Do davu na vánočním trhu v centrální berlínské čtvrti Charlottenburg v pondělí večer vjel nákladní vůz. Německá média původě informovala o devíti obětech.

Počet obětí možného útoku na vánoční trh v západní části berlínského centra vzrostl na dvanáct. Berlínská policie o tom informovala na Twitteru. Zraněných je 48, část z nich je ve vážném stavu. Nedá se tak vyloučit, že konečná bilance bude ještě vyšší. Podle německých médií řídil nákladní vůz, který na trh vjel, muž, který do země přišel letos jako uprchlík z Afghánistánu nebo Pákistánu. Ve voze policisté našli mrtvého muže, který byl polským občanem.

Němečtí vyšetřovatelé předpokládají, že se jednalo o úmyslný útok. V úterý ráno to uvedla na Twitteru berlínská policie. O pondělním incidentu nyní informuje jako o "pravděpodobně teroristickém útoku".

Úřady dosud oficiálně neoznámily, že šlo o úmyslný útok. Ministr vnitra Thomas de Maizière nicméně už v pondělí večer uvedl, že tomu hodně indicií nasvědčuje.

Incident se odehrál kolem 20.00 středoevropského času na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz nedaleko symbolu západní části Berlína, Pamětního kostela císaře Viléma.

Nákladní vůz s polskou poznávací značkou vjel na trh přes chodník z Kantovy ulice a davem lidí a vánočními stánky ujel asi 50 až 80 metrů, než se zastavil na okraji Budapešťské ulice. Podle svědků se pohyboval rychlostí zhruba 65 kilometrů v hodině.

Podle německých médií řídil nákladní vůz, který na trh vjel, muž, který do země přišel letos jako uprchlík z Afghánistánu nebo Pákistánu. Ve voze policisté našli mrtvého muže, který byl polským občanem. Jeho totožnost policie zatím nesdělila. Podle listu Berliner Morgenpost nařídily úřady provést pitvu, aby se zjistila příčina jeho úmrtí.

Policie informovala, že nákladní vůz patřil polské přepravní společnosti. Ta podle policie tvrdí, že opustil Polsko v pondělí odpoledne směrem na Berlín. Společnost údajně ztratila s řidičem spojení kolem 16. hodiny odpoledne. Zatím předpokládá, že vůz byl poté unesen neznámým pachatelem a zneužit k útoku.

Majitel firmy polské televizi TVN24 řekl, že vůz řídil jeho bratranec. Nedokáže si ale představit, že by s ním zaútočil.

Polská vláda je v kontaktu s německými tajnými službami, uvedl její mluvčí.

Okolí místa neštěstí policie uzavřela, na místě jsou policisté se samopaly. Na televizních záběrech jsou vidět zničené stánky a desítky záchranářů, kteří pomáhali zraněným.

Zda se jednalo o teroristický čin, případně zda měl islamistický motiv, úřady nezveřejnily. Obyvatele německé metropole ale v pondělí večer vyzvaly, aby zůstali doma. V úterý policie požádala případné svědky, aby jí poskytli informace či fotografie a videa z místa činu.

Před možností útoků na vánoční trhy v Evropě varovalo nedávno americké ministerstvo zahraničí. Německá policie zatím však nepotvrdila, že by šlo o teroristický útok, prověřuje i další možnosti. Občany ale vyzvala, aby zůstali doma a nechodili k místu činu, i když další nebezpečí podle jejích informací nehrozí.

K události se už vyjadřují i němečtí politici, kteří hovoří o šoku a velkém smutku.

"Je to zlý večer pro Berlín a naši zem, který mnou stejně jako řadou lidí velmi otřásl," uvedl prezident Joachim Gauck v první reakci. Zármutek vyjádřila ústy svého mluvčího také kancléřka Angela Merkelová.

V úterý v 18 hodin se v Pamětním kostela císaře Viléma uskuteční mše za oběti tragické události.

V jihofrancouzském letovisku Nice letos v červenci najel terorista nákladním vozem do lidí slavících státní svátek. Při tom jich 86 zabil a přes čtyři stovky zranil.

Česko zvyšuje bezpečnostní opatření

V souvislosti s událostí posiluje česká policie s okamžitou platností bezpečnostní opatření u míst s vysokou koncentrací osob. Na Twitteru o tom v pondělí večer informoval ministr vnitra Milan Chovanec, který opatření konzultoval s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

České televizi Chovanec řekl, že nejpozději od úterního rána bude v českých ulicích více policistů, a to i s dlouhými zbraněmi. Zřejmě v úterý ráno se podle ministra také sejde takzvaná zpravodajská skupina, která by případně mohla rozhodnout, zda zvýšit stupeň ohrožení terorismem. "Zatím ty informace k tomu nesměřují," dodal Chovanec.

Zda by se do hlídkování v ulicích mohli zapojit i vojáci, ministr vnitra nevyloučil. "Návrat armády připadá v úvahu pouze v případě, pokud bychom zvyšovali ohrožení České republiky teroristickou hrozbou," řekl Chovanec ČT. Podle něj zatím není ani žádný důvod posilovat hlídky na česko-německých hranicích.

"Vyjadřuji soustrast pozůstalým po obětech berlínského útoku a také solidaritu německé vládě. Je mi nesmírně líto zmařených životů," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Z českých politiků se k tragické události vyjádřil i ministr kultury Daniel Herman. "Nedopusťme, aby pozitivní poselství Vánoc bylo přehlušeno zlem," uvedl na Twitteru.

Ministr zároveň vyjádřil solidaritu s oběťmi a s pozůstalými neštěstí.

Česká diplomacie nemá žádné informace o případných obětech z řad českých občanů. "Na naši ambasádu se zatím nikdo neozval," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Čechům, kteří byli v systému dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD, rozešle Černínský palác varovnou textovou zprávu.

V celém Německu je ale podle Lagronové aktuálně zaregistrováno pouze 54 Čechů.