K vraždě ruského velvyslance Andreje Karlova v Ankaře se podle egyptského tisku přihlásila teroristická organizace Armáda dobytí (Džajš al-Fatah). Oznámil to ve středu ruský tisk s odvoláním na egyptský list Jaum as-Sábija. Ruského diplomata v pondělí zastřelil turecký policista v civilu devíti ranami z pistole.

Podle agentury TASS egyptský deník otiskl kopii prohlášení extremistů, kteří se k útoku na Karlova hlásí. Islamistická aliance Armáda dobytí sdružuje skupiny bojující na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, tedy odnož Al-Káidy).

 

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

 

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina ve středu v Moskvě v rozhovoru s novináři naznačil, že Kreml nevěří verzím o "osamělém vlkovi", který diplomata zabil. Mluvčí Dmitrij Peskov ale neupřesnil, jaký má Moskva k takovému přesvědčení důvod.

"Neměli bychom spěchat s žádnými teoriemi, dokud vyšetřování neukáže, kdo za vraždou stojí," řekl mluvčí. Útok na velvyslance je fakticky útokem na celou zemi, pokračoval Peskov. Atentát na Karlova je podle něj "ranou pro tureckou prestiž".

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v úterý v telefonickém rozhovoru řekl svému americkému protějšku Johnu Kerrymu, že za vraždou ruského velvyslance stojí hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. "Turecko a Rusko vědí, kdo je za útokem na ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova," tvrdil Çavuşoglu podle agentury AFP.

Gülen, jemuž Ankara připisuje i letošní pokus o převrat, už v pondělí večer na zprávu o atentátu v Ankaře reagoval oznámením, že je jím "šokován a zarmoucen".

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist