V sobotu pozdě večer protestovalo před budovou polského parlamentu ve Varšavě několik tisíc lidí proti konzervativní vládě a jejím krokům, které podle opozice ohrožují demokracii. Demonstranti v noci na sobotu nakrátko zablokovali východy parlamentu, v němž se v tu dobu nacházely kromě premiérky Beaty Szydlové a předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského také více než dvě stovky poslanců.

Protest před budovu Sejmu (dolní parlamentní komory) byl na výzvu opozice původně svolán kvůli návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Zablokovat východy z budovy parlamentu se ale protestující rozhodli poté, co vládní poslanci podle nich v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok.

Až do Vánoc!

V noci dav před parlamentem skandoval hesla: "Ústava", "Svobodná média" nebo "Nevyjdete do Vánoc". K protestu se připojili poslanci opoziční Občanské platformy (PO), kteří v budově strávili noc a plánují v ní zůstat až do úterý. Szydlové i Kaczyńskému se podařilo budovu opustit za pomoci policie kolem třetí hodiny ráno. Policie demonstranty vyzvala, aby se rozešli, a pohrozila použitím násilí. 

V sobotu nad ránem před parlamentem zůstaly jen malé skupinky mladých lidí, protesty se pak ale znovu obnovily, a kolem poledne se demonstranti přesunuli před prezidentský palác. Demonstranti žádali, aby prezident Duda zasáhl proti podle nich nedemokratickým krokům PiS. Premiérka označila počínání opozice za skandální a škodlivé pro Polsko, ministr vnitra Mariusz Blaszczak obvinil opoziční strany z pokusu o nelegální převzetí moci.

Mluvčí policie polským médiím sdělil, že demonstrace probíhaly pokojné a že policie nezaznamenala žádné incidenty. Neparlamentní hnutí Výbor pro obranu demokracie (KOD) svolalo manifestace i na neděli.  List Gazeta Wyborcza uvedl, že podle neoficiálních zdrojů policisté dostali za úkol střežit kanceláře PiS.

Prezident Andrzej Duda vyzval ke klidu a apeloval na dobrou vůli a zdravý rozum opozice i parlamentní většiny. Dodal, že je připraven působit jako prostředník mezi oběma stranami. Podle polské televizní stanice TVN 24 policie vyslala kvůli zajištění bezpečnosti před sídlem prezidenta posily v počtu 500 mužů. Lidé zde volali "Vláda je nepřítelem demokracie!", "Svoboda, rovnost, demokracie" nebo "Přestaň mlčet, prezidente! Hanba v polském parlamentu!". Poté se demonstranti odebrali opět před budovu Sejmu. 

Opozice jedná skandálně

"Podstatou politiky je služba. Někteří politici zapomínají na to, že musejí respektovat ostatní, musejí být zodpovědní vůči Polsku a za polské občany," citoval Szydlovou list Gazeta Wyborzca. "Zaměřují se na neustálé podněcování hádek a ne na to, co je jejich úkolem: služba jinému," dodala premiérka a místopředsedkyně strany PiS. 

Premiérka večer ve zvláštním televizním projevu také označila počínání opozice za skandální. Nástrojem opozičních stran se podle ní stal křik, zasévání zmatku a destabilizace, které nemají nic společného se standardy evropské demokracie. Opozice vyvolává "krajní emoce", což nemá nic společného se současným stavem země, prohlásila. "Naopak, je to dáno bezmocí, frustrací těch, kteří přišli o moc a kteří naprosto nevědí, jak přesvědčit Poláky o svých myšlenkách," dodala. Opozici obvinila, že se chová nezodpovědně a škodí Polsku.

Těší se prý také na "pozitivní výsledky" schůzky předsedy Senátu a zástupců médií, k níž vyzval šéf PiS Kaczyński a která se uskutečnila v sobotu pozdě večer.

Poslanecký klub největší opoziční strany nesouhlasí s tím, že o rozpočtu se hlasovalo mimo jednací sál. O přesunu do jiné místnosti rozhodl v pátek maršálek Sejmu Marek Kuchciński, protože asi tři desítky poslanců opozice v pátek blokovaly zasedací místnost. Představitelé Občanské platformy a Moderních již požádali o svolání nové schůze parlamentu na 20. prosince a chtějí nové hlasování o rozpočtu.

Předseda Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk v reakci na nejnovější vývoj v Polsku vyzval vládu ve Varšavě k respektování ústavy.