Jeden odchází, druhý nastupuje. Barack Obama je americkým prezidentem až do druhé poloviny ledna, kdy Donaldu Trumpovi předá křeslo hlavy USA. Již dnes dopoledne (v 17:00 středoevropského času) však svého nástupce přijal v Bílém domě, diskutovali o domácí i zahraniční politice. "Byla to skvělá konverzace," chválil si Obama.

Náměstek ruského ministra zahraničí ve čtvrtek přiznal, že Rusko během kampaně před americkými prezidentskými volbami navázalo styky s Trumpovým štábem a ve spolupráci bude pokračovat i po volbách.

"Ano, kontakty byly," řekl náměstek. "Neříkám, že se všemi členy Trumpova štábu, ale kontakty s celou řadou z nich udržovali ruští představitelé," konstatoval. "Jsou to pracovní záležitosti, další kroky závisejí na situaci, která před námi stojí. Ale v práci pokračujeme přirozeně i po volbách," dodal ruský diplomat.

Štáb nového amerického prezidenta přitom tuto skutečnost opakovaně popíral.

V noci na čtvrtek televize CNN potvrdila, že Hillary Clintonová zvítězila ve státě New Hampshire, kde získala čtyři volitele. Nyní zbývá ještě dopočítat výsledky v posledním americkém státě Michiganu, kde se hraje o 16 volitelů. Clintonová celkově získala 232 volitelů, zatímco Trump jich má 290, a výsledek voleb je proto již nezvratný.

Sledovali jsme online

 
10.11.2016 07:50 | Čtvrtek 10. listopadu

Vítejte u on-line reportáže, ve které budeme sledovat dění po amerických prezidentských volbách.

10.11.2016 07:57 | Sanders je připraven pomáhat s Trumpem pracujícímu lidu

Neúspěšný uchazeč o demokratickou kandidaturu na amerického prezidenta Bernie Sanders, který uchvátil americkou mládež výzvou k "politické revoluci", ve středu řekl, že je připraven spolupracovat s nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem. Podle agentury AFP to podmínil tím, že Trump musí mít opravdový zájem o to, aby zajistil "lepší život pracujícím rodinám".

"Pokud má ale v úmyslu vést rasistickou, sexistickou, xenofobní politiku a politiku proti životnímu prostředí, budeme mu energicky odporovat," uvedl Sanders. Podle něho mají lidé dost toho, aby pracovali více za méně peněz a aby viděli, jak pracovní příležitosti utíkají do Číny a jiných zemí s nízkými mzdami.

10.11.2016 08:04 | Trump slíbil dál chránit Jižní Koreu

Donald Trump údajně potvrdil závazek bránit Jižní Koreu v rámci stávající obranné aliance. Podle jihokorejské agentury Jonhap, která se odvolala na diplomatické zdroje, tak učinil během telefonického rozhovoru s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje.

Agentura Reuters připomněla, že Trump v předvolební kampani v dubnu hlásal, že Spojené státy musí být připraveny nechat jednotlivé země, aby se o sebe postaraly, i kdyby to znamenalo, že budou mít jaderné zbraně.

10.11.2016 08:10 | Lidská práva při volbách byla dodržena, hlásí OBSE

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyslala do 43 amerických států 300 pozorovatelů, kteří hlasování monitorovali. To je více než pětkrát tolik, kolik bylo pozorovatelů OBSE při amerických prezidentských volbách v roce 2012 - tehdy jich na řádný průběh hlasování dohlíželo ve Spojených státech jen 57. Organizace rozšíření své mise zdůvodnila "obrovským zájmem", které hlasování vyvolává v členských zemích. I když se podle organizace vyskytly ojedinělé případy zastrašování voličů, lidská práva byla v zásadě dodržována.

10.11.2016 08:15 | Obama doufá, že nedojde ke stíhání Clintonové

Americký prezident Barack Obama před schůzkou se svým nástupcem vyslovil naději, že Trump nebude soudně stíhat svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou, jak vyhrožoval během předvolební kampaně kvůli její aféře s používáním soukromé e-mailové pošty k pracovním účelům, když byla ministryní zahraničí.

Spekuluje se, že by Obama mohl ještě v posledních týdnech u moci preventivně udělit Clintonové milost, aby jakýkoliv takový pokus zarazil v zárodku. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který korespondenci zkoumal, už dvakrát oznámil, že soudní stíhání Clintonové nedoporučuje.

10.11.2016 08:33 | V Oaklandu protestovalo šest tisíc lidí

Silné protesty proti Trumpovu zvolení se konaly v kalifornském Oaklandu. Na demonstraci se tam sešlo asi šest tisíc lidí, kteří blokovali dopravu. Protestující házeli různé předměty na policisty, pálili uprostřed křižovatky odpadky a rozbíjeli výlohy obchodů.

V Oaklandu protestovalo proti zvolení Trumpa 6 tisíc lidí

10.11.2016 08:40 | Asijské akcie po propadu posílily

Asijské akcie dnes výrazně posílily po středečním propadu způsobeném šokem z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Hlavní index tokijské burzy Nikkei si připsal 6,7 procenta a uzavřel na 17 344,42 bodu.

Nikkei tak zaznamenal nejprudší jednodenní nárůst za devět měsíců. Ve středu se naopak propadl o 5,4 procenta. To představovalo nejvýraznější jednodenní pokles od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

10.11.2016 08:50 | Standard & Poor's potvrdil hodnocení úvěrové spolehlivosti USA

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) po vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na druhém nejvyšším stupni AA+. Výhled ratingu zůstává stabilní, což signalizuje, že se ho agentura nechystá v nejbližší době měnit.

10.11.2016 09:01 | Kdo je klíčový Trumpův muž Mike Pence?

Druhým nejmocnějším mužem ve Washingtonu se od ledna stane Mike Pence. Pro Trumpa bude naprosto klíčovým, na rozdíl od něj má za sebou patnáctiletou politickou kariéru a výborné kontakty na nejmocnější republikány. Rozhodně ale není žádný Trumpův přitakávač. Na mnoho témat má jiný názor a nebojí se ho otevřeně projevit.

10.11.2016 09:10 | Titulní strana dnešního vydání deníku The Sun

Britský deník The Sun využil pro svoji dnešní titulní stranu scénu z 16 let starého dílu animovaného seriálu Simpsonovi.

10.11.2016 09:18 | Maduro chce pozitivní spolupráci

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval ve středu k zajištění "pozitivní spolupráce" s nově zvoleným prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem. Podle agentury AFP to učinil při telefonickém rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.

Vláda dosluhujícího prezidenta USA Baracka Obamy obnovila nedávno kontakty s Madurovým režimem ve snaze jej povzbudit k pokračování v dialogu s opozicí. Z Washingtonu dlouhodobě znějí kritické hlasy na adresu Madurova přístupu k lidským právům a demokratickým principům. Madurova vláda usiluje nicméně podle AFP o "nové parametry" vztahů s USA založené na nevměšování do vnitřních vztahů druhé země.

10.11.2016 09:36 | Protestujte uměním, vyzvala členka Pussy Riot

Naděžda Tolokonnikovová, členka ruské punkové skupiny Pussy Riot, vyzvala lidi nespokojené s vítězstvím Donalda Trumpa, aby protestovali uměním. "Jestli umíte malovat, malujte. Jestli umíte dělat hudbu, dělejte hudbu proti patriarchátu," řekla agentuře Reuters Tolokonnikovová.

"Vím, že spousta lidí je otrávených a zklamaných a chtějí to vzdát. Je důležité to neudělat. Když budeme jednotní, můžeme to překonat. Tohle není konec příběhu," dodala.

10.11.2016 09:47 | Trump bude vypovídat u federálního soudu

Kromě státnických povinností čekají Donalda Trumpa i méně příjemné záležitosti. Bude vypovídat u federálního soudu, který vyšetřuje údajné podvody v jedné z někdejších Trumpových společností. To se ještě žádnému novému prezidentovi USA nestalo.

10.11.2016 09:57 | Opravdu dojde na zrušení sankcí vůči Kremlu?

Ranní ruské noviny se podle zpravodaje BBC ptají, zda Trump skutečně zruší sankce vůči Kremlu kvůli Krymu a zlepší vztahy s Vladimirem Putinem. Vyjádření ruského ministerstva zahraničí jsou zatím poměrně opatrná.

10.11.2016 10:08 | Trumpovo vítězství se dalo čekat

Trumpovo vítězství se podle bývalého velvyslance v USA Petra Koláře dalo čekat. Za zklamání považuje to, že s jeho vítězstvím zřejmě skončí jednání o Transatlantické dohodě o obchodu a investicích.

10.11.2016 10:18 | Němci očekávají zhoršení vztahů

Téměř dvě třetiny Němců očekávají po vítězství Donalda Trumpa zhoršení vztahů se Spojenými státy. Tři pětiny občanů Spolkové republiky se obávají zesilování mezinárodních konfliktů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila veřejnoprávní televize ZDF.

Za dobré nebo velmi dobré považuje vítězství republikánského kandidáta nad demokratkou Hillary Clintonovou jen 11 procent Němců. Naproti tomu za špatné nebo velmi špatné ho má 82 procent dotázaných.

10.11.2016 10:25 | Medvěd Felix dostane dort v podobě Trumpovy busty

Lední medvěd Felix z krasnojarské zoo, který předpověděl vítězství Donalda Trumpa, dostane odměnu. Za svůj správný tip si vyslouží dort z masa v podobě Trumpovy busty.  Felix měl společně s tygřicí Juno v předvečer voleb v krasnojarské zoo tipovat výsledek. Zatímco Juno označila za vítězku Hillary Clintonovou, Felix vybral Trumpa. Vítězství republikánského kandidáta tak oslaví podobným dortem jako Trumpovi přiznivci.

10.11.2016 10:32 | Důležité je, aby s prezidentem všichni spolupracovali, říká senátorka Elizabeth Warrenová

"Ačkoliv jsem nechtěla vidět vítězství Donalda Trumpa, my, kteří jsme podporovali Hillary Clintonovou, ho budeme respektovat," prohlásila senátorka Elizabeth Warrenová, jedna z nejrespektovanějších postav Demokratické strany.
Podle ní je nezbytné, aby s novým prezidentem spolupracovali všichni. "Integrita naší demokracie je mnohem důležitější než jakékoliv individuální volby."

10.11.2016 10:45 | Nový twitterový účet bude informovat o přechodu na Trumpovu administrativu

Na Twitteru vznikl nový účet s názvem Transition2017, který má přinášet novinky a informace o přechodu na Trumpovu administrativu. V lednu pak nový prezident zdědí oficiální účet POTUS, který má v současnosti 11,6 milionu followerů. Účet Transition2017 zatím sleduje necelých pět tisíc lidí, jediným sledovaným je pak samotný Trump.

10.11.2016 10:55 | Le Figaro: Východní Evropu zachvátila panika

Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA vyvolalo závan paniky ve východní Evropě, kde bývalé sovětské satelity vždy spoléhaly na americkou ochranu a nyní se obávají, že budou vydány ruskému medvědovi. Napsal to dnes na svém portálu francouzský deník Le Figaro pod titulkem Pochyby o americké diplomacii otřásají trochu více světem.

Znepokojeny jsou především malé baltské země. Podle Le Figara nezapomněly, že Trump tvrdil, že Spojené státy by se jim nemusely vydat na pomoc, kdyby ruský prezident Vladimir Putin vyvolal nové vojenské dobrodružství na jejich hranicích. Nervozita je cítit také v západní Evropě, která od druhé světové války zakládala svou obranu a bezpečnost na americké vojenské síle.

10.11.2016 11:02 | Mít fotku s Trumpem

Celebrity a politici po celém světě oprašují svá fotoalba a hledají snímky s novým prvním mužem USA Donaldem Trumpem. Na této fotce je s legendou polské Solidarity Lechem Walesou.

10.11.2016 11:17 | Trumpův tým připravuje složení budoucího kabinetu

Politický štáb Donalda Trumpa po měsíce potichu připravoval soupis kapitánů amerického průmyslu a konzervativních aktivistů, kteří by se měli stát součástí jeho budoucího vládního kabinetu. Podle serveru Politico hledá nový prezident hlavně v privátním sektoru - možným ministrem vnitra je spoluzakladatel ropné firmy Lucas Oil Forrest Lucas, kandidátem pro funkci ministra financí bankéř Steven Mnuchin.

Kontroverzní kampaň způsobila, že se mnoho lidí od budoucího prezidenta odvrátilo. Trump se proto kromě podnikatelské sféry soustřeďuje na skupinu osob, které ho během bouřlivé kampaně věrně doprovázely. Patří k nim republikánští matadoři Newt Gingrich, Rudy Giuliani nebo Chris Christie, pro které jsou podle serveru Politico připraveny špičkové posty.

Favoritem pro funkci ministra zahraničí je údajně republikánský senátor Bob Corker, v úvahu prý připadá i Gingrich nebo bývalý stálý americký zástupce v OSN John Bolton. Post ministra obrany by mohl zastávat alabamský senátor Jeff Sessions, hovoří se rovněž o bývalém poradci pro národní bezpečnost Stephenu Hadleyovi nebo bývalému senátorovi Jimu Talentovi.

Hlavním kandidátem na funkci ministra spravedlnosti je údajně bývalý newyorský starosta Giuliani, v úvahu připadá i guvernér New Jersey Christie nebo kalifornský poslanec Duncan Hunter. Ministrem zdravotnictví či školství by se mohl stát Trumpův soupeř z primárek, bývalý neurochirurg Ben Carson.

10.11.2016 11:22 | Demokraté chtějí jako příští kandidátku Michelle Obamovou

Spojené státy i svět se ještě nevzpamatovaly z výsledků úterních prezidentských voleb a už se objevují výkřiky, kdo by měl v roce 2020 vystřídat Donalda Trumpa.

Stále častěji se ve výčtu jmen objevuje Michelle Obamová, současná první dáma. "Z tohohle vzejde jedna dobrá věc... Za čtyři roky bude Michelle Obamová první černošskou prezidentkou," napsala na Twitteru spisovatelka Magda Szubanski.

"Pokud budeš v roce 2020 kandidovat, slibuju, že vždy sním všechnu zeleninu a budu se snažit ve škole," žadoní další z uživatelů. Ačkoliv jde o sociální sítě, o případné kandidatuře Obamové se zcela vážně hovoří i mezi demokraty.

10.11.2016 11:30 | Obyvatelé Kalifornie chtějí calexit

Kaliforňané jsou nespokojení s výsledkem voleb. Mají pocit, že jejich hlas nemá žádnou váhu, a nevidí důvod, proč být i nadále součástí USA. Přejí si tzv. calexit.

10.11.2016 11:37 | Trumpův úspěch může pomoci evropským populistům

Mezi prvními politiky, kteří Donaldu Trumpovi gratulovali k vítězství v amerických prezidentských volbách, byli Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage. Na "Trumpově vlně" se podle agentury DPA nyní sveze celá řada evropských pravicových populistů. Výsledek voleb v USA by mohl ovlivnit nadcházející prezidentské volby v Rakousku, volby hlavy státu ve Francii či referendum v Itálii. Trumpovi se podle německé tiskové agentury v některých ohledech podobá i český ministr financí Andrej Babiš.

10.11.2016 11:40 | Newsweek pustil do oběhu číslo, které oslavovalo vítězství Clintonové

Podle webu britského listu The Daily Telegraph redakce časopisu Newsweek připravila a vytiskla 125 tisíc exemplářů zvláštního volebního vydání oslavujícího vítězství Hillary Clintonové. Toto vydání se pak i přes vítězství Donalda Trumpa dostalo do oběhu. Číslo s obrázkem usmívající se Clintonové na titulní stránce a nápisem "Madam President" muselo být staženo a nahradila ho správná verze s obrázkem usmívajícího se Donalda Trumpa a titulkem "President Trump".

Obě verze byly podle britského listu připraveny předem, vydavatel se ale nakonec rozhodl distribuovat jen exempláře s Clintonovou. 

"Jako kdokoliv jiný, i my jsme udělali chybu," řekl listu The New York Post ředitel společnosti Topix Media, která Newsweek vydává, Tony Romando.

Prodáno bylo údajně jen sedmnáct exemplářů, které se okamžitě staly sběratelským hitem. Na mítinku amerických demokratů v Pittsburghu dokonce jeden výtisk podepsala sama Clintonová. Na aukčním serveru E-bay byla dnes rarita k dispozici za 500 dolarů, v přepočtu tedy za více než 12 tisíc korun.

Chybné vydání časopisu Newsweek s vítězstvím Hillary Clintonové se draží za 500 dolarů.

10.11.2016 11:55 | Z Trumpovy webové stránky zmizel výrok o muslimech

Trumpův tým podle britského listu The Telegraph odstranil z webové stránky jeho kampaně zmínku o výroku, ve kterém sliboval zakázat vstup všem muslimům přijíždějícím do USA.

10.11.2016 12:00 | Čeká Američany obchodní válka s Čínou?

Agentura Bloomberg předpovídá, že Američany zřejmě čeká pod novým mužem v Bílém domě obchodní válka s Čínou nebo minimálně ochlazení ekonomických kontaktů s Asií.

10.11.2016 12:07 | Deset věcí, které chce Trump udělat první den v Bílém domě

Deník The Independent představil seznam deseti věcí, které Trump plánuje udělat během svého prvního dne v Bílém domě. Mimo jiné chce zrušit Obamacare nebo se zbavit gun-free zón.

10.11.2016 12:29 | Proč se zmýlily předvolební průzkumy

Předvolební průzkumy do poslední chvíle naznačovaly, že souboj o prezidentské křeslo vyhraje demokratka Hillary Clintonová. Stejně jako dříve u brexitu se pletly i nyní. Ke zkreslení výsledků podle všeho vedl vysoký počet nerozhodnutých voličů či stud přiznat se k podpoře Trumpa.

10.11.2016 12:45 | Juncker: Trump by měl vyjasnit své záměry ve vztahu k NATO

Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump by měl vyjasnit své názory na mezinárodní obchod, vztahy USA se Severoatlantickou aliancí či na boj s globálními změnami klimatu. Dnes k tomu vyzval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Už ve středu Juncker řekl, že USA a EU zůstávají bez ohledu na výsledky voleb silnými partnery.

"Rádi bychom věděli, jak se věci budou mít s mezinárodním obchodem," řekl dnes Juncker na hospodářském fóru v Berlíně. "Rádi bychom také věděli, jaké má (Trump) záměry ve vztahu k (Severoatlantické) alianci. A musíme vědět, jakou politiku bude prosazovat v otázce změn klimatu," dodal šéf Evropské komise. Jasno podle něj musí být v následujících několika měsících.

Obchodní dohodu TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství), o které Brusel s Washingtonem v současnosti jednají, se podle Junckera nepodaří uzavřít ani v následujících dvou letech.

10.11.2016 12:55 | Kdo jak volil?

Lidé pod 30 nebo ve větších městech volili většinou Hillary Clintonovu, lidé nad 45, v menších městech nebo na vesnicích hlasovali převážně pro Donalda Trumpa. 

10.11.2016 13:05 | Rusko oficiálně potvrdilo kontakt s volebním štábem Donalda Trumpa

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Bloomberg poprvé oficiálně potvrdilo, že bylo v průběhu kampaně v kontaktu s volebním štábem Donalda Trumpa. Tuto skutečnost štáb nového amerického prezidenta opakovaně popíral.

10.11.2016 13:18 | Zvolení Trumpa je začátkem konce "liberální nedemokracie", prohlásil Orbán

Výsledek amerických prezidentských voleb je začátkem konce období "liberální nedemokracie", která dominovala uplynulým dvěma desetiletím. V reakci na vítězství republikána Donalda Trumpa to dnes uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. Předseda maďarské vlády už v minulosti několikrát liberální demokracii odsoudil jako typ vládnutí, který se vyčerpal.

Západní civilizace se Trumpovým vítězstvím podle Orbána úspěšně osvobodila z okovů ideologie. "Žijeme ve dnech, kdy končí to, co nazýváme liberální nedemokracií, v níž jsme žili posledních dvacet let, a kdy se můžeme vrátit k opravdové demokracii," řekl předseda maďarské vládnoucí strany Fidesz.

10.11.2016 13:35 | Syrská opozice žádá Trumpa, aby zastavil boje v Sýrii

Syrská opozice zaslala Donaldu Trumpovi dopis, ve kterém ho žádá, aby zastavil krveprolévání v Sýrii. Autorem dopisu je Rijád Hidžáb z vyjednávací komise HNC, informovala dnes agentura AFP. Trump v předvolební kampani kritizoval současného amerického prezidenta Baracka Obamu za jeho politiku v Sýrii.

"Přejeme si s vámi spolupracovat, abychom našli spravedlivé a rychlé řešení pro zastavení různých forem terorismu, včetně terorismu státního, jaký proti svému národu uplatňuje syrský režim," napsal Hidžáb. Trumpovi také poblahopřál ke zvolení a ujistil, že hlavní opoziční skupiny doufají, že je Trump podpoří ve snaze "ukončit prolévání krve Syřanů".

10.11.2016 13:45 | Pohled Donalda Trumpa na zahraničí
10.11.2016 13:50 | Evropa musí posílit svoji bezpečnost, myslí si Sobotka

Evropa by měla mít jasný plán na posílení své bezpečnosti, uvedl premiér Bohuslav Sobotka během svého projevu na konferenci pořádané Aspen Institutem s názvem Česko: Jak jsme na tom?

"Může to být velmi aktuální v souvislosti s tím, jak ve Spojených státech dopadly prezidentské volby. Potřebujeme v Evropě přesně vědět, jak posílit bezpečnost, jak posílit prestiž v zahraničí, jak zajistit vnitřní stabilitu Evropy včetně stability politické," dodal Sobotka.

10.11.2016 14:03 | Prezident Donald Trump, jak ho vidí japonská popkultura
10.11.2016 14:10 | Ruská skupina jmenovala Donalda Trumpa čestným kozákem

Donald Trump byl jmenován čestným kozákem a dostal pozvání k náštěvě Petrohradu. "Pokud to přijme, připravíme nezapomenutelný program, aby mohl poznat záhadnou ruskou duši," řekl serveru Life.ru ataman Andrej Poljakov.

10.11.2016 14:17 | Průzkumy selhaly, je třeba na to jít jinak

Od prvních republikánských primárek bylo zřejmé, že volební predikce většinově podceňují Donalda Trumpa. Přesto po amerických volbách padají na adresu výzkumných agentur tuny stížností. Modely jsou náhražkou reality, vytvořenou lidmi a obsahující jen to, co do nich lidé vložili. Jinými slovy: měří pouze ty proměnné, které považují výzkumníci za důležité při rozhodování. Musíme na to ale jít jinak. Přečtěte si celý komentář Josefa Šlerky.

10.11.2016 14:24 | Ruské ministerstvo potvrdilo kontakt s volebním štábem Donalda Trumpa
10.11.2016 14:31 | Zde je souhrn nejdůležitějších událostí posledních hodin:
  • Trumpův tým se po volbách snaží změnit image nového prezidenta. Nový nájemník Bílého domu už volal spojencům v Asii a ujistil je o své podpoře. Trumpovi spolupracovníci navíc z webové stránky prezidentovy kampaně stáhli jeho výrok o zákazu vstupu pro muslimy do USA.
  • Donald Trump se ženou Melanií se chystají v 17:00 středoevropského času do Bílého domu na první setkání s Barackem Obamou. Má se týkat plynulého předání prezidentské funkce.
  • Americké tajné služby začnou nově zvolenému prezidentovi dodávat nejcitlivější tajné informace už v řádu dnů. Řada bezpečnostních expertů ho přitom označila před volbami za nevyrovnaného.
10.11.2016 14:38 | Němečtí politici varují před populismem

Po vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách dnes varoval německý ministr financí Wolfgang Schäuble před hrozícím vzestupem "demagogického populismu" i jinde na Západě.

Podle německého eurokomisaře Günthera Oettingera je výsledek voleb v USA pro Evropu varováním a impulzem, aby dospěla.

Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) naopak reakce německých politiků na Trumpův triumf kritizovala a označila je za hysterické.

10.11.2016 15:05 | Do protestů proti Trumpovi se zapojily desetitisíce lidí

Protesty proti zvolení Donalda Trumpa zasáhly už nejméně 25 amerických velkoměst a zapojily se do nich desetitisíce lidí. Lidé skandovali hesla proti Trumpovi v New Yorku, Chicagu, Clevelandu, Nashvillu, San Francisku, Seattlu a na řadě dalších míst USA.

Mezi asi 5000 lidí protestujících před newyorskou Trump Tower, sídlem společností nového prezidenta, se objevila i Lady Gaga. Popová hvězda během kampaně energicky podporovala Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. 

10.11.2016 15:25 | Sobotka: Je třeba počkat, jaká bude Trumpova reálná politika

Premiér Bohuslav Sobotka novinářům dnes řekl, že volbu občanů USA je třeba respektovat a přistupovat k ní pragmaticky. Věří, že USA budou pokračovat ve spojenectví s NATO i Evropou a budou pro ČR spolehlivým spojencem i partnerem.

Sobotka poznamenal, že Trump dal ve své kampani mnoho slibů, které mohou mít výrazný vliv na mezinárodní prostředí. Je ale třeba počkat, jak se k řešení globálních problémů postaví ve skutečnosti.

"Já myslím, že je potřeba počkat na to, jaká bude realita, jaká bude reálná Trumpova politika. Co bude dělat ve vztahu k obchodním smlouvám či co bude dělat ve vztahu ke klimatické dohodě z Paříže, jaký bude jeho názor a názor nové americké vlády na fungování NATO, jak bude vidět Trump vztahy s Evropskou unií, vztahy s Ruskem, co chce udělat v Sýrii," popsal premiér. 

10.11.2016 15:27 | Slovinci oslavují "svoji" první dámu

Asi není v Evropě místo, kde by obyvatelé očekávali výsledky voleb amerického prezidenta napjatěji než v pětitisícovém městečku Sevnica, ležícím na jihovýchodě Slovinska na břehu řeky Sávy pod středověkým hradem. Právě odtud pochází nová první dáma USA Melania Trumpová, dříve Melanija Knavsová. Více čtěte ZDE.

10.11.2016 15:45 | Trump míří na setkání s prezidentem Obamou

Donald Trump dorazil na letiště LaGuardia v New Yorku, odkud letí do Washingtonu na setkání s prezidentem Barackem Obamou. V Bílém domě budou řešit hladké předání moci. Obama se před volbami vymezoval vůči Trumpovi a silně podporoval Clintonovou, po volbách však vyzval Američany, aby výsledky voleb respektovali. Prezident také vyjádřil Trumpovi podporu v sjednocení a vedení země. 

10.11.2016 15:52 | Akcie v USA dál zpevňují, Dow Jones je na historickém rekordu

Americké akcie po zvolení republikána Donalda Trumpa prezidentem pokračují ve svižném vzestupu. Dow Jonesův index tak na začátku dnešního obchodování vystoupil na rekordní maximum v očekávání, že Trump v prvních letech ve funkci podpoří ekonomiku zvýšenými výdaji.

Dow Jones zahájil růstem o 0,3 procenta a zhruba čtvrt hodiny po začátku se dostal na 18 755 bodů se ziskem 0,9 procenta. Ve středečním obchodování překonaly akcie počáteční otřesy a Dow Jones nakonec vzrostl o 1,4 procenta.

10.11.2016 15:56 | Americký velvyslanec Schapiro po změně prezidenta nejspíš skončí

Americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro pravděpodobně po nástupu nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do úřadu opustí svou funkci. 

Schapira jmenoval velvyslancem v Česku současný americký prezident Barack Obama a diplomat se ujal funkce na konci září 2014. Bývalý český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář uvedl, že u politicky jmenovaných velvyslanců, kteří nejsou kariérními diplomaty, je odchod při změně americké administrativy pravidlem.

"Nastupuje nový prezident, nová administrativa a dávají návrhy na obměnu diplomatického sboru na úrovni velvyslanců. Mění se i někteří kariérní diplomaté," řekl Kolář.

10.11.2016 16:03 | Budíček pro rakouské voliče

Trumpův triumf se dnes stal tématem předvolební kampaně v Rakousku, kde se budou prezidentské volby konat 4. prosince. Nezávislý levicový kandidát podporovaný stranou Zelených Alexander Van der Bellen označil výsledek voleb v USA za budíček pro rakouské voliče. V případě vítězství jeho rivala, člena pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera, by se Rakousko podle něj stalo "první západoevropskou zemí, v níž se k moci dostanou pravicoví demagogové".

10.11.2016 16:06 | Židovské osady na Západním břehu Jordánu nebrání dosažení míru

Trumpův poradce dnes sdělil izraelskému rádiu, že jeho šéf nevnímá židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu jako překážku pro dosažení míru mezi Izraelem a Palestinou. Izraelský ministr pro vědu Ofir Akunis už reagoval výzvou k zahájení nové vlny osidlování.

10.11.2016 16:07 | Christie o své roli v administrativě prezidenta USA s Trumpem ještě nejednal

Guvernér amerického státu New Jersey Chris Christie, který republikánovi Donaldu Trumpovi pomáhal s úspěšnou prezidentskou kampaní, prozatím o své budoucí roli v administrativě nové hlavy Spojených států s Trumpem nejednal.

Některá média spekulovala, že Christie by mohl být novým ministrem spravedlnosti. V souvislosti s touto funkcí se hovoří také o bývalém newyorském starostovi Rudym Giulianim. Christie v rozhovoru se stanicí NBC řekl, že s nově zvoleným prezidentem bude na toto téma hovořit.

10.11.2016 16:09 | V počtu hlasů stále vede Clintonová

Hillary Clintonová stále vede co do počtu hlasů - získala jich 59 923 033, zatímco Donald Trump 59 692 978.

10.11.2016 16:13 | "Vodní salva" na počest nově zvoleného prezidenta
10.11.2016 16:17 | Mayová zatelefonuje Trumpovi

Britská premiérka Theresa Mayová bude "později ve čtvrtek" telefonicky hovořit s Donaldem Trumpem, informuje BBC.

10.11.2016 16:20 | Albrightová: NATO je zásadní, USA musí hrát v alianci klíčovou roli

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová varovala zvoleného prezidenta Donalda Trumpa před izolacionismem. Po Trumpově překvapivém vítězství v úterních volbách mu prý také řekla, že USA musí hrát klíčovou roli v Severoatlantické alianci. 

"NATO je zásadní. Vzájemně za sebe neseme zodpovědnost," dodala někdejší šéfka diplomacie v interview pro britský deník The Guardian.

Albrightová, která v kampani podporovala poraženou demokratickou kandidátku Hillary Clitonovou, vyjádřila obavy, že s Trumpem přijdou vniveč "desetiletí kulturního pokroku směrem k větší rovnosti americké společnosti".

10.11.2016 16:33 | Trump přistál ve Washingtonu

Letadlo nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa přistálo ve Washingtonu. Před Bílým domem zatím nejsou žádní demonstranti.

10.11.2016 16:38 | Kdyby se každý stý volič Trumpa nakonec rozhodl pro Clintonovou, výsledek voleb by byl opačný

Nad špatnými predikcemi sociologů se zamýšlí analytik Nate Silver, který byl přesvědčen o triumfu demokratické kandidátky. Silver tvrdí, že kdyby každý stý volič Donalda Trumpa dal hlas Hillary Clintonové, výsledek by byl zcela opačný.

10.11.2016 16:50 | Kanada je připravená jednat o změně NAFTA

Kanadská vláda v reakci na zvolení Donalda Trumpa prohlásila, že je připravena na jednání o změně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).

Trump obchodní dohodu, která omezuje obchodní a celní bariéry a liberalizuje obchod, označil v kampani za "nejhorší smlouvu v historii". Svým voličům Trump slíbil, že se zasadí o změnu dohody, aby byla výhodnější pro americkou pracovní sílu. Pokud to nepůjde, Trump je připraven smlouvu vypovědět. 

Podle Guardianu kanadský velvyslanec ve Washingtonu David MacNaughton uvedl, že kanadská federální vláda je připravena o změnách jednat.

"Pokud chtějí jednat o vylepšení NAFTA, jsme připraveni se sejít u jednacího stolu a předložit před novou americkou administrativu cokoliv, co bude ku prospěchu Kanady, Spojených států a samozřejmě také Mexika," uvedl velvyslanec. 

10.11.2016 16:53 | Live stream Trumpova příjezdu do Bílého domu z ITV News
10.11.2016 17:03 | Carter: Trump potřebuje podporu Američanů

Bývalý americký demokratický prezident Jimmy Carter prohlásil, že Donald Trump potřebuje při přebírání moci podporu i modlitby Američanů.

Carter zavtipkoval, že oběma kandidátům naprosto rozumí, jak se nyní cítí. "Protože jsem vyhrál volby, jak si můžete pamatovat, pokud jste dostatečně staří. A pak jsem volby také prohrál," řekl 92letý Carter. "Máme mnoho společného," dodal.

10.11.2016 17:05 | Prohlídka Bílého domu

Během schůzky Baracka Obamy s Donaldem Trumpem si Melania Trumpová v doprovodu Michelle Obamové prohlédne Bílý dům.

10.11.2016 17:12 | Trump v Bílém domě

Donald Trump je v Bílém domě. Podle reportéra Guardianu míří do Oválné pracovny.

10.11.2016 17:14 | Do Washingtonu letí i Mike Pence

Do metropole USA míří i budoucí viceprezident Mike Pence.

10.11.2016 17:18 | Trump pozval Mayovou k brzké návštěvě USA

Donald Trump dnes pozval k brzké návštěvě Spojených států britskou premiérku Theresu Mayovou. Oznámil to úřad britské premiérky, uvedla agentura Reuters.

Oba politici se během telefonního rozhovoru shodli na tom, že vztahy mezi Washingtonem a Londýnem jsou velmi významné a velmi výjimečné a že takové musí nadále zůstat. "Zvolený prezident Trump zdůraznil své blízké, osobní a vřelé vazby na Spojené království. Řekl, že je přesvědčen, že výjimečné vztahy obou zemí ještě zesílí," citovala Reuters prohlášení úřadu premiérky.

Mayová Trumpovi řekla, že by ráda posílila vzájemné obchodní a investiční vztahy.

10.11.2016 17:31 | Kdo koho volil?

Přehledná grafika agentury AFP o tom, kdo volil Hillary Clintonovou a kdo Donalda Trumpa.

10.11.2016 17:34 | Schůzka v Bílém domě probíhá bez dohledu kamer

Trumpův příjezd do Bílého domu byl mimo dohled kamer a fotoaparátů. Nevznikla tak tradiční fotografie dosluhujícího a nastupujícího prezidentského páru. 

Obama s Trumpem teď jednají v Oválné pracovně, která je ikonickým srdcem Bílého domu i prezidentské moci. Dnešní historickou schůzku nebudou podle médií snímat žádné kamery. V závěru setkání je nicméně naplánováno společné fotografování.

Tyto fotografie vznikly před osmi lety, kdy došlo k prvnímu setkání manželů Bushových s nově zvoleným Barackem Obamou a jeho manželkou Michelle:

10.11.2016 17:58 | Lhář, patron přehlížených... chlap
10.11.2016 18:09 | Trump se sejde i s Ryanem a McConnellem

Z Bílého domu odjede Trump na Kapitol, kde se k separátním jednáním sejde s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem a šéfem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem.

10.11.2016 18:19 | Trump není v Bílém domě poprvé

Donald Trump byl v Bílém domě i v roce 1987, kdy se tam setkal s tehdejším prezidentem Ronaldem Reaganem.

10.11.2016 18:41 | Debata Obamy a Trumpa trvala hodinu a půl

Po téměř hodinu a půl dlouhém setkání v Oválné pracovně byli dovnitř vpuštěni novináři. Debata obou mužů trvala déle, než bylo původně plánováno.

10.11.2016 18:42 | "Byla to skvělá konverzace," chválil si schůzku s Trumpem Obama

Barack Obama a Donald Trump diskutovali o domácí a zahraniční politice, informuje reportér Guardianu. "Byla to skvělá konverzace," chválil si podle něj Obama.

10.11.2016 18:51 | Obama: Pokud uspěje Trump, uspěje celá země

Prioritou je zajistit hladké předání moci, aby Donald Trump mohl být úspěšným prezidentem, uvedl Obama. "Když bude úspěšný on, bude úspěšná celá země," řekl Obama.

Trump vyjádřil Obamovi respekt. "Mluvili jsme o krásných, ale i o složitých věcech," uvedl. Chlubil se, jak dlouhé bylo jejich setkání, plánované původně na deset minut. "Trvalo hodinu a půl a mohlo by trvat i mnohem déle," prohlásil Trump.

10.11.2016 18:55 | Obama: Trump má zájem o spolupráci s mým týmem

"Povzbudil mě Trumpův zájem o spolupráci s mým týmem v mnoha záležitostech, kterým země čelí. Pro nás všechny je nyní důležité spojit se, spolupracovat...," řekl Obama.

10.11.2016 18:58 | První setkání současného a budoucího prezidenta USA
10.11.2016 19:07 | Dolar po zvolení Trumpa posiluje

Americký dolar po zvolení republikána Donalda Trumpa prezidentem posiluje a k jenu se dostal na nejvyšší hodnotu za tři a půl měsíce. Posílil o 1,1 procenta na 106,7 JPY. Vůči euru dolar posílil o 0,4 procenta na 1,0880 USD.

Analytici očekávají, že Trumpova politika by mohla podpořit výdaje a inflaci, což by přimělo centrální banku USA (Fed) ke zvýšení úrokových sazeb. Vyšší úroky zvyšují atraktivitu dolaru a zájem o něj mezi investory.

Podle analytiků důvěru v dolar posílil také povolební projev Trumpa, ve kterém vyzval k jednotě.

10.11.2016 19:19 | Videozáznam vystoupení Baracka Obamy a Donalda Trumpa po jejich setkání
10.11.2016 19:21 | Trump: Obama je dobrý chlapík

"Je to velmi dobrý chlapík," řekl vítěz voleb na adresu demokratického prezidenta.

Během kampaně se přitom oba politici vzájemně ostře kritizovali. Trump Obamu označil za nejhoršího prezidenta, Obama Trumpa zase označoval za nekvalifikovaného pro nejvyšší úřad v zemi.

10.11.2016 19:22 | Trump: Budu si k Obamovi chodit pro rady

Trump také řekl, že se těší na mnohé další budoucí schůzky s Obamou. Naznačil také, že se na Obamu obrátí i s žádostmi o radu, jak vládnout.

10.11.2016 19:43 | Trumpa volila polovina žen

Navzdory četným obviněním ze sexuálních útoků a přes své nelichotivé výroky o ženách získal nový americký prezident Donald Trump i podporu téměř poloviny voliček.

Demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou nakonec podle údajů CNN podpořilo 54 procent voliček, zatímco Trumpa 42 procent.

Trump získal na svou stranu více než polovinu bělošek, které přišly k volbám. Téměř 40 procent těchto žen mělo vysokoškolský diplom. Podle odborníků to dokazuje, že i hlasující Američanky zajímaly přednostně otázky spojené s ekonomikou, zaměstnaností, imigrací a terorismem.

"Způsob, jakým Trump jednal se ženami, nezastínil důležité body pro jeho voliče: sociální propad a pocit opovržení ze strany elit, jejichž je Clintonová nedílnou součástí," poznamenala politoložka Diane Heithová z univerzity St. John's v New Yorku.

10.11.2016 19:55 | Trump má zájem na hladkém předání moci

Jednání mezi Obamou a Trumpem se uskutečnilo pouze mezi čtyřma očima.

Obamův mluvčí Josh Earnest nicméně na následné tiskové konferenci řekl, že se hovořilo o personálním zajištění administrativy a také o tématech souvisejících s Obamovou cestou do Evropy a Peru, kam zamíří v nadcházejícím týdnu. Obama se podle Earnesta utvrdil v tom, že Trump má zájem na hladkém předání moci. Bílý dům rovněž nevyloučil budoucí konzultace, které zmínil Trump.

10.11.2016 20:00 | Z Trumpova volebního webu zmizely kontroverzní návrhy

Z volebního webu republikána Donalda Trumpa zmizely některé kontroverzní návrhy, které učinil během své úspěšné prezidentské kampaně.

Na stránkách již například není výzva zakázat muslimům vstup na území Spojených států či slib odstoupit od klimatické dohody z Paříže, poznamenala dnes agentura Reuters. Z Trumpova portálu byl odstraněn i seznam možných ústavních soudců nebo některé zamýšlené regulace a reformy v oblasti hospodářství či obrany.

Jádro Trumpova názorového postoje na portálu nicméně zůstalo, a to včetně jeho slibu postavit na hranicích s Mexikem zeď a přinutit jižního souseda, aby stavbu zaplatil.

10.11.2016 20:02 | Výchova dětí v Bílém domě

Michelle Obamová a Melania Trumpová u čaje probíraly výchovu dětí v Bílém domě. 

10.11.2016 20:07 | Sanders nebude znovu kandidovat

Bernie Sanders nebude kandidovat na prezidenta v roce 2020, informuje AP.

10.11.2016 20:29 | Tradiční karikatura listu The Economist, tentokrát k výsledku voleb...
10.11.2016 20:33 | Prohlídka Kapitolu

Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan ukazuje manželům Trumpovým při společném setkání výhled z balkónu Kapitolu. 

10.11.2016 20:40 | Trump: Udělám velkolepé věci

Donald Trump novinářům po setkání s Paulem Ryanem řekl, že pro americký lid udělá velkolepé věci. Zvlášť v otázkách zdravotní péče a imigrace bude pracovat velmi rychle. Zároveň prohlásil, že chce prosadit snížení daní.

10.11.2016 20:44 | Protest před Bílým domem

Skupina demonstrantů se shromáždila před Bílým domem během jednání Donalda Trumpa a Baracka Obamy, aby vyjádřila svůj nesouhlas s výsledkem voleb.  

10.11.2016 20:54 | Trumpova bývalá manželka Ivana volila svého exmanžela

Zlínská rodačka Ivana Trumpová, za svobodna Zelníčková, v amerických prezidentských volbách hlasovala pro svého někdejšího manžela Donalda Trumpa.

V italském televizním pořadu Trumpové zavolal její současný muž Rubicondi a zeptal se jí, komu ve volbách dala hlas. "Přirozeně jsem volila Donalda. Je to obchodník, který učiní velké změny," odpověděla Trumpová.

Někdejší závodní lyžařka a modelka má s Trumpem tři děti - Donalda, Ivanku a Erica. Jeho současná žena a budoucí první dáma USA je Melania původem ze Slovinska.

10.11.2016 21:07 | Trump slíbil rychlé plnění předvolebních slibů

Donald Trump chce po lednovém převzetí úřadu prezidenta Spojených států začít rychle pracovat na plnění svých předvolebních slibů, mimo jiné na těch o přistěhovalectví či zdravotní péči.

Uvedl to po schůzce s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem. 

10.11.2016 21:26 | Jak čeští politici reagovali na výhru Donalda Trumpa?

Jak čeští politici reagovali na výhru magnáta a populisty Donalda Trumpa? Komentář Martina Fendrycha.

10.11.2016 21:26 | Automobilky žádají Trumpa o zrušení ekologických regulací prezidenta Obamy

Americká aliance velkých automobilek dnes vyzvala tým nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa k přehodnocení plánů administrativy končícího prezidenta Baracka Obamy na povinné snižování spotřeby automobilů, které by je mohly stát miliardy dolarů.

Skupina rovněž doporučila revidovat nynější regulační pravidla provozu samořiditelných vozů. Trump v předvolební kampani slíbil, že podpoří ekonomický růst mimo jiné výrazným zmírněním vládní regulační zátěže.

Aliance, která seskupuje největší americké autovýrobce General Motors, Ford Motor a Toyota Motor, apelovala na Trumpův tým, aby našel cestu, jak stanovit definitivní normy a cíle pro spotřebu a emise do roku 2025. Trumpova vláda by měla tato pravidla "sjednotit a upravit", uvádí se v dopise, který získala agentura Reuters.

Velké automobilky vyjadřují obavy z finančních dopadů Obamových ambiciózních cílů snižování spotřeby a emisí.

10.11.2016 21:32 | Trumpova politika je podobná Putinově

Trumpova zahraniční politika je velmi blízká Putinově, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Byl prý překvapen, jak moc se přístupy obou mužů podobají. Podle něj by to mohlo pomoci zlepšit rusko-americké vztahy.

10.11.2016 21:51 | Protesty proti Trumpovi obrazem
10.11.2016 22:26 | Trump se sešel s McConnellem

Donald Trump se setkal s Mitchellem McConnellem, šéfem republikánské většiny v Senátu. Uvedl, že jejich hlavními třemi prioritami jsou migrace, zdravotnictví a zaměstnanost.

10.11.2016 22:35 | Melania Trumpová bude historicky druhou americkou první dámou původem ze zahraničí

Až v lednu Donald Trump převezme roli prezidenta USA, jeho žena Melania se stane druhou manželkou amerického prezidenta v historii, která se nenarodila v USA, uvádí Fox News Latino.

Budoucí první dáma se narodila jako Melanija Knavsová v Sevnici ve Slovinsku. Tím Melania následuje Louisu Adamsovou, manželku prezidenta Johna Quincy Adamse, který byl prezidentem v letech 1825 až 1829. Louisa pocházela z Anglie. 

10.11.2016 23:05 | Zákaz muslimů je zpět

Na Trumpův web se vrátila výzva k zákazu vstupu muslimů na území USA. Její zmizení prý zapříčinila technická chyba, uvedl jeho mluvčí.

10.11.2016 23:07 | Trumpovo vítězství slaví džihádisté
10.11.2016 23:15 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž končí, děkujeme za pozornost! Informace a nově zvoleném prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi přineseme zase zítra.

Související