Italská policie v pátek zastřelila Tunisana Anise Amriho, útočníka, který v pondělí v Berlíně najel ukradeným nákladním automobilem do lidí na vánočních trzích. Potvrdil to italský ministr vnitra Marco Minniti.

Kdo byl Anis Amri?

Tunisan podezřelý z berlínského útoku se stýkal s radikálními islamisty. Chtěl rozdmýchat nenávist vůči uprchlíkům. Více čtěte zde »

Přestřelka se odehrála kolem třetí ráno u nádraží v Sesto San Giovanni v Miláně. Na policisty začal Amri za křiku "Alláhu akbar" (Bůh je veliký) střílet během kontroly, když ho žádali o doklady. Jednoho policistu zranil. Podle agentury Reuters policie jeho totožnost potvrdila pomocí otisků prstů. Zasahující policista, který byl u policie teprve ve zkušební lhůtě byl zraněn.

Při pondělním útoku na vánoční trh v Berlíně zemřelo celkem 12 lidí, mezi nimi také česká občanka Naďa Čižmárová. Informovalo o tom ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí.

Naďa Čižmárová dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Její muž ji pohřešoval od pondělka, policie podle analýzy DNA a další identifikace během několika dní zjistila, že je jednou z mrtvých.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:55
Události sledujeme v on-line reportáži

Dobré ráno, vítáme vás u on-line reportáže, ve které budeme i dnes sledovat dění okolo pondělního útoku na berlínských vánočních trzích.

07:03
Zaorálek bude informovat o české oběti útoku

O české občance, která zahynula při pondělním teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně, bude dnes novináře informovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Češka Naďa Čižmár podle čtvrteční zprávy Černínského paláce žila a pracovala v Německu.

07:11
Dva Kosované plánovali útok na německé nákupní centrum

Německá policie zadržela dva muže podezřelé z přípravy útoku v nákupním centru ve městě Oberhausen na západě země. Šlo o bratry původem z Kosova. Podle agentury DPA o tom dnes informovala policie.

Dvojice ve věku 31 a 28 let byla zadržena v noci po zásahu zvláštní jednotky v nedalekém městě Duisburg. Policisté dostali tip od tajných služeb, které se o útoku plánovaném na nákupní a zábavní komplex CentrO dozvěděly. Podle médií není jasné, v jaké fázi přípravy útok byl ani kdy k němu mělo dojít.

07:18
Evropa musí být silná, uvedl Sobotka

V sousedním Německu se tragicky potvrdilo, že terorismus nezná hranice a že jeho obětí se může stát i český občan, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k oznámení, že při pondělním teroristickém útoku v Berlíně zahynula i Češka Naďa Čižmár.

Evropa musí být podle něho více než kdy jindy jednotná a silná. "Musíme zásadně posílit naši bezpečnost a vést proti těmto šíleným fanatikům nekompromisní boj," píše se v prohlášení na webu vlády.

07:29
V Melbourne zadrželi pětici mužů, kteří plánovali útoky

Australská policie dnes zmařila sérii bombových útoků plánovaných na vánoční svátky na rušných místech Melbourne. Policisté zadrželi pět podezřelých mužů, kteří chtěli použít k útoku výbušniny, nože či střelnou zbraň. Podle policie již nebezpečí nehrozí, informovala agentura AFP.

K útokům mělo dojít na vlakovém nádraží na ulici Flinders Street, náměstí Federation Square či u katedrály svatého Pavla, což jsou místa patřící mezi místními obyvateli i turisty mezi nejfrekventovanější.

Všichni zadržení jsou podle vrchního policejního komisaře státu Victoria Grahama Ashtona Australané ve věku 21 až 26 let, čtyři z nich původem z Libanonu a pátý z Egypta. Radikalizovali se v poslední době a inspirací jim byla propaganda teroristické skupiny Islámský stát. Úřady se je chystají obvinit z přípravy teroristického útoku.

07:42
Islamisté přicházejí o území

Islámský stát v posledních měsících utrpěl v Iráku a Sýrii několik porážek a ztrácí území. Čelí ofenzivě irácké armády a Kurdů v Mosulu, letouny Američany vedené koalice bombardují jeho bojovníky. Hněv a potřeba pomstít se tak budou stoupat. Ruského velvyslance v Turecku Jurije Karlova zastřelil turecký policista. Předtím, než byl sám zabit, stihl ještě říci svůj motiv: mstil se za zabíjení v Aleppu. Celý komentář Martina Nováka čtěte zde.

08:04
Taxikář zaznamenal jízdu kamionu

Video, které zvěřejnila agentura Reuters, zachycuje rychlost kamionu, řítícího se mezi stánky na berlínském vánočním trhu. Záznam pořídil taxikář, který před trhy čekal na své zákazníky.

08:27
Útoku možná předcházela vražda mladíka

Hamburská policie prověřuje možnou spojitost atentátu na berlínský vánoční trh s nedávnou záhadnou vraždou šestnáctiletého mladíka. Informoval o tom dnes list Hamburger Abendblatt (HAB). K oběma činům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Kriminalisté ale měli o jeho prohlášení pochybnosti.

Šestnáctiletého chlapce zavraždil 16. října pod Kennedyho mostem na břehu řeky Alster v severoněmeckém přístavním městě zatím neznámý útočník. Hocha zezadu několikrát bodl do zad a jeho přítelkyni skopl do řeky. Zatímco dívce se podařilo uniknout, chlapec krátce po převozu do nemocnice zraněním podlehl.

08:55
IS se snaží rozpoutat nenávist vůči uprchlíkům na Západě

Na viditelném místě v kamionu byl nalezen dokument o možnosti dočasného pobytu Amriho v Německu do jeho vyhoštění. Islamisté často nechávají na místě útoku osobní doklady, aby vzbudili odpor veřejnosti vůči uprchlíkům, uvedl podle agentury Reuters Klaus Bouillon, šéf skupiny ministrů vnitra německých spolkových zemí. Podobně to udělali loni útočníci v Paříži, kteří zabili přes sto lidí. Celý článek k útoku čtěte zde.

09:20
Merkelová zažívá nejtěžší kritiku

Německá kancléřka čelí po teroristickém útoku dosud nejsilnější kritice, nespokojen je její politický partner Horst Seehofer. Roztržka mezi CDU a CSU ale nejspíš nehrozí, podle německých komentátorů je spor spíš zinscenovaný.

Seehoferova CSU se bojí, aby se v jejím bavorském hájemství neuchytila Alternativa pro Německo (AfD).

09:31
Amri je pravděpodobně stále v Berlíně kvůli zranění

Němečtí vyšetřovatelé předpokládají, že podezřelý Tunisan Anis Amri je stále v Berlíně, napsal dnes server listu Tagesspiegel. Na pátrání výhradně po pravděpodobném pachateli pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně je jen v německém hlavním městě vyčleněno několik stovek policistů.

Jedním z důvodů přesvědčení vyšetřovatelů jsou zranění, která má údajně Amri v obličeji. Ta by při delší cestě byla nápadná. Policie varovala všechny berlínské nemocnice a pohotovosti, protože nevylučuje, že se Amri na některou z nich obrátí.

09:42
Připravovaný útok v obchodním centru s pondělním atentátem nesouvisí

Podle policie případ dvou zadržených mužů, kteří plánovali útok v obchodním centru, s berlínským útokem nesouvisí.

"Neexistuje žádná spojitost s případem Amri kromě toho, že má islamistické pozadí," uvedl mluvčí policie ze západoněmeckého Essenu.

09:50
S oběťmi teroristických útoků vyjadřují politici soustrast mimo jiné na Twitteru
09:57
Musíme spolupracovat, vyzval ministr Zaorálek

"Chtěl bych vás ujistit, že děláme všechno pro to, aby se po naší zemi nepohybovali lidé, o kterých nevíme, odkud přišli, a kteří by mohli páchat podobné věci jako v Německu," prohlásil na tiskové konferenci k pondělnímu útoku ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vyjádřil také soustrast rodině české oběti teroristického útoku a nabídl jí pomoc.

Ministr také dodal, že má-li Evropa fungovat pohromadě, je třeba činit společná rozhodnutí.

Podle Zaorálka zbývá identifikovat dvě oběti útoku a podle dostupných informací je velmi nepravděpodobné, že by mezi nimi byl další Čech či Češka.

Ministr se nechtěl vyjadřovat k tomu, proč identifikace české občanky mezi oběťmi útoku trvala několik dní. Česká diplomacie podle něj naléhala na německé úřady, aby práci urychlily. Podle něj je nyní zásadní, aby byl dopaden pachatel útoku.

Zaorálek vyjádřil přání, aby se lidé nenechali zastrašit, zároveň vyzval k obezřetnosti.

10:10
Šéf elitního útvaru URNA je po útocích proti restrikci zbraní

"Policie nemůže být všude a nikdy ani nebude. Natož protiteroristické jednotky," řekl Aktuálně.cz po pondělních berlínských útocích šéf elitního protiteroristického útvaru (URNA) Libor Lochman. Oponuje tím návrhu opatření Evropské unie, které má zpřísnit pravidla pro koupi a držení střelných zbraní. V případě jeho schválení hrozí českým držitelům dlouhých poloautomatických zbraní a zbraní pro osobní ochranu zásadní restrikce. Některé zbraně nebudou moci koupit, a hlavně nosit.

10:19
Německé úřady zvyšují bezpečnost i v dopravě

Kvůli pondělnímu útoku zavádí německá policie přísnější opatření i ve vánoční dopravě. Na letištích a nádražích posiluje ostrahu. Policisté se ve zvýšené míře zaměří také na 30kilometrové pásmo u německých hranic.

10:24
Podezřelého Tunisana zastřelili údajně při přestřelce v Miláně, informuje Reuters

V italském Miláně zastřelili podezřelého islamistu, uvedla agentura Reuters. Není jisté, zda jde o Tunisana Anise Amriho, kterého podezřívá německá policie. Muž na policisty začal střílet a křičel Allahu Akbar. Jednoho policistu, než ho zastřelili, zranil. Údajně měl u sebe vlakovou jízdenku z Francie. Střílel z pistole ráže .22.

Podle jiných zdrojů byl podezřelý spatřen v dánském městě.

10:32
K přestřelce se vyjádří italský ministr vnitra

Italský ministr vnitra vystoupí v 10:45 na tiskové konferenci k přestřelce, která se odehrála v Miláně.

10:42
Fotografie z místa, kde došlo k přestřelce
10:49
Místo dopadení podezřelého islamisty
10:55
Podezřelý začal střílet při rutinní kontrole

Podle italských serverů byl zastřelený Anis Amri.

Policisté ho při rutinní kontrole na náměstí 1. května v Sesto San Giovanni na okraji Milána požádali, aby jim ukázal dokumenty. Podezřelý na ně začal střílet a křičel Allahu Akbar. Jednoho policistu lehce zranil, Amriho následně zastřelili.

10:57
Muž zastřelený v Sesto San Giovanni je Anis Amri

Podle otisků prstů je zastřelený muž v Miláně berlínský útočník, uvádí policejní zdroje. Italská policie údajně měla informace o tom, že pachatel se nachází na milánském předměstí.

11:05
Italský server zveřejnil video z místa přestřelky

Podle záznamu na serveru Milano Today došlo k přestřelce okolo třetí hodiny v noci.

11:09
Italský ministr potvrdil totožnost zastřeleného

Italský ministr vnitra Marco Minniti potvrdil, že policie zastřelila podezřelého Anise Amriho.

11:11
Tunisan v Itálii pobýval několik let

Tunisan Anis Amri do Německa v roce 2015 přišel právě z Itálie, kde pobýval od roku 2012. Podle italských médií byl v Itálii rovněž ve vězení.

11:17
Udělali nám obrovskou službu, pochválil italský ministr policisty

Můžeme být na naši policii hrdí, uvedl na mimořádné tiskové konferenci italský ministr vnitra Marco Minniti. "Ti dva chlapci jsou mimořádné osobnosti. Udělali nám všem obrovskou službu. Itálie jim je vděčná," dodal Minniti.

11:29
O vazbě Amriho s naší zemí není nic známo, uvedl Chovanec

Je potřeba zjistit, jak je možné, že se ten člověk dostal tak jednoduše až do Itálie, vyjádřil se v ČT k situaci i český ministr vnitra Milan Chovanec. "Jeho cesta nevedla přímo do Itálie, hypoteticky by se samozřejmě mohl dostat do České republiky, zatím nicméně nevíme o žádné vazbě na naši zemi," dodal ministr.

"Myslím, že je potřeba to detailně vyšetřit a zjistit, kde se stala chyba. Schengenský prostor musí být méně propustný, je třeba lépe kontrolovat, koho si do Evropy pouštíme," vyjádřil se zatím k událostem Chovanec.

11:31
Rekonstrukce dopadení islámského radikála

Deník La Repubblica přinesl první rekonstrukci toho, jak byl Amri dopaden.

Ve tři hodiny ráno byla zavolána hlídka na náměstí 1. května na předměstí Milána, kde údajně někdo slyšel výstřely. Tam našla samotného muže severoafrického vzezření, kterého velitel hlídky požádal o doklady. Ten místo toho vytáhl z batohu pistoli, vystřelil a schoval se za autem. Policisté palbu opětovali a rána řidiče hlídkového vozu Amriho zabila. Zraněný policista byl odvezen do nemocnice.

11:32
Amri jel do Sesto San Giovanni najisto

Italská média spekulují, že Amri nebyl v Sesto San Giovanni, okrajové části Milána, náhodou. Je zde velká přistěhovalecká komunita, cizinci tvoří skoro pětinu obyvatel. Je zde vysoká míra kriminality. Podle spekulací médií je možné, že tady Amri mohl doufat v pomoc nebo šel "najisto" někam, kde by se mohl ukrýt.

Sesto San Giovanni se přezdívalo "italský Stalingrad", protože zde vítězila levice a byl tu tvrdý odboj proti fašistům i nacistům. Předtím, na počátku 20. století, měla oblast přezdívku "Malý Manchester" kvůli spoustě továren. Se zavřením řady továren se zde výrazně propadla životní úroveň a zvýšil se počet přistěhovalců. Nejvíc jich je, alespoň podle oficiálních statistik, z Egypta, Rumunska a Filipín.

Ministr Minniti o těchto a dalších detailech, např. jestli skutečně Amri přijel z Francie a odkud přesně, nechtěl mluvit, aby neohrozil vyšetřování. "Díky nim budeme mít příjemnější a bezpečnější Vánoce," řekl o hlídce, která Amriho zastřelila.

11:43
Italští policisté na místě dopadení teroristy

Sesto San GiovanniITALIE NEMECKO TERORISMUS 891

11:51
Zástupcům německého ministerstva vnitra se ulevilo

Na oficiální písemné potvrzení smrti Amriho, který podle vyšetřovatelů v pondělí zaútočil kamionem na vánoční trh v Berlíně, zatím ještě německá vláda čeká. Berlín dnes Itálii poděkoval za výbornou spolupráci.

"Pokud se informace potvrdí, pak se německému ministerstvu vnitra v každém případě uleví, že od této osoby už nevychází žádné nebezpečí," konstatoval mluvčí ministerstva vnitra Tobias Plate.

"Ještě nemáme žádné vládní potvrzení, proto žádáme o trpělivost. Naši úředníci jsou v kontaktu s italskými úřady. Jsme jim velmi vděční za jejich práci a úzké spojení," uvedl mluvčí německého ministra vnitra.

"K bezpečnostním opatřením zatím nemohu nic říct. Nemůžeme ještě hodnotit, co by šlo zlepšit a podobně. Závěry můžeme dělat až po uzavření vyšetřování," odmítl uvést podrobnosti mluvčí.

11:54
Bezpečnostní opatření stále platí
11:58
Útočník střílel stejnou zbraní

Pistole, se kterou Amri střílel v Miláně po policistech, je stejná jako ta, kterou zabil polského řidiče kamionu v Berlíně.

12:07
Ministr vnitra Marco Minniti a šéf italské policie Franco Gabrielli na tiskové konferenci

Italský ministr vnitra Marco Minniti a policejní šéf

12:25
Policista, který zastřelil Amriho, je u policie chvíli

Amriho zastřelil policista, který je teprve ve zkušební době. Policistovi Lucu Scatàovi je 29 let. Spolu s ním byl v hlídce šestatřicetiletý Christian Movio. Toho Amri postřelil do ramene. Bude se muset podrobit operaci, ale jeho stav je stabilizovaný a zranění není vážné.

Amri měl u sebe podle italských médií lístek na vlak z města Chambery ve francouzském Savojsku do Turína. Odtud se dostal do Milána, přijel na milánské hlavní nádraží.

Do milánské části Sesto San Giovanni se pak nejspíš dostal metrem. Je otázkou, jestli se tu chtěl ukrýt, nebo pokračovat regionálními vlaky dál do Itálie.

12:38
Facebookový profil policisty předjímá jeho setkání s Amrim, píší média

Okamžitě poté, co italský ministr vnitra zveřejnil, že Amriho zastřelil devětadvacetiletý policista ve zkušební době Luca Scatà, se na jeho facebookové stránce začaly množit gratulace přátel: "Výborně, Luco, zachoval ses skvěle." "Vrať se brzy, nemůžu se dočkat, až tě zase obejmu." "Jsem hrdá na to, že jsem s tebou pracovala."

Píší to italská média. Ta se pozastavují nad tím, že některé soukromé příspěvky, které na své facebookové stránce Scatà psal, jako by předjímaly, co ho čeká: "Jen na přímé cestě je slunce a nejsou tam žádné stíny," napsal jen 13 hodin před tím, než se střetl s Amrim. Jako by stínem, který se k němu z Německa blížil, byl Amri.

"Říká se, že nejtemnější hodina přichází těsně před svítáním. Je to pravda," napsal Scatà začátkem prosince. Na pozadí svého profilu má toto: "Strach je reakcí, odvaha je rozhodnutí."

12:47
Italský policista na svém facebookovém profilu poděkoval za podporu

Děkuji Vám všem za podporu a přeji Vám pěkné Vánoce, píše italský policista Luca Scatà na své facebookové stránce, kam dal svoji novou fotografii.

12:59
Čeští politici vyjadřují soustrast rodině zemřelé Češky

Předseda ODS Petr Fiala dnes hovořil o potřebě konkrétního plánu, jak v tuzemsku čelit hrozbám mezinárodního terorismu, místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek míní, že lidé se musí s rizikem naučit žít, aby byli připraveni nebezpečí lépe čelit. Podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) by vláda měla dál pokračovat v tlaku na ochranu vnějších hranic Evropské unie. Politici vyjadřují shodně soustrast rodině oběti.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček napsal, že blízkým oběti je třeba popřát "hodně sil v těchto těžkých chvílích". "Zároveň si musíme uvědomit, že terorismus není žádnou vzdálenou hrozbou, ale je to zlo, které se dotýká každého z nás," uvedl.

13:08
Italský policista si změnil úvodní fotografii na Facebooku. Na italskou vlajku
13:19
Italský premiér na tiskové konferenci k zastřelení Anise Amriho

Italský premiér Paolo Gentiloni

13:30
Zbraně bez zásobníků
13:40
Fotografie policisty Cristiana Movia

Zraněného kolegu policisty, který zastřelil Anise Amriho, přišli navštívit jeho přátelé do nemocnice. La Repubblica na svém webu publikovala několik fotografií Cristiana Movia.

13:48
Italská policie o přítomnosti Amriho nevěděla

Policejní hlídka v autě Amriho zastavila ke kontrole, starší policista Christian Movio vystoupil z auta a chtěl po něm doklady. Tunisan předstíral, že sahá do batohu pro doklady, ale vytáhl pistoli, vystřelil po něm a trefil ho do ramene. Poté běžel směrem k jinému autu, nejspíš aby měl lepší střeleckou pozici. Druhý policista, Luca Scatà, který byl stále v autě, se s vozidlem otočil a Amriho zastřelil, popsal události milánský policejní ředitel Antonio De Iesu.
Christian Movio už je po operaci ramene, ta proběhla úspěšně, nyní je v dobrém stavu.

Policejní ředitel potvrdil, že policie nevěděla, že je Amri v Miláně, narazila na něj náhodou při rutinní kontrole. Ty jsou teď v Itálii v reakci na zvýšené bezpečnostní riziko posílené. Nyní probíhá vyšetřování, které má zrekonstruovat jeho pohyb, kudy a kdy přesně se z Berlína dostal do Milána.

13:56
Amri nemohl spáchat zlo, nevěří jeho příbuzní příběhu mrtvého teroristy

Rušný život přivedl Anise Amriho až k radikálnímu islámu. Podle agentury AFP se zlodějíček a nelegální uprchlík radikalizoval ve vězení, a nakonec spáchal teroristický útok.

Amri 22. prosince oslavil své 24. narozeniny. Když v lednu 2011 revoluce v Tunisku svrhla tehdejšího prezidenta Zína Abidína bin Alího, bylo Amrimu 18 let. Za krádež a vloupání byl sice v nepřítomnosti odsouzen ke čtyřletému vězení, ale dokázal využít porevolučního chaosu.

Stejně jako tisíce spoluobčanů se v březnu vydal na moře a dostal se na italský ostrov Lampedusa. Aby ho umístili na Sicílii, lhal o svém věku a vydával se za nezletilého.

14:21
Teroristická hrozba stále trvá

Ohrožení bezpečnosti zůstává stále vysoké. Všechny detaily případu budeme podrobně zkoumat a budeme hovořit o důsledcích, uvedl na tiskové konferenci německý ministr vnitra Thomas de Maizière. I nadále budeme myslet na oběti útoku, dodal a popřál všem míruplné Vánoce.

14:42
Uniforma italského policisty, kterého Amri postřelil

 

15:00
Ulevilo se mi, že od tohoto útočníka již nevychází žádné nebezpečí, řekl německý ministr vnitra Maiziére

"Velmi se mi ulevilo, že od tohoto atentátníka už nevychází žádné nebezpečí," řekl de Maiziére na tiskové konferenci v Berlíně. "S úspěchem v pátrání se bohužel ohrožení Německa terorismem nezměnilo a zůstává vysoké," poznamenal také.

Dnešním dnem ale podle ministra vyšetřování nekončí. Důležité bude odhalit pozadí útoku a možné spolupachatele. Do Itálie ještě v pátek dorazí speciální tým německých kriminalistů.

15:09
Amri slíbil na videu věrnost Islámskému státu. Vyzval také k dalším útokům v Evropě

Tunisan Anis Amri, kterého policie viní z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně, slíbil věrnost teroristickému hnutí Islámský stát (IS) a jeho vůdci abú Bakru Bagdádímu. Příslušné video zveřejnila agentura Amak, přes kterou islamisté komunikují. Informuje o tom agentura Reuters.

Na zhruba tříminutovém záznamu Amri také vyzval k dalším útokům v Evropě, což má podle něj být odplata za křižácké bombardování muslimů.

IS se prostřednictvím agentury Amak přihlásil k atentátu v Berlíně v úterý, dnes pak stejnou cestou oznámil, že Amri zahynul při útoku na policii v Itálii. IS se obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy, které atentátníci na Západě spáchají.

15:10
Mezi oběťmi je italská občanka, uvedla Merkelová na tiskové konferenci

Angela Merkelová na tiskové konferenci uvedla, že mezi oběťmi pondělního útoku je také italská občanka. "Vyšetřování není u konce. Včera jsem navštívila ženy a muže, kteří na něm pracují. Vím, že nepřestanou, dokud nezjistí, kdo stál za tímto činem a kdo byl komplicem útočníka," sdělila Merkelová.

15:14
Proces navracení migrantů budeme urychlovat, uvedla Merkelová

 

15:37
Postřelený policista Christian Movio je po operaci ramene. Ta proběhla úspěšně a policista je v dobrém stavu
15:42
Demokracie a právní stát jsou alternativou vůči nenávistí naplněnému světu terorismu, řekla Angela Merkelová

Demokracie, právní stát a hodnoty, které Německo vyznává, jsou alternativou vůči nenávistí naplněnému světu terorismu a budou i silnější než terorismus. Na dnešní tiskové konferenci to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Německý stát podle ní udělá vše, aby občany ochránil.

Spoluobčany německá kancléřka ujistila, že kabinet bude dělat vše, co je v jeho silách, aby zajistil jejich bezpečnost. Příslušné ministry také pověřila analýzou toho, zda je potřeba změnit zákony. "Tam, kde bude vidět nutnost politických nebo zákonných změn, přijmeme ve vládě rychle nutná opatření," podotkla Merkelová, podle níž případ vyvolal celou řadu otázek.

"Naše demokracie, náš právní stát, naše hodnoty, naše lidskost jsou alternativou vůči nenávistí naplněnému světu terorismu a budou silnější než terorismus," dodala na závěr asi šestiminutového vystoupení.

16:09
Totožnost dvou obětí teroristického útoku je stále nejasná. Pohřešováni jsou dva Ukrajinci

Podle německých úřadů zahynulo při teroristickém útoku v Berlíně 12 lidí: šest Němců, Italka, Izraelka, Češka a původní polský řidič, jehož kamion byl zneužit k atentátu. Totožnost zbylých dvou obětí není zatím známa, německá média ale informovala o dvou pohřešovaných Ukrajincích.

16:13
Rodina Tunisana Amriho chce objasnění jeho smrti, žádá také o vydání těla

Rodina Tunisana Anise Amriho žádá objasnění okolností, při kterých ho dnes zastřelila policie v severní Itálii. Podle agentury ANSA o tom informují tuniská média. Amriho příbuzní také žádají o vydání těla a o jeho převoz do vlasti. Tunisana němečtí vyšetřovatelé považují za atentátníka, který v pondělí večer zaútočil na vánoční trh v Berlíně. Tento čin si vyžádal 12 mrtvých včetně Češky a dalších zhruba 50 zraněných.

16:37
Přál bych si, aby tato událost naši společnost nerozdělila, ale naopak stmelila, řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek

Podle Pavla Bělobrádka si nikdo nemůže být zcela jist, že je před teroristy v bezpečí. "Přál bych si, aby tato smutná událost naši společnost nerozdělila, ale naopak stmelila v boji proti teroru a zlu a za obranu našich hodnot a kultury," uvedl. "Nesmíme doma ani na mezinárodním poli polevit v našem úsilí bojovat s islamismem, který čerpá svou sílu z náboženského fundamentalismu, válek a masové migrace. Tento boj nebude ani rychlý, ani snadný, ani levný, bude si žádat hodně vytrvalosti, pevné vůle a nasazení," uvedl.

17:11
Hudebníci koncertují u Brandenburské brány. Chtějí tak uctít památku obětí teroristického útoku
17:34
Bezpečnostní opatření posilují i asijské země

Asijské země posilují bezpečnostní opatření v reakci na pondělní teroristický útok v Berlíně a na plánované atentáty v Austrálii a v Indonésii, kterým úřady včas zabránily. Informovala o tom dnes agentura AP.

Australská policie oznámila, že zabránila teroristickým útokům, které o Vánocích plánovali v Melbourne přívrženci takzvaného Islámského státu. Informace se objevila nedlouho po pondělním teroristickém útoku na vánočním trhu v Berlíně, kde přišlo o život 12 lidí.

Indonéské úřady uvádí, že vyslýchají nejméně 14 lidí v souvislosti s terorismem. Prý plánovali bombový útok na prezidentský palác v hlavním městě a na dalším blíže neuvedeném místě. Ve středu indonéská policie zabila tři muže podezřelé z teroristické činnosti při přestřelce jižně od hlavního města Jakarty.

17:54
Na hranicích, vlakových nádražích i letištích pokračuje výrazně zvýšená kontrola v Německu

Ani po smrti Amriho se nemění zvýšené hlídkování na některých místech Německa. Na letištích, nádražích a na hranicích Německa má silné zastoupení federální policie. Federální policie má 41 tisíc celostátních zaměstnanců, včetně asi třiceti tisíc vyškolených policistů.

18:15
Francie se nechce vyjadřovat k tomu, jak se Amrimu podařilo dostat z Německa přes Francii

Francie se odmítá vyjádřit k tomu, jak se hledanému Tunisanovi Anisi Amrimu podařilo z Německa přes Francii dostat do Itálie. Podle agentury AP tuto věc odmítlo komentovat nejen francouzské ministerstvo vnitra, ale také úřad premiéra i prezidentský palác.

18:45
Berlín uvažuje nad uzavřením mešity, ke které se hlásil i Anis Amri

Berlínské úřady zvažují možnosti, jak uzavřít mešitu ve čtvrti Moabit, ke které se zřejmě hlásil i předpokládaný atentátník Anis Amri. V pátek to sdělil berlínský radní Andreas Geisel, který má na starosti vnitřní záležitosti metropole. O zákazu mešity, kterou bezpečnostní složky označují za centrum islámských radikálů, úřady jednaly už loni, k žádnému výsledku se ale nedobraly.

Mešitu provozuje spolek Fussilet 33, který podle zpráv tajných služeb vybírá peníze pro teroristické hnutí Islámský stát (IS) a který zřejmě pro IS rekrutuje nové bojovníky. O mešitu se proto dlouhodobě tajné služby zajímají.

19:11
Německu se podařilo identifikovat všech dvanáct obětí atentátu

Německé úřady dokončily identifikaci všech dvanácti obětí pondělního atentátu na vánoční trh v Berlíně, je mezi nimi šest žen a šest mužů. Vedle Češky v německé metropoli zahynuli také Polák, jehož kamion byl k útoku zneužit, Italka, Izraelka a osm Němců, napsal na svém webu deník Der Spiegel.

Mezi zhruba pěti desítkami zraněných jsou spolu s Němci také občané Izraele, Španělska, Británie, Maďarska, Finska a Libanonu.

Zabitá Češka v Německu dlouhodobě pracovala. Podle české diplomacie se stala první českou obětí teroristického útoku v Evropě. Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že se v Německu tragicky potvrdilo, že terorismus nezná hranice.

19:38
Tunisan zřejmě využil železniční spoje přes Francii

Podle šéfa italského protiteroristického útvaru Alberta Nobiliho se Amri do severoitalského města Sesto San Giovanni, kde ho zastřelila policie, dostal z Francie. U sebe měl jízdenku z Chambéry v jihovýchodní Francii, podle všeho tak využíval regionální železniční spoje. Média uvádějí, že Tunisan cestoval i přes Paříž.

Amriho cesta do Itálie zaskočila podle médií i německé vyšetřovatele, kteří předpokládali, že Tunisan je stále v Berlíně.

20:09
Roste popularita německé populistické strany AFD

Podle průzkumu zveřejněného po útoku v německu vzrostla popularita strany na více než 15 procent. Minulý týden získala v průzkumu o dvě a půl procenta méně hlasů.

20:33
Že je mezi oběťmi jsem dlouho nevěděl, řekl manžel zesnulé Češky

"Že je mezi těmi oběťmi, to samozřejmě jsem dlouho nevěděl. Policie mně to nemohla říct, protože oni musejí mít podle nějakých mezinárodních předpisů naprostou jistotu, že to ta osoba je," řekl manžel české oběti Petr Čižmár v rozhovoru, kde také vysvětloval, proč se rozhodl jméno své manželky zveřejnit. "Já jsem chtěl, aby bylo jasné, že jsme lidi, kteří skutečně existují, že jsme lidé, kteří mají jména, kteří mají svoje známé, svoje přátele, a že se to skutečně týká náš všech. Že to není nějaká anonymní občanka České republiky, která se stala někde v zahraničí obětí teroristického útoku."

21:08
Rodina Amriho truchlí za jeho smrt. Svět se nikdy nedozví, co ho k činu vedlo, říká jeho matka

Amriho matka Núr za synovu smrt truchlí. V rozhovoru s agenturou AP řekla, že svět se nyní možná nikdy nedozví, co ho k činu vedlo, pokud ho skutečně spáchal. "Zabili ho a pohřbili s ním to tajemství," řekla. "Chci se o svém synovi dozvědět pravdu. Kdo za ním stál?" dodala s tím, že nyní prosí o vydání synova těla.

"Můj bratr je mrtvý. Vydejte nám jeho ostatky, třeba i jen jeden z jeho prstů," řekl Anisův bratr Abdal Kádir. "Zabili ho, i když byl jen podezřelým. Proč?" dodal.

21:41
Polská premiérka se rozhodla poskytnout speciální důchod pozůstalým po zavražděném řidiči kamionu

Polská premiérka Beata Szydlová dnes oznámila, že se rozhodla poskytnout pozůstalým po zavražděném řidiči kamionu, vdově a synovi, speciální důchod. Polský řidič je považován za hrdinu, který patrně zabránil ještě většímu krveprolití. Po internetu už koluje petice, která od německé vlády požaduje, aby polskému řidiči udělila státní řád.

Sbírku zahájili i britští řidiči kamionů, její výtěžek má být věnován pozůstalým.

22:21
Děkujeme za pozornost

Naše online reportáž o útoku v Berlině končí. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme pěkný večer.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist