Francouzská pravice se chystá na historicky první primárky. O post kandidáta, kterého hlavní opoziční strana – Republikáni – příští rok na jaře vyšle do boje o prezidentský úřad, se utká hned sedm předních francouzských politiků. Ten, kdo v primárkách uspěje, má velkou šanci dostat se do Elysejského paláce. O něj se s nejvyšší pravděpodobností ve druhém kole v květnu 2017 střetne s šéfkou krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou.

Hlavním favoritem republikánských primárek je bývalý premiér a nyní starosta Bordeaux Alain Juppé.

Jenže jeho podpora v posledních týdnech rychle klesá, jak ukazují průzkumy veřejného mínění. Svůj hlas by mu v primárkách dalo na 36 procent lidí, což je pokles o šest procentních bodů.

Rychle ho dotahuje bývalý prezident Nicolas Sarkozy, bez šancí není ani expremiér Francois Fillon.

Republikáni pořádají podobné primárky vůbec poprvé. Hlasovat může kdokoliv, kdo zaplatí poplatek dvě eura a kdo svým podpisem stvrdí, že sdílí středové a pravicové hodnoty. Pokud ani jeden z kandidátů nezíská potřebných 50 procent hlasů, bude se ještě 27. listopadu konat druhé kolo.

Republikáni se rozhodli, že primárky jsou tím nejlepším způsobem, jak sjednotit stranu za jedním a hlavně silným kandidátem. Jinak by hrozilo, že za pravici bude v prezidentských volbách kandidovat více politiků, což by pak mohlo hlasy voličů roztříštit.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Sarkozyho nechceme

Jenže francouzská média informovala, že v primárkách bude zřejmě hlasovat i řada socialistů.

Ti mají jasnou strategii – chtějí co nejvíce srazit šance Sarkozyho.

Jejích úvaha je jednoduchá: uvědomují si, že kandidát levice se do druhého kola prezidentských voleb probojuje jen stěží, a to na rozdíl od Le Penové a kandidáta Republikánů.

"Chtějí se tak vyhnout situaci, kdy v druhém kole proti sobě budou stát Sarkozy a Le Penová," vysvětlil v rozhovoru pro Le Nouvel Observateur Frédéric Dabi, šéf společnosti na průzkum veřejného mínění Ifop. Pro levici je totiž Juppé mnohem přijatelnějším kandidátem než Sarkozy.

Francouzští republikáni vybírají kandidáta, kterého vyšlou do souboje o Elysejský palác, ani ne dva týdny poté, co se do Bílého domu dostal Donald Trump. To zapůsobilo jako vzpruha pro populisty v čele s Marine Le Penovou.

Obavy z úspěchu Le Penové se promítají i do primárek francouzských Republikánů. Pravice se pokouší najít kandidáta, který proti ní bude mít co největší šance. "Jedině já dokážu porazit Le Penovou," věří si Juppé.

Jenže Juppé má podle některých expertů až příliš mnoho společného s Hillary Clintonovou. Ani on nedokáže elektrizovat davy, mnozí ho navíc vnímají jako kariérního politika, který je až příliš spjat s mainstreamem a systémem, který Le Penová kritizuje. Juppého největší nadějí je, že Trump po svém příchodu k moci stačí udělat "nějaký krok, který bude působit, že by mohl ohrozit nebo destabilizovat Evropu. To by voliče nahnalo do bezpečných a už otestovaných rukou," uvedl pro server Politico jeden z Juppého poradců.

Na rozdíl od Juppého bývalý prezident Sarkozy sází na ostrý posun doprava, kdy stále častěji přebírá témata i rétoriku krajní pravice. Jedním z příkladů, které jeho odklon doprava ilustrují, je ostřejší postoj proti imigraci či třeba návrh na vytvoření speciálních zadržovacích center. V nich by končili Francouzi, u kterých je podezření na radikalizaci. Tamní média je neváhala označit za "francouzská Guantánama".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist