Ivanka Trumpová, dcera budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, bude nejspíše zastávat důležité funkce v úřadu svého otce. Některé z nich zahrnují i úlohy, které běžně připadají první dámě, uvedla ve čtvrtek na svém webu televize CNN s tím, že Trump s manželkou Melanií i tak v Bílém domě počítá.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Nejmenovaný zdroj pro CNN uvedl, že Ivanka, dcera z Trumpova bývalého manželství s Češkou Ivanou Trumpovou, bude nejspíše mimo jiné rovněž působit jako otcova poradkyně v záležitostech nejrůznějšího druhu - od mateřské dovolené až po klimatické změny. "Ohledně Ivančiny role nepadla žádná rozhodnutí," řekla CNN Trumpova mluvčí.

Funkce Ivančina manžela Jareda Kushnera rovněž zatím nebyla určena. Údajně se však očekává, že se s Trumpem odstěhují do Washingtonu a budou s ním úzce spolupracovat ve vládě. Manželský pár strávil neděli hledáním bydlení ve washingtonské čtvrti Georgetown.

Donald mladší a Eric, dva Trumpovi synové, se podle slov příštího prezidenta rovněž zapojí do administrativy. Podrobnosti o dosazování členů své rodiny do úřadu však Trump zatím nechce prozradit.

CNN rovněž upozorňuje na federální zákon proti nepotismu, tedy protežování příbuzných na lukrativní posty. Ten se vztahuje i na Kushnera, který není Trumpovým pokrevním příbuzným. Mezerou v zákoně je však prohlášení, že viníci "nejsou oprávněni pobírat plat" od federální vlády. Podle CNN se tak dá očekávat, že Trumpovi příbuzní budou funkce vykonávat i přes to, jen za to nebudou placeni.

Trump nedávno odložil tiskovou konferenci, na které měl vysvětlit, jak se chce jakožto prezident vyhnout střetu zájmů. Konference se původně měla konat v úterý, odložená byla na leden před Trumpovou inaugurací.