Ukrajinci a Gruzínci budou moci brzy cestovat do Evropské unie bez nutnosti zařizovat si víza. Podle informací agentury Reuters dosáhli ve čtvrtek zástupci států EU a Evropského parlamentu dohody v dlouhotrvajícím sporu. Ten se týkal tzv. suspensivního mechanismu, který by v případě nutnosti sloužil k zastavení bezvízového styku.

Pozastavení cest bez víz se bude moci dotknout jen určitých kategorií občanů dotčené třetí země, uvedl v tiskové zprávě Evropský parlament. Možnými důvody k zásahu by byl například pokles zájmu třetí země spolupracovat na zpětném přebírání svých občanů, kteří na pobyt v EU ztratí nárok - třeba po neúspěšné žádosti o azyl. Zmíněn je také "výrazný nárůst rizik" pro vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek členských zemí unie.

Bezvízové cestování bude možné přerušit nejprve na devět měsíců, rozhodovací proces má být navíc rychlejší. V této době se státy a komise budou snažit zjednat nápravu stavu, který k pozastavení vedl. Pokud se to nepodaří, bude možné prodloužení o dalších 18 měsíců. Komise může také navrhnout přesun dotčené třetí země zpět mezi státy, jejichž občané k cestám do EU víza potřebují.

"Stávající mechanismus není dostatečný a nyní bude vylepšen. Zároveň by fakt, že jsme dosáhli dohody, měl otevřít dveře dalším rozhovorům o vízové liberalizaci se zeměmi, které plní potřebná kritéria," uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, jehož země do konce roku Evropské unii předsedá.

S věcí ve čtvrtek vyslovili souhlas velvyslanci unijních zemí, nyní musí dohodu potvrdit europarlament a pak ještě na závěr formálně opět státy unie.

Upravovaná pravidla se nevztahují na Británii a Irsko.

Minulý měsíc šéfové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker ujišťovali, že země Evropské unie a europarlament se dohodnou na způsobu úpravy unijních vízových pravidel ještě letos.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko tehdy v Bruselu zdůrazňoval, že ohledně vízové liberalizace "Ukrajina splnila svůj domácí úkol", ale stále ještě čeká, kdy Evropané dodrží své sliby a závazky. Bezvízové cestování má podle Porošenka velký symbolický význam také jako viditelný projev evropských aspirací země.

Porošenko se právě nachází v polovině svého funkčního mandátu a čelí rostoucí kritice, že nedostál očekáváním svých krajanů.

Evropská komise už loni v prosinci došla k závěru, že Ukrajina plní všechny podmínky, a je tak možné uvolnit vízovou povinnost pro cesty na unijní území do 180 dní; letos v dubnu členským zemím takový krok komise navrhla. Státy EU souhlasily 17. listopadu s podmínkou, že bezvízový styk začne platit poté, co bude mít EU k dispozici nový obecně platný mechanismus umožňující v případě potřeby bezvízové cestování opět zastavit. Taková pravidla už nyní existují, státy jako Německo ale žádaly jejich rozšíření a větší pružnost nejen kvůli Ukrajině či Gruzii, ale také v souvislosti s možným zrušením víz pro turecké občany.

Bývalé sovětské republiky Gruzie a Ukrajina se dlouhodobě snaží sblížit se Západem. Poslední dobu ale rostla frustrace z toho, že se jim nepodařilo dosáhnout například právě bezvízového styku. Evropská unie je po migrační krizi opatrná a lídři jednotlivých členských států se podle agentury Reuters obávají, že Evropané budou odmítat možnost volného vstupu na území EU pro 45 milionů Ukrajinců a 5 milionů Gruzínců.

Bez víz by do EU mohli cestovat také obyvatelé Kosova.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist