Neúspěšná prezidentská kandidátka americké Strany zelených Jill Steinová v sobotu požádala o ruční přepočítání hlasů odevzdaných v nedávných prezidentských volbách, a to ve státě Wisconsin. Podle amerických sdělovacích prostředků o tom informovala příslušná volební komise. 

Steinová předtím oznámila, že získala od svých sympatizantů ve veřejné sbírce dostatek prostředků, aby mohla žádat o přepočítání hlasů nejen ve Wisconsinu, ale i v Pensylvánii. V obou státech dosáhl zvolený prezident Donald Trump těsného vítězství nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou.

Volební tým Clintonové v sobotu žádost o přepočet ve Wisconsinu podpořil. Na procesu se chce podílet aktivně, a to prý proto, aby bylo jasné, že vše proběhlo, jak má. Kandidátka zelených Steinová prohlásila, že svou žádostí nechce pomoci Clintonové, záleží jí prý na důvěryhodných výsledcích. Podle Trumpa je to "podraz".

Steinová v sobotu oznámila, že shromáždila požadovanou kauci 4,8 milionu dolarů (122 milionů korun) na to, aby si vymohla přepočítání v Pensylvánii a ve Wisconsinu. Nyní usiluje o shromáždění prostředků potřebných ke stejnému postupu i v Michiganu.

Donald Trump to okomentoval slovy, že kandidátka Strany zelených si chce jen "naplnit kufry penězi, z nichž většinu nikdy nepoužije na tohle směšné přepočítání".

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Steinová ve volbách neuspěla: celostátně má méně než jedno procento hlasů. Pokud by ovšem ve třech zmiňovaných státech s celkovým počtem 46 volitelů uspěla po přepočtu nakonec Clintonová, znamenalo by to pro ni i vítězství v celostátním měřítku. Nyní má Clintonová 232 volitelů a úspěch v Pensylvánii, Wisconsinu a Michiganu by znamenal, že překročí hranici 270 volitelů, což je minimum potřebné pro zisk prezidentského úřadu.

Clintonová podle dosavadních údajů v absolutních číslech dostala v prezidentských volbách o dva miliony hlasů více než její republikánský soupeř. Trump se nicméně stal vítězem, protože shromáždil potřebný počet volitelů, o kterých se v jednotlivých amerických státech rozhodovalo. Sbor těchto 538 volitelů potvrdí nového amerického prezidenta ve funkci příští měsíc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist