Turecká policie v pondělí po celé zemi pozatýkala na 235 lidí kvůli podezření z podpory terorismu a z vazeb na kurdské separatisty. Razie následovala po sobotním útoku v Istanbulu, který si vyžádal 44 obětí a k němuž se přihlásila radikální kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). Mezi zadrženými jsou podle deníku Daily Sabah i šéfové regionálních poboček opoziční Lidové demokratické strany (HDP) a starostové za tuto parlamentní stranu.

Jen v Istanbulu a Ankaře bylo zatčeno 37 členů HDP, včetně vedení provinčních poboček strany. Všichni byli zadrženi kvůli podezření z vazeb na Stranu kurdských pracujících (PKK), která v zemi bojuje za autonomní Kurdistán. K sobotním útokům se přihlásila radikální skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která má vazby na PKK.

Turecké úřady také oznámily, že počet obětí sobotního atentátu vzrostl na 44. V nemocnici podlehla zraněním osmadvacetiletá žena, která byla v době exploze v minibuse projíždějícím kolem místa útoku. Je jednou z osmi civilistů, kteří při atentátu zemřeli.

Jedna z náloží vybuchla v sobotu večer v autě u stadionu Beşiktaş v evropské části Istanbulu, necelou minutu po první explozi se nedaleko odpálil sebevražedný atentátník. Z 44 obětí byl 36 policistů, kteří dohlíželi na pořádek po zápase týmů Beşiktaş a Bursaspor. Právě na ně byl podle radikálů z TAK útok cílen. Při explozích bylo také na 150 lidí zraněno, desítka lidí je stále v kritickém stavu.

Turecký režim dlouhodobě viní stranu HDP, že je politickým křídlem PKK, a její členy zatýká kvůli podpoře terorismu. Začátkem listopadu zatkla policie i dva spolupředsedy strany HDP Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagovou spolu s desítkou poslanců této prokurdské strany. HDP ale tvrdí, že teroristické akce nepodporuje.