Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který čelí obvinění ze znásilnění ve Švédsku a ukrývá se v Londýně, ve středu zveřejnil odpovědi, které dal představitelům švédské justice při výslechu minulý měsíc v britské metropoli. Ve svých vyjádřeních trvá na své nevině, žena, která ho zažalovala, podle něj přistoupila na sex dobrovolně.

Žena, které bylo v době styku s Assangem v době jedné konference v srpnu 2010 ve Stockholmu asi 30 let, obvinila dnes 45letého Australana, že s ní měl pohlavní styk, když spala. A to bez prezervativu, přestože mu prý předtím opakovaně zdůrazňovala, že nechce mít nechráněný sex.

"Jsem zcela nevinný. (Údajná oběť) S. W. dala jasně najevo, že si přeje mít se mnou sexuální styk. V průběhu té noci a následného rána jsme měli čtyři či pět dobrovolných pohlavních styků. Byl jsem si jistý, že S. W. nespala. Také jsem si byl jistý, že výslovně souhlasila s nechráněným pohlavním stykem," řekl prý Assange vyšetřovatelům.

Výslech se uskutečnil na ekvádorském velvyslanectví, kam se Assange uchýlil před čtyřmi lety v obavách, že by ho Británie mohla na základě švédské žádosti zadržet a předat Stockholmu. Prostřednictvím ekvádorského státního zástupce ho v listopadu vyslýchala nejvyšší švédská prokurátorka Ingrid Isgrenová. Přítomen byl také zástupce švédské policie.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Středeční sdělení Assange je první veřejné vyjádření k průběhu výslechu. Zúčastněné strany předtím jen uvedly, že ekvádorská justice pořídí zápis a předá ho Švédsku. Úřad švédské prokurátorky se podle zahraničních agentur k středeční iniciativě Assange odmítl vyjádřit.

Assange již dříve nařčení ze znásilnění odmítl také s tím, že je to podle něj jen zástěrka, aby mohl být vylákán do Švédska a následně vydán Spojeným státům. Američané Australana stíhají kvůli zveřejnění tajných dokumentů na serveru WikiLeaks.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i v Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie. Letos v říjnu portál dále odhalil soukromé e-maily vedoucích činitelů Demokratické strany USA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist