Michal Vít z pražského think-tanku Europeum na konci listopadu nasedl do auta a projel celou Balkánskou trasu. Po ní z Turecka do zemí Schengenu loni přišel zhruba milion uprchlíků a migrantů.

Evropská dohoda s Tureckem tento proud téměř zastavila, malé počty lidí však na Balkán každý den stále přicházejí. Část z nich končí v Srbsku. Ale chtějí dál do Evropy.

"Všichni přicházejí díky převaděčům. Je to vysoce organizovaná struktura, s kontakty v nejvyšších politických sférách," říká Vít. Podle něj je pro Evropu lepší Srbsku nadále platit za to, že uprchlíky nepouští dál. Srbové dobře vědí, že migranti nejsou jejich problém.

Jak velký je v Srbsku problém s migrací?

Do Srbska přichází podle organizací, které pracují s uprchlíky, každý den asi 100 lidí. Stejně tak do Makedonie. Většinou jsou ze zemí severní Afriky nebo z Pákistánu, takže mají nulovou šanci někde dostat azyl.

A domů se rozhodně vrátit nechtějí. Asi z 20 procent to však jsou Syřané a Afghánci, často ti, kteří v Afghánistánu během americké intervence spolupracovali s Američany.

Jak se tam lidé dostávají? Hranice na Balkáně by teoreticky měly být pro migranty zavřené.

Všichni přicházejí díky převaděčům. Je to vysoce organizovaná struktura, s kontakty v nejvyšších politických sférách. Přejít hranice jen tak ve skupině jako loni už dnes nejde. Všichni migranti musí zaplatit a spolehnout se na převaděče. S převaděčstvím se potýkají i čeští policisté, kteří v Makedonii a Srbsku pomáhají s ostrahou hranic.

V Makedonii je to rozsáhlejší, protože ta je v podstatě v rozkladu. Srbsko v rozkladu není, ale úplně stabilní zemí bych ho taky nenazval. V Makedonii však tito lidé nezůstávají, skoro všichni odcházejí do Srbska.

Sto lidí denně, tedy každý měsíc tři tisíce migrantů. Jak dlouho to Srbsko bude zvládat?

Evropská unie Srbsku pomáhá. Zrovna nedávno mu poslala 15 milionů eur (přes 400 milionů korun). Dokud bude tato pomoc pokračovat, žádný zásadní problém se z toho stát nemusí. Tedy pokud se počet migrantů přicházejících do Srbska nějak výrazně nezvýší. Srbové vědí, že to není jejich problém: ti lidé nechtějí zůstat v Srbsku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.