Dosud nejpočetnější protest proti prezidentce Pak Kun-hje zažila v sobotu jihokorejská metropole Soul. Navzdory chladnému počasí a sněžení se do něj podle organizátorů zapojilo 1,3 milionu lidí, dalších 500 tisíc demonstrantů vyšlo podle jejich očekávání do ulic v jiných jihokorejských městech, uvedla BBC.

Protesty trvají již pátý víkend, prezidentka však stále odmítá rezignovat, jak demonstranti žádají. Policie podle BBC zveřejnila mnohem nižší odhad počtu účastníků protestu v Soulu, k němuž se podle ní sešlo zhruba 260 tisíc lidí.

V ulicích metropole policie rozmístila 25 tisíc příslušníků bezpečnostních sil a uzavřela přístupové cesty k sídlu hlavy státu – Modrému domu, informovala agentura AFP. Dav byl stejně jako v předchozích týdnech klidný.

Protestující, jichž se už více než měsíc každý víkend scházejí statisíce v ulicích metropole i dalších měst, požadují rezignaci Pak Kun-hje v souvislosti s korupčním skandálem, který otřásl její vládou. Prezidentka se už dvakrát omluvila ve státní televizi, odstoupit nicméně odmítá. Kromě korupčních obvinění se prezidentka stala i terčem nespokojenosti kvůli ekonomické situaci v zemi. Farmáři například rozsypávali na vozovku rýži na protest proti nízkým výkupním cenám této plodiny.

"Viděla jsem zprávy a pomyslela si, že tohle nemůže pokračovat – lidé skutečně chtějí, aby odstoupila, ale ona to neudělala," řekla Reuters jedna z účastnic sobotní demonstrace. "Jsem tu podruhé, ale poprvé s manželem a dětmi," dodala.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Rozsah demonstrací během uplynulého měsíce neustále narůstal a podle organizátorů se před dvěma týdny do protestních akcí zapojil milion lidí. Odhady policie jsou pravidelně o dost nižší. Protesty zatím byly převážně poklidné – účastní se jich rodiny s dětmi, vysokoškoláci, dělníci či zemědělci, kteří se svíčkami v rukou skandují hesla.

Skandál se točí kolem důvěrnice prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že zneužívala vztah s Pak Kun-hje k vlastnímu obohacení. Před necelým týdnem jihokorejské státní zastupitelství Čche Son-sil obvinilo a oznámilo, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou.

Prokuratura začala v této souvislosti chystat prezidentčin výslech. Podpora prezidentky u veřejnosti se propadla na pět procent. Nejhůře si stojí u mladých lidí mezi 19 a 29 roky, v této skupině podporují Pak Kun-hje dvě procenta Korejců.

Související