Celkem 17 ministrů syrské vlády a guvernéra centrální banky země zařadila nově Evropská unie na svůj seznam osob, které postihuje sankcemi za jejich podíl na represích vůči civilnímu obyvatelstvu v Sýrii. Na syrském soupisu těch, kdo nesmí do unie cestovat a mají případně zmrazený evropský majetek, je tak nyní už 234 lidí. Zmrazení majetku se týká také 69 právnických osob.

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka jsou opatření vůči konkrétním členům vlády způsobem, jak se vyhnout tomu, aby jiná podoba sankcí dopadla na civilní obyvatele. "Sýrie je příkladem země, kde sankce odnášejí obvykle bohužel z velké části právě obyčejní obyvatelé způsobem, který je velmi tragický. Hledá se takový typ sankcí, které by mířily na ty, kdo nesou odpovědnost," řekl ministr. Krok EU je podle něj způsobem, jak dát najevo, že postup vůči civilistům v zemi je nepřijatelný.

Postihy konkrétních osob nejsou jediným způsobem, jak EU na syrský konflikt reagovala. Vůči Sýrii platí také ropné embargo, zákaz určitých typů investic i zmrazení prostředků syrské centrální banky v zemi.

Zakázán je také dovoz technologií a zboží, které by mohlo sloužit k represím či sledování například internetové či telefonní komunikace. Tyto sankce byly naposledy prodlouženy 27. května a nyní platí do 1. června příštího roku.

Unie v pondělí zdůraznila, že si přeje nalézt trvalé urovnání syrského konfliktu, který nemá vojenské řešení. "EU je odhodlána zachraňovat životy a pokračuje ve své intenzivní snaze doručit humanitární pomoc do Aleppa a kamkoliv je to potřeba," uvedly členské země unie.

Povstalci v Aleppu používají chemické zbraně, tvrdí Rusko

Ruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že povstalci ve východní části syrského Aleppa použili chemické zbraně proti příslušníkům syrské armády. Při útoku prý bylo zasaženo asi 30 vojáků, informovala ruská agentura TASS. Moskva obvinila rebely z použití nebezpečných chemikálií již dříve, opozice to odmítá.

Podle ministerstva se útok odehrál v neděli večer a většina postižených vojáků musela být odvezena do nemocnice v Aleppu.

Ruská armáda již minulý týden v pátek oznámila, že našla důkazy toho, že syrská opozice používá v bojích o Aleppo chemické zbraně. Experti ministerstva obrany údajně našli munici se zbytky chloru a bílého fosforu. Nález je z jihozápadního předměstí Aleppa, které nedávno vybojovala zpět syrská armáda.

Opoziční Syrská národní rada (SNC) popřela, že povstalci v Aleppu chemické zbraně používali. Střely, které byly vypáleny, jsou podle ní stejné jako ty, které používají vládní síly a milice bojující po jejich boku. Syrská národní rada v této souvislosti vyzvala OSN, aby začala celý případ vyšetřovat.

Rusko zase požádalo Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby na místo poslala své experty. Odborníkům budou předány i vzorky, které v oblasti posbírali Rusové.

Z používání chemických zbraní viní USA a jejich spojenci syrskou vládu. Rusko jako spojenec Damašku ale prohlašuje, že spojení režimu s chemickými zbraněmi by mělo prokázat nezávislé vyšetřování.

Nálety zničily nemocnici, která sloužila 60 tisícům lidí

Letecké údery zničily jedinou nemocnici v povstalci drženém městě Atárib západně od syrského Aleppa. Informovali o tom opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Při náletu utrpělo zranění několik členů lékařského personálu.

Podle SOHR vojenské letouny město zasáhly v noci na pondělí a nemocnice byla pod náletech zcela vyřazena z provozu. Údery zasáhly budovu zdravotnického zařízení i okolní oblasti. Šlo o jedinou nemocnici v Atáribu, pod kterou spadala oblast, jež je domovem 60 tisíc lidí. Venkovské oblasti západně od Aleppa se staly v posledních dnech terčem hned několika leteckých úderů, uvedli aktivisté.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Aleppo je od roku 2012 rozděleno na povstaleckou východní část a na část západní, kterou má v rukou armáda. Rusko jako spojenec Damašku se podílelo na útocích na povstalce, kteří brání východ města a odmítají z něj odejít. Západní země a lidskoprávní aktivisté v povstalci držených oblastech obviňují syrské a ruské letectvo z toho, že cíleně míří na nemocnice, fronty před pekárnami či další civilní infrastrukturu.

Další bojová fronta byla v Sýrii otevřena i severně od města Rakka, které slouží jako hlavní sídlo radikální organizaci Islámský stát (IS). Do bojů proti němu je zapojena koalice kurdských a arabských oddílů známá jako Demokratické síly Sýrie (SDF). Na ofenzivě se podílí asi 30 tisíc bojovníků. Koalici podporuje mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy.

Související