá policie zadržela v listopadu.

Amri prý svému synovci poslal pod tajnou identitou peníze, aby za ním mohl přijet do Německa. Prý po něm chtěl, aby přísahal věrnost organizaci Islámský stát (IS).

Čtyřiadvacetiletého Amriho zastřelila v pátek ráno v Itálii poblíž Milána policie, když se pokusil uprchnout před rutinní kontrolou. Amri na policisty před tím vystřelil a jednoho z nich zranil. Islamistická agentura Amak také v pátek zveřejnila video, na němž Amri přísahal věrnost organizaci Islámský stát (IS) a vyzval k dalším atentátům.

Španělské ministerstvo vnitra v sobotu uvedlo, že prošetřuje informaci o možném spojení Amriho s občanem Španělska. Ministr vnitra Juan Ignacio Zoido to řekl španělskému rozhlasu s tím, že prověřovaný kontakt se měl uskutečnit přes internet. Podle deníku Independent dostali Španělé tip od německých úřadů. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist