Soud v italské Katánii poslal v úterý na 18 let do vězení tuniského kapitána lodi, který loni zavinil smrt téměř 900 uprchlíků ve Středozemním moři. Syřan, kterého přeživší označili za jeho pobočníka, dostal pět let. Informovala o tom agentura ANSA.

Sedmadvacetiletý Tunisan Muhammad Alí Málik svou vinu popíral. Jeho obhájce tvrdil, že si cestu zaplatil jako ostatní uprchlíci. Málik soudu řekl, že znal členy posádky, kteří na rozdíl od něho byli odpovědní za řízení lodi, žádný z nich však nebyl mezi přeživšími. Soud však této verzi neuvěřil.

Svou vinu nepřiznal ani Syřan Mahmúd Bichit, kterého soud na základě výpovědí svědků uznal za spoluviníka a vyměřil mu pětiletý trest. Oba byli odsouzeni za napomáhání ilegální migraci, Málik navíc za mnohonásobné zabití. Oba také dostali pokutu po devíti milionech eur (243 milionů korun).

Tragédii, která se stala loni v dubnu, přežilo pouze 28 lidí. Italské námořnictvo zajistilo na místě neštěstí 24 mrtvých, dalších 219 těl vytáhlo z moře v následujících dnech. Poté co bylo plavidlo vyzdviženo na hladinu, naplnili záchranáři 458 pytlů pro mrtvé pozůstatky těl mnohdy i několika lidí najednou. Celkový počet obětí se tak odhaduje na 800 až 900, upozornila agentura AFP.

Podle prokuratury mělo ztroskotání řadu příčin, mimo jiné přetíženost plavidla či chybné Málikovy manévry, kvůli nimž plavidlo s uprchlíky narazilo do obchodní lodi King Jacob, která přijela na pomoc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist