Rusové jsou odpovědní za hackerské útoky proti Demokratické straně během volební kampaně, podobným útokům musí Spojené státy zabránit. Na bilanční tiskové konferenci to v pátek ve Washingtonu řekl odcházející prezident Barack Obama. Poznamenal přitom, že nešlo o "propracovanou špionážní akci". Doufá nicméně, že budoucí prezident nedopustí, aby cizí mocnost ovlivnila americké volby. Svého nástupce Donalda Trumpa rovněž nepřímo varoval, že zpochybnění zásady jediné Číny by se neobešlo bez následků.

Při zářijovém summitu státu skupiny G20 v Číně Obama své stanovisko sdělil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pak už k dalším útokům nedošlo, řekl Obama.

Odpovědi na otázku o Putinově osobní odpovědnosti za akce ruských hackerů, o níž v minulých dnech spekulovala americká média, se americký prezident vyhnul. Řekl ale, že hackerské útoky posvětili vysoce postavení lidé v Rusku. "Můžete sami odhadnout, zda by se tito lidé dokázali dopustit takové ničemnosti, že by rozhodovali bez Putina," řekl novinářům.

Bez Putina se v Rusku mnoho věcí neděje. Zranitelnost USA vůči Rusku a jiným mocnostem má přímou souvislost s mírou rozbrojů v americké společnosti, dodal.

Obama se kriticky vyjádřil na adresu republikánských voličů, kteří chovají sympatie ke kremelskému vládci. "(Republikánský prezident z 80. let) Ronald Reagan by se obracel v hrobě, kdyby znal průzkum, podle něhož třetina republikánských voličů Putina schvaluje," zdůraznil.

Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. "Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali," konstatoval prezident. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.

Obama řekl, že nynější personál Bílého domu se zasadí o to, aby předání úřadu týmu Donalda Trumpa proběhlo hladce. Svůj osobní rozhovor s Trumpem označil za srdečný, padaly prý i konkrétní návrhy. Trumpovi prý bude vždy k dispozici.

Na konferenci Obama také varoval, že případné zpochybnění zásady jediné Číny ze strany budoucího prezidenta by se neobešlo bez následků. Podle Obamy je sice v pořádku, aby se jeho nástupce podíval na politiku USA vůči Číně a její vztah k Tchaj-wanu novýma očima, dosavadní status quo ale podle něj ostrovu zajistil mír a prosperitu. Trump před časem uvedl, že by se dlouhodobé pozice USA, podle které je Tchaj-wan součástí Číny, nemusel držet.

Obama obvinil režim syrského prezidenta Bašára Asada a Rusko z odpovědnosti za pokračování syrského konfliktu. Krev je na rukou Asadova režimu a Ruska, uvedl prezident. "Asadův režim si nemůže masakry proklestit cestu k legitimitě," dodal Obama. Svět nesmí od krutých událostí v Sýrii odvracet oči.

Prezident je přesvědčen, že americký postup v Sýrii je správný a v daných podmínkách realistický. Pozemní intervence nebyla možná, nejlepší cestou byla podpora umírněné syrské opozice. "Nemohu ale říci, že jsme byli v Sýrii úspěšní," řekl.

Obama, který za pět týdnů Bílý dům opouští, na tiskové konferenci rovněž rekapituloval bilanci svého osmiletého vládnutí s důrazem na úspěchy v hospodářské a sociální oblasti, ve zdravotnictví a zaměstnanosti. Ve sféře zahraniční politiky poukázal na stahování amerických jednotek ze zahraničních bojišť, zlepšení vztahů s Kubou a uzavření dohod o ochraně klimatu.

Ruskou pomoc Trumpovi potvrzují CIA i FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podporuje názor Ústřední zpravodajské služby (CIA), že Rusko v nedávných amerických prezidentských volbách pomáhalo Donaldu Trumpovi zvítězit. Napsal to v pátek list The Washington Post s odvoláním na nejmenované americké činitele. Stejný názor má podle listu šéf amerických zpravodajských služeb (DNI) James Clapper.

Někteří američtí poslanci v minulých dnech šířili zprávy, že FBI se závěry CIA o ruských hackerských útocích nesouhlasí. O vlivu Moskvy na prezidentské volby pochybuje také nově zvolený prezident Trump, který tyto názory označil za směšné.

Ředitel CIA John Brennan podle listu The Washington Post napsal svým spolupracovníkům dopis, v němž hovoří o "silné shodě" se šéfy ostatních tajných služeb. "V tomto týdnu jsem se sešel se šéfem FBI Jamesem Comeyem a DNI Clapperem. Panuje mezi námi silná shoda o rozsahu, povaze a záměrech Ruska při vměšování do našich zpravodajských služeb," citoval americký list z dopisu.

"Shodli jsme se na tom, že naše organizace musí spolu s dalšími dokončit důsledné vyšetření této otázky, které nařídil prezident Obama a které vede DNI," napsal Brennan.

CIA svá zjištění o ruských hackerech asi před dvěma týdny oznámila na uzavřené schůzce několika klíčovým členům Senátu. Jiná schůzka ve Sněmovně reprezentantů zanechala v některých poslancích demokratů i republikánů dojem, že FBI má na věc jiný názor, napsal washingtonský deník.