Několik úřadů a institucí na Slovensku obdrželo v uplynulých dnech podezřelé listovní zásilky a nejméně v jednom případě byla potvrzena přítomnost látky, která může ohrozit zdraví osob. Upozornila na to slovenská policie. Zásilky se vyznačují zvýšenou radioaktivitou.

Kriminalisté podle policejního prezidenta Tibora Gašpara tyto případy vyšetřují kvůli podezření na teroristický čin, v souběhu s trestným činem nedovoleného držení a výroby jaderných materiálů a radioaktivních látek. Pachatelům tak v případě dopadení a usvědčení může hrozit i doživotí. Gašpar pokládal za vhodné ujistit, že "nejde o jaderný útok", ale jen o "stopovou kontaminaci".

V úterý byla do podatelny ministerstva spravedlnosti doručena podezřelá zásilka, jež podle policie obsahovala potenciálně nebezpečný materiál, který při vdechnutí nebo požití může ohrozit nebo poškodit zdraví. Přiložen byl anonymní dopis, který byl adresován zaměstnancům justice, prokuratury a policie.

Policejní prezidium bližší informace neuvedlo. Podle slovenských médií se zásilka dostala až do kanceláře ministryně spravedlnosti a ve stopovém množství obsahovala radioaktivní látku americium, která se běžně v přírodě nevyskytuje. Používá se ale v průmyslu a podle policejního experta je nebezpečná hlavně při vdechnutí, což by v případě velkého množství mohlo vést až k otravě, na jakou zemřel zběhlý ruský agent Alexandr Litviněnko; ten byl ale v Londýně otráven poloniem. Pracovníci, kteří dosud přišli s obálkami do styku, podle policie kontaminováni nebyli.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Kromě ministerstva spravedlnosti byly další podezřelé zásilky doručeny několika okresním soudům v zemi a jednomu z krajských ředitelství policie. Policejní prezidium vyzvalo občany i státní instituce, aby zvýšili opatrnost při manipulaci s doručenými zásilkami a podezřelé zásilky hlásili policii.

Již v minulosti slovenské úřady upozorňovaly na doručení podezřelých zásilek s práškem, kvůli kterým musely přistoupit k mimořádným bezpečnostním opatřením. Například v roce 2001 státní laboratoř analyzovala několik stovek zásilek, přítomnost antraxu v analyzovaných vzorcích nezjistila.