V nejbližších hodinách má začít evakuace lidí z východního Aleppa. Oznámili to zástupci několika povstaleckých skupin, podle nichž se dohoda týká jak civilistů, tak povstalců.

Zástupce syrské armády dohodu potvrdil a řekl, že evakuace povstalců začne ve středu v pět hodin ráno místního času (04:00 SEČ). Zástupce Ruska při OSN Vitalij Čurkin tvrdí, že ujednání se týká jen povstalců, nikoliv civilistů, protože ti nebudou muset nikam odcházet.

Podle zdroje agentury Reuters se očekává, že většina z 50 000 lidí, kteří jsou stále v povstalci držené části města, odejde. Zástupce aleppské místní rady sdělil, že podle jeho informací existuje dohoda o krátkodobém příměří, které umožní vypravit z města autobusy s civilisty.

"Existuje dohoda o evakuaci obyvatel a povstalců z východního Aleppa. Povstalci si budou moci vzít své lehké zbraně," informoval představitel povstalecké skupiny Núr ad Dína Zinkího. Jako první podle něj budou evakuováni ranění a civilisté. Dohoda podle tohoto zdroje počítá s tím, že "ti, kdo odejdou, si budou moci vybrat, zda půjdou do západní části provincie Aleppo, nebo do provincie Idlib dále na severozápadě". Existenci této dohody potvrdil i zástupce další povstalecké skupiny Ahrár aš-Šám. Podle něj budou lidé evakuováni autobusy na západ Aleppa nebo do Idlibu.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Zacharíja Malahifdží z rebelské skupiny Fastakim řekl Reuters, že povstalci vyjednávali s Rusy v pondělí večer a dohodli se, že dnes ustane letecké bombardování. "Dnes ráno bylo bombardování zastaveno, ale ostatní boje pokračovaly. Teď se jedná o příměří, takže dnes večer by mohlo začít platit," řekl Malahifdží. Dodal, že se vyjednávání zúčastnilo také Turecko, které na rozdíl od Ruska, jež podporuje syrskou vládu, stojí za syrskou opozicí.

Zástupce aleppské místní rady se domnívá, že vyjednaná dohoda počítá s krátkodobým příměřím, které umožní vypravit z východní části města pět autobusů s civilisty. Povstalci prý ale nemají důvěru, že Rusové dohodu dodrží.

Čurkin řekl, že vyjednaná dohoda umožní odejít povstalcům, kteří se drží v posledních lokalitách v Aleppu. "Teď to bude pod kontrolou syrské vlády, takže není potřeba, aby zbývající civilisté odcházeli. Není žádná humanitární dohoda. Náš vojenský personál na místě nepozoroval žádné porušení mezinárodního humanitárního práva. Dohoda umožní povstalcům odejít, civilisté mohou zůstat, nikdo jim nebude ubližovat," řekl Čurkin.

Zástupce syrské armády sdělil, že povstalečtí bojovníci budou evakuováni na západ provincie Aleppo počínaje středeční pátou hodinou ranní místního času (04:00 SEČ).

Související