Zvolený americký prezident Donald Trump se v pondělí sešel se svou soupeřkou ze stranických primárek, někdejší šéfkou společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinaovou. Podle listu The New York Times spolu diskutovali o její možné nominaci na vlivný post ředitelky amerických tajných služeb.

Fiorinaová se během kampaně opakovaně dostávala do střetu s Trumpem, ale nakonec už v únoru z boje o republikánskou nominaci odstoupila. Další neúspěšný kandidát Ted Cruz si ji pak vybral jako kandidátku na post viceprezidenta.

Trump tehdy Cruzův výběr označil za plýtvání časem a za "zoufalý pokus zachránit ztracenou kampaň političkou, která jen mluví a skutek utek".

Ředitel národních zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu.

Tuto funkci, jejíž obsazení podléhá schválení v Senátu, nyní zastává James Clapper.

Za kandidáty na budoucího šéfa zpravodajských služeb média dosud označovala admirála Michaela Rogerse, bývalou poradkyni ministerstva pro vnitřní bezpečnost Frances Townsendovou a penzionovaného generála Davida Petraeuse.

O tom se rovněž hovoří v souvislosti s obsazením křesla ministra zahraničí.