Česká republika přijme na léčení sedm dětí ze syrského města Aleppo, které po tvrdých bojích s povstalci téměř celé ovládly syrské vládní jednotky. Přiletět by děti měly na začátku příštího roku. Zjistily to Hospodářské noviny.

Děti určené k přesunu do Česka by měla vybrat humanitární organizace Syrský arabský červený půlměsíc (SARC), která působí přímo v Aleppu.

Do Česka pak odletí českým armádním letounem CASA pravděpodobně z Damašku, hlavního města Sýrie.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Česko chce dětem pomoci v rámci svého programu MEDEVAC. Ten se zaměřuje na pomoc zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených např. humanitární krizí nebo přírodní katastrofou. Koordinuje ho ministerstvo vnitra.

Pomáhá většinou dětem, ženám nebo starým lidem. 

Aleppo se v posledních měsících stalo symbolem občanské války v Sýrii, která trvá už šestý rok. Původně rozdělené město téměř celé dobyla syrská armáda prezidenta Bašára Asada. Podle expertů by se jí to nemohlo podařit bez intenzivní podpory ruského letectva a zahraničních bojovníků z Iráku, Íránu nebo Afghánistánu.

Při vládní ofenzivě proti povstalcům nejspíš zahynuly desítky tisíc lidí. Momentálně vstoupila v platnost křehká dohoda o evakuaci rebelů a civilistů z Aleppa.

Lídři zemí Evropské unie o situaci v Sýrii ve čtvrtek projednají na summitu v Bruselu.

Podle návrhu závěrů summitu, který má redakce k dispozici, opět odsoudí ofenzivu syrského režimu podporovaného Ruskem a dalšími spojenci proti Aleppu. Zopakují, že "EU zvažuje všechny dostupné možnosti". Na rozdíl od posledního summitu v říjnu ale žádná země unie neprosazuje, aby to znamenalo okamžité rozšíření sankcí proti Rusku nebo Asadovu režimu.