Asi není v Evropě místo, kde by obyvatelé očekávali výsledky voleb amerického prezidenta napjatěji než v pětitisícovém městečku Sevnica, ležícím na jihovýchodě Slovinska na břehu řeky Sávy pod středověkým hradem. Právě odtud pochází nová první dáma USA, Melania Trumpová, dříve Melanija Knavsová.

Fandit "naší Melaniji" přicházelo celou noc z úterý na středu do otevřených barů množství místních a v okamžiku, kdy se stalo vítězství Donalda Trumpa zřejmým, se na řadě míst, včetně radnice, objevily americké vlajky.

"Jestli bude vítězství Donalda Trumpa pro Sevnici prospěšné? To nepochybně," vyjádřil se starosta obce Srečko Ocvirk.

"Letos jsme tady jen kvůli jeho kandidatuře hostili více než třicet světových médií včetně CNN nebo BBC. Předpokládám, že se brzy můžeme těšit na příliv amerických turistů. Vždyť víte, jací jsou to patrioti."

Podobně pozitivně přijímají vítězství i ostatní Sevničané. "Melanija je krásná osoba, fandím jí od začátku," říká bývalá spolužačka Trumpové Mirjana Jelančičová. "Díky ní se určitě staneme známějšími po celém světě. To je pro nás velká příležitost i výzva."

Stejně nahlížejí na výsledek amerických voleb i jinde ve Slovinsku.

V popředí není "nejbohatší slovinský zeť", jak Donalda Trumpa titulovala slovinská média, a jeho geopolitické názory, s nimiž ostatně velká část Slovinců souzní díky své převážně selské povaze podobně jako bílí obyvatelé amerického Středozápadu.

Největší pozornost přirozeně sklízí Melania, jejímž prostřednictvím se Slovinsko podle přesvědčení některých jeho obyvatel konečně stalo světovou velmocí. "Podívejte, jak letos postupně získáváme moc," komentuje napůl s humorem, napůl vážně trafikant Jože Kovač. "V září jsme s Aleksandrem Čeferinem získali post předsedy UEFA a v listopadu už jsme v Bílém domě. Počkejte, co předvedeme příští rok."

Nová první dáma Spojených států, její původ, rodina, příbuzní a možní sourozenci byli hlavními tématy slovinských médií nejen po celou dobu předvolební kampaně, ale především ve středu po vyhlášení výsledků. Slovinsko zachvátila doslova "melaniamanie" a sdělovací prostředky se předháněly, kdo najde dalšího neznámého příbuzného nebo uvede novou hospodářskou či společenskou oblast, na kterou bude mít pozitivní vliv nová funkce Melanie Trumpové.

K těm střízlivějším odhadům patří třeba zvýšení počtu amerických turistů ve Slovinsku. To se prý projevilo už letos, a to jen díky předvolební kampani.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Odolat euforii nedokázala ani oficiální politická scéna. Například premiér Miro Cerar prohlásil, že ho těší skutečnost, že Slovinci "jakýmsi způsobem" získali první dámu Spojených států.

Zároveň podle svých slov věří, že s ohledem na její původ bude s aktuálním děním ve Slovinsku seznámen i její muž Donald Trump.

Slovinsko tedy bezesporu slaví americké volební vítězství. Nikoliv prezidentské, ale vítězství své první dámy. Jestli se s ohledem na naděje do ní vkládané Melania Trumpová opravdu stane osobní ambasadorkou Slovinska v Bílém domě, ukáže čas. Ale možnost, že se první oficiální setkání Trumpa a Putina odehraje právě ve Slovinsku, určitě existuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist