Švýcarsko nezavede žádné kvóty pro přistěhovalectví ze zemí Evropské unie, bude ale při obsazování volných pracovních míst upřednostňovat nezaměstnané Švýcary. Příslušný zákon, který zavádí do praxe výsledek referenda, v němž se v roce 2014 Švýcaři vyslovili pro omezení migrace, v pátek schválil parlament.

Pravicově populistická Švýcarská lidová strana (SVP), která za iniciativou proti masovému přistěhovalectví stála, páteční hlasování podle portálu htr.ch označila za kapitulaci před EU. Evropská komise naopak hovoří o kroku správným směrem.

"Podle prvního hodnocení můžeme říci, že zákon jde podle všeho správným směrem," prohlásil podle agentury Reuters mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas.

"Je dobrým znamením, že předpis nestanovuje kvóty pro volný pohyb občanů Evropské unie a nepředpokládá omezení jejich přístupu k zaměstnání ve Švýcarsku, což naopak v původním návrhu bylo," dodal.

Schinas také řekl, že EU chce s Bernem o uplatňování zákona jednat a že normu ještě podrobí analýze včetně konzultací na úrovni členských států. Šéf komise Jean-Claude Juncker bude v pátek na toto téma hovořit se švýcarským prezidentem Johannem Schneiderem-Ammannem.

Závazný výsledek referenda postavil Bern do složité situace, neboť Brusel Švýcarsku pohrozil, že případné omezení volného pohybu pro unijní občany bude mít dopad na volný přístup alpské konfederace na společný unijní trh. Švýcarsko sice není členem EU, s unií je ale provázáno řadou smluv včetně té o volném pohybu pracovních sil.

Bern se pokoušel s Bruselem na téma kvót pro unijní občany vyjednávat, rozhovory ale nijak nepokročily. Švýcarská vláda se proto rozhodla pro mírnější výklad výsledků referenda.

Schválený zákon počítá s tím, že výhodu v obsazování volných míst budou mít nezaměstnaní, kteří jsou registrováni na švýcarských pracovních úřadech. Pro návrh hlasovalo 98 poslanců, 67 bylo proti a 33 se zdrželo.

V referendu před dvěma lety se pro regulační opatření vyslovilo 50,3 procenta hlasujících.