Nebývalou odezvu ve Velké Británii měl rozhovor s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem zveřejněný v úterním vydání Hospodářských novin. Z jeho názorů, že brexit byla správná věc a odchod z EU bude vlastně hračka, citovala i bulvární média jako The Sun. Největší rozruch vyvolala pasáž, v níž Johnson nazývá volný pohyb osob v Evropské unii "nesmyslem, mýtem, hovadinou".

Některé noviny jako Guardian použily Google Translator, který jim dal jiný výsledek, než byla ona slova v originále. Jiné redakce jako BBC, Evening Standard nebo Reuters se nás ptaly na přesné znění. Johnson totiž použil slovo, pro nějž je hovadina ještě docela mírný překlad.

Některým britským redakcím také pracovníci tiskového oddělení úřadu vlády volali s tím, že jde o chybu v překladu či porozumění.

Ale pracovníci tiskového oddělení britského ministerstva zahraničí si pořizovali vlastní záznam rozhovoru a věděli, jak jsme jeho výroky přeložili.

Těm kolegům v Británii, kteří nás požádali o zpětný překlad toho, co řekl, jsme poskytli přepis klíčových pasáží.

Tu nejdůležitější o tom, že volný pohyb osob v Evropské unii podle Johnsona není jednou ze čtyř základních svobod, na nichž je EU založena, nabízíme v původním znění na tomto zvukovém záznamu:

Boris Johnson použil v rozhovoru pro HN ostrý slovník

Takto jsme klíčovou odpověď přeložili:

HN: Ale v tom případě budete podkopávat hodnoty Evropské unie a před chvílí jste řekl, že ji chcete podporovat.

To si nemyslím. Je to naprostý mýtus, nonsens. Je hovadina říct, že volný pohyb osob je základní právo. Brownův pohyb (náhodný pohyb mikroskopických částic v kapalném nebo plynném médiu − pozn. red.) lidí napříč Evropou není něco, co bylo v zakládajících Římských smlouvách v roce 1957, nebylo to ve smlouvě z Nice a nebylo to ani v Maastrichtské smlouvě. Je to něco, co bylo nabyto sérií rozhodnutí evropských soudů, například rozsudkem zvaným Antonissen (podle rozsudku může člověk pobývat v jiné členské zemi šest měsíců, než najde práci − pozn. red.). A každý má nyní ve své hlavě, že každá lidská bytost má nějaké základní, Bohem dané právo jít a přestěhovat se, kamkoliv chce. Ale tak to není. Nikdy to nebyl zakládající princip Evropské unie. Je to naprostý mýtus. Totální mýtus.

Boris Johnson použil v rozhovoru pro HN ostrý slovník

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist