Donald Trump v pondělí získal více než 270 hlasů volitelů, a překročil tak hranici potřebnou pro zvolení prezidentem Spojených států. Informovala o tom agentura AP. Do funkce nastoupí republikán Trump jako 45. prezident v lednu příštího roku. V první reakci slíbil, že se pokusí sjednotit zemi a být prezidentem všech Američanů.

Volitelé, kterých je celkem 538, v pondělí hlasovali o budoucím americkém prezidentovi většinou v metropolích jednotlivých států. Proces začal v 16.00 SEČ v Marylandu, Indianě, Tennessee a Vermontu a poslední část hlasování začala až v úterý v 1.00 SEČ na Havajských ostrovech. Výsledky hlasování volitelů zatím nejsou oficiální, už nyní je ale jasné, že Trump získal počet hlasů volitelů potřebný ke zvolení.

"Budu tvrdě pracovat na tom, abych sjednotil naši zemi a byl prezidentem všech Američanů," uvedl Trump v reakci na hlasování sboru volitelů. Na Twitteru poděkoval svým příznivcům a uvedl, že se mu podařilo vyhrát navzdory všem zkresleným a nepřesným zprávám médií.

"Gratuluji Donaldu Trumpovi, dnes sborem volitelů oficiálně zvolenému prezidentovi Spojených států," uvedl na Twitteru Mike Pence. "Cítím se být poctěn, že budu příštím viceprezidentem USA," dodal.

Na základě nepřímého hlasování občanů z 8. listopadu Trump získal 306 volitelů. Jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová ale získala zhruba o 2,8 milionu hlasů voličů více než Trump.

Hlasování sboru volitelů tradičně odpovídá výsledkům voleb. Řada lidí v pondělí po celých USA demonstrovala a vyzývala volitele, aby Trumpovi svůj hlas nedávali. Volitelé dostávali v uplynulých dnech také řadu textových zpráv a e-mailů s výzvami, aby Trumpa nevolili. Všeobecně se ale očekávalo, že Trump bude bez problémů zvolen.

Podle agentury Reuters se nakonec proti vůli voličů obrátilo více demokratů než republikánů. Zatímco Trumpovi nedali hlas dva republikánští volitelé, Clintonovou nevolili čtyři demokratičtí členové sboru.

Šestého ledna se na společné schůzi sejdou obě komory Kongresu, aby pod předsednictvím odcházejícího viceprezidenta Joea Bidena volbu potvrdily. K přísaze bude nová hlava státu přivedena při inauguraci 20. ledna.