Evropská komise ve středu navrhla zřídit unijní obranný fond, kterým chce podpořit investice do výzkumu obranných technologií a pomoci členským státům se společným nákupem vojenského vybavení. Podle místopředsedy komise pro růst, investice a konkurenceschopnost Jyrkiho Katainena by fond měl poskytnout ročně zhruba pět miliard eur (přes 135 miliard korun).

Navrhovaný fond podle komise otevře členským státům dvě okna. O prvním z nich komise hovoří jako o oknu pro výzkum, o druhém pak jako o oknu pro schopnosti. V podpoře výzkumu komise navrhla pro nadcházející rok uvolnit z rozpočtu EU 25 milionů eur (676 milionů korun) na obranné záležitosti. Z rozpočtu chce postupně poskytovat vyšší sumy tak, aby do roku 2020 nárůst takových výdajů činil 90 milionů eur (2,4 miliardy korun). Po roce 2020 komise chystá zvláštní výzkumný program pro obranu s odhadovanou částkou 500 milionů eur (13,5 miliard korun) ročně.

Pokud jde o zmíněné okno pro schopnosti, komise chce, aby členské státy fond využívaly pro nákup společného vojenského vybavení. Agentura Reuters poznamenala, že v rámci ústupků předluženým zemím, jako je Francie či Itálie, by kapitálové příspěvky členských států do fondu stály mimo státní rozpočty. To by dotčeným zemím usnadnilo udržet rozpočtový deficit pod třemi procenty hospodářského výkonu, jak EU požaduje. Tato výjimka se ale bude týkat jen těch prostředků, které nebudou využity k přímému nákupu vybavení.

Evropské země k úvahám o potřebě více investovat do vlastní obrany vedou nejen horší vztahy s ruským sousedem v posledních letech, ale také opakovaně zaznívající hlasy z USA a Severoatlantické aliance. Na potřebu zvýšit obranné výdaje upozorňovala evropské spojence už dosluhující administrativa prezidenta Baracka Obamy. Jeho nástupce Donald Trump dokonce varoval, že USA by nemusely napadeným zemím přispěchat na pomoc, pokud nebudou v dostatečné výši přispívat na svou obranu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist