V sedmi státech na východním pobřeží USA, například v New Yorku a ve Virginii, ve středu ve 12.00 SEČ začaly prezidentské volby. Volební místnosti se budou otevírat postupně podle jednotlivých časových pásem. První odhady i dílčí výsledky z jednotlivých států se čekají po půlnoci SEČ. Pokud nenastane nepředvídaná situace, vítěz by měl být znám ve středu ráno SEČ.

Poslední průzkumy mírně favorizují demokratku Hillary Clintonovou, ale ani její republikánský rival Donald Trump není podle anket bez šancí. Podle poslední sondáže zpravodajské stanice CNN vede bývalá ministryně zahraničí se 46 procenty a newyorský podnikatel za ní zaostává o čtyři procentní body. Oba kandidáti čekají na výsledky v New Yorku.

Americké volby 2016 (střední, do článku) 250x100

Počet oprávněných voličů v USA je 231,6 milionu osob. Podle různých odhadů přijde k volbám 120 až 140 milionů z nich. V roce 2012 přišlo k volbám 129 milionů voličů (54,9 procenta).

Volby hlavy státu jsou ve Spojených státech nepřímé, i když fakticky se rovnají přímým. Občané v každém státě přímo volí takzvané volitele a ti v prosinci formálně zvolí šéfa Bílého domu.

Vedle obsazení prezidentského úřadu ve středu Američané rozhodují také o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu či o 12 guvernérech. Uskuteční se také různé lokální volby a referenda.

Sledovali jsme online

 
8.11.2016 06:53 | Rekordní účast na setkání s Clintonovou

Na předvolební shromáždění Hillary Clintonové krátce před dnešními prezidentskými volbami přišlo ve Filadelfii v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SEČ) ve státě Pensylvánie více než 40 000 lidí. Jedná se o pro kandidátku Demokratické strany rekordní účast, uvedli představitelé její kampaně.

8.11.2016 06:54 | Trump je veřejné nebezpečí, zopakovala Clintonová

V posledních vystoupeních Clintonová především zdůrazňovala, že chce být prezidentkou všech Američanů, všech demokratů i republikánů a nezávislých. Zdůraznila potřebu národní jednoty a obvinila Trumpa, že svými postoji zemi naopak rozděluje. Republikána označila 69letá politička za "veřejné nebezpečí".

8.11.2016 06:57 | Předposlední zastávka Trumpovy kampaně byla v Pensylvánii

V Pensylvánii měl předposlední mítink, stejně jako Clintonová, i republikánský rival Donald Trump, ale ve městě Scranton. O účasti na jeho shromáždění zdroje nehovoří. Oba kandidáti se do poslední chvíle ostře napadali.

8.11.2016 06:59 | Pro Clintonovou byla poslední zastávkou Severní Karolína

Clintonová po mítinku ve Filadelfii zamířila na poslední setkání ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Tam se ji rozhodla veřejně podpořit popová hvězda Lady Gaga. Poté bude někdejší první dáma USA čekat v New Yorku na výsledek hlasování a doufat, že se stane první prezidentkou Spojených států.

8.11.2016 07:07 | Trump se naposledy setká s voliči v Michiganu

Trump z Filadelfie letěl v závěru do města Manchester ve státě New Hampshire, kde v několika horských obcích hlasování v prezidentských volbách tradičně začalo.

Poslední mítink měl ve městě Grand Rapids ve státě Michigan. Také Trump bude čekat na výsledek voleb v New Yorku.

8.11.2016 07:44 | Rozdělená Amerika volí. Trump by byl návrat do pravěku, obnovil by otroctví, říkají příznivci Clintonové

Jak přemýšlí příznivci Trumpa i Clintonové jen pár hodin před otevřením volebních místností, píše zpravodaj HN z USA Ondřej Houska v článku v úterních Hospodářských novinách.

"Trump, to by bylo jako návrat do pravěku. On by snad ještě obnovil otroctví a zrušil volební právo žen," říká volička Cindy jen s malou nadsázkou a jednoznačně dá svůj hlas Hillary. Právě mladé, černošské a hispánské voliče potřebuje Clintonová dostat k urnám.

V Trumpovi oproti tomu našli hrdinu bílí pracující muži. "Chlape, vedeme si dobře, vedeme si fakt dobře," neskrývá optimismus asi pětatřicetiletý Jack balící vlaječky a plakáty s Trumpem před jedním ze středisek Republikánské strany.

8.11.2016 08:05 | V první vesničce vyhrála Clintonová

První výsledky z horské vesnice Dixville Notch v New Hampshiru jsou známé. Hillary Clintonová získala čtyři hlasy, Donald Trump dva.

V Dixville Notch se do voleb zaregistrovalo celkem osm voličů. Zajímavé je, že hlas jednoho z nich získal také libertariánský kandidát Gary Johnson.

O jistou kuriozitu hned na začátku amerických prezidentských voleb se postaral zbývající dixwillský volič, který se opozdil o čtyři roky a hlas dal Mittu Romneymu, který do Bílého domu kandidoval za republikány v předchozích volbách v roce 2012.

Na výsledky voleb ve vesničce s osmi stálými obyvateli čekalo podle CNN odhadem pětkrát tolik novinářů.

Vesnice Dixville Notch v New Hampshire, kde se jako na první místě v USA otevřela volební místnost.

8.11.2016 08:35 | Komentář Martina Ehla: Američané svojí volbou změní svět

"Ať už vyhraje Donald Trump, nebo Hillary Clintonová, Američané, kteří volí podle svých domácích preferencí, se s tím vyrovnají. Ale s Trumpem rychleji a s Clintonovou pomaleji se budou měnit pravidla, podle kterých svět žije, bojuje či obchoduje. Amerika ztrácí schopnost a ochotu vynucovat a rozšiřovat dodržování pravidel, podle nichž posledních 70 let fungoval svět a která byla všem ku prospěchu," zamýšlí se nad dopady voleb v úterních Hospodářských novinách šéf zahraniční rubriky Martin Ehl.

8.11.2016 08:53 | Pence je doma

Republikánský kandidát na viceprezidenta Mike Pence hlásí, že je zpátky doma – v Indianě.

8.11.2016 09:18 | Poslední průzkumy favorizují Clintonovou
8.11.2016 09:31 | Trump vede o sedm hlasů

Po sečtení hlasů ze tří horských vesniček ve státě New Hamsphire vede Donald Trump o sedm hlasů před Hillary Clintonovou.

V Millsfieldu zvítězil Donald Trump, který dostal 16 hlasů, zatímco Hillary Clintonová 4. Jeden z voličů dopsal na lístek Bernieho Sanderse, poraženého demokratického vyzyvatele Hillary Clintonové.

Těsnější výsledky hlásí Hart’s Location. Dopadlo to tu 17 ku 14 pro Clintonovou. U tří voličů to vyhrál Gary Johnson, u dvou Bernie Sanders a u jednoho dokonce republikánsko-demokratický tandem Kasich/Sanders.

8.11.2016 09:40 | Hillary je doma

Hillary Clintonová se vrací domů do New Yorku. Na letišti ve White Plains ji vítají stovky lidí zpěvem oslavných chorálů.

8.11.2016 09:43 | Výsledky by mohly být známé kolem páté hodiny ráno

Výsledky prezidentské volby bývají obvykle známy mezi 3.00 SEČ a 6.00 SEČ, pokud nenastane nepředvídaná situace. Při minulém hlasování v roce 2012 to bylo v 05.12 SEČ.

V roce 2008 byly výsledky vyhlášeny v 5.00 SEČ.

V roce 2004 se republikánský kandidát George Bush mladší prohlásil za vítěze v 11.47 SEČ. Jeho demokratický soupeř John Kerry přiznal porážku až v 17.13.

8.11.2016 09:53 | Americké volby rezonují i v Rusku

Ruská televize nasadila včera večer odpočet, kolik času zbývá do amerických voleb, a Vladimir Žirinovskij se v angličtině vyjádřil: "Hillary, you do not be president! Long live Donald Trump!"

8.11.2016 10:10 | Florida je stát, bez jehož zisku nemůže Donald Trump vyhrát

Podle CNN tam letos možnost odevzdat hlas s předstihem využilo víc lidí, než kolik se jich zúčastnilo voleb v roce 2000.

8.11.2016 10:20 | Trump se domů vrátil v tichosti a mimo záři reflektorů

Republikánský kandidát Donald Trump přiletěl na jiné letiště, než na jakém přistál jeho novinářský doprovod, oznámila agentura AP.

8.11.2016 10:27 | V těchto státech se rozhodne o příštím nájemníkovi oválné pracovny
8.11.2016 10:44 | Důležitější volby než kdy jindy

Letošní prezidentské volby v USA, které se konají 8. listopadu, jsou výjimečné. Jejich výsledek více než kdy jindy ovlivní, jak bude vypadat svět v budoucnu. Přinášíme pět bodů vysvětlujících proč.

8.11.2016 10:57 | Česko-americký byznys roste. Výsledek voleb ho ale může ohrozit
8.11.2016 11:09 | Volební kalkulačka: Clintonová, nebo Trump?

Vžijte se do role amerického voliče. Zkuste zodpovědět dvacet otázek, které se týkají programu a slibů kandidátů na amerického prezidenta. Jsou vám bližší názory Donalda Trumpa, nebo Hillary Clintonové?

8.11.2016 11:13 | Takzvané exit polly budou dostupné ze všech klíčových států

Takzvané exit polly, tedy odhady výsledků hlasování těsně po uzavření volebních místností, budou letos dostupné z 28 států. To je o tři méně než v roce 2012, připomíná server Politico s tím, že hlavním důvodem je snaha ušetřit.

Průzkumy provádí konsorcium National Election Pool, které mimo jiné sdružuje agenturu Associated Press, televize ABC News, CBS News, CNN, Fox News, NBC News a výzkumnou agenturu Edison Research. Data by neměla chybět z žádného klíčového státu, kde se podle předpokladů bude rozhodovat o příštím nájemníkovi Bílého domu.

8.11.2016 11:23 | Za Hillary se na závěr kampaně postavila i Madonna

Hillary Clintonovou ještě na závěr kampaně podpořila Madonna. Ta si "střihla" vystoupení v newyorském Washington Square Parku.

8.11.2016 11:26 | Koordinátorka OBSE kritizovala Trumpovy spekulace

Koordinátorka pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která bude dohlížet na průběh amerických prezidentských voleb, dnes kritizovala výroky republikánského kandidáta Donalda Trumpa ohledně možného zfalšování výsledků. Podle koordinátorky Christine Muttonenové se jedná o "nepodložené spekulace", napsala agentura AFP.

8.11.2016 11:30 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

Američané domů dostali "upomínky", že dnes jsou volby.

USA volby

8.11.2016 11:58 | Jak je možné, že hlasy z vesniček v New Hampshiru jsou již sečteny?

Podle newhampshireských zákonů mohou obce tohoto státu s méně než 100 voliči získat povolení otevřít hlasovací místnosti o půlnoci a zavřít je, jakmile všichni registrovaní voliči vhodí do uren svůj hlas.

8.11.2016 12:05 | Volební místnosti v sedmi státech se otevřely

V sedmi státech na východním pobřeží USA ve 12.00 SEČ začaly prezidentské volby. Volební místnosti se budou otevírat postupně podle jednotlivých časových pásem. První odhady i dílčí výsledky z jednotlivých států se čekají po půlnoci SEČ, vítěz by měl být znám ve středu brzy ráno.

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Průběh volebního dne a sčítání budeme sledovat v této online reportáži.

8.11.2016 12:09 | Demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Kaine volil mezi prvními

Tim Kaine, kandidující v tandemu s Hillary Clintonovou, již má odvoleno. Na nic nečekal a svůj hlas přišel odevzdat krátce po otevření volebních místností v domovském Richmondu ve Virginii.

8.11.2016 12:21 | Martin Ehl: Američané svojí volbou změní svět
8.11.2016 12:34 | Americké volby v českých médiích
8.11.2016 12:41 | Hillary si v posledních průzkumech polepšila

Hillary Clintonová má podle posledních průzkumů téměř 72procentní šanci na vítězství. Alespoň podle analytika Natea Silvera.

8.11.2016 12:57 | Trump ožil na svém twitterovém účtu

Republikán Trump se oproti své soupeřce Clintonové na několik hodin odmlčel na svém twitterovém účtu. S otevřením prvních volebních místností se snažil vyburcovat voliče asi nejznámějším heslem své kampaně. 

 

8.11.2016 13:01 | Trump junior má odvoleno

Odvoleno má už i syn republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Eric Trump se svojí volbou pochlubil na Twitteru.

8.11.2016 13:13 | Trump se rozhodl volit Trumpa, zavtipkoval pro Fox News

"Rozhodl jsem se volit Trumpa," zavtipkoval republikánský kandidát pro televizi Fox News.

Na otázku, zda má pocit, že se během kampaně změnil, Trump odpověděl: "Byl to neuvěřitelný proces za těch sedmnáct nebo osmnáct měsíců, co jsem s tím začal... byl to krásný proces, lidé v této zemi jsou neuvěřitelní. Potkal jsem lidi na nejrůznějších úrovních a byli úžasní. Lidé se mě ptají, co jsem se naučil? Naučil jsem se, že lidé jsou úžasní."

8.11.2016 13:14 | Po celých Spojených státech se volí nejrůznějšími způsoby

NYK004 USA ELECTION 1108 11

8.11.2016 13:16 | Takto se volí na Manhattanu v New Yorku

NYK005 USA ELECTION 1108 11

8.11.2016 13:22 | Amerika čeká podobnou volební účast jako před čtyřmi lety

Oprávněných voličů je v USA 231,6 milionu. Podle různých odhadů přijde k volbám 120 až 140 milionů z nich. V roce 2012 přišlo k volbám 129 milionů voličů (54,9 procenta).

8.11.2016 13:26 | Američané nevolí jen prezidenta

Vedle obsazení prezidentského úřadu dnes Američané rozhodují také o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu či o 12 guvernérech.

Uskuteční se také různé lokální volby a referenda.

8.11.2016 13:33 | Reportéři z televizní stanice Fox se zeptali Donalda Trumpa, na který americký stát upíná dnes svou pozornost

"Daří se mi v Severní Karolíně a velmi dobře také na Floridě," odpověděl republikánský kandidát. Podpora v obou těchto státech je pro Trumpovy šance na vítězství opravdu klíčová.

"Velmi se nám daří v New Hampshiru, Ohio je neuvěřitelné, prostě skvělé místo. Zvítězíme v Iowě, Ohiu, New Hampshiru. Kdo ví, co se nakonec stane, ale vyhrajeme v mnoha státech," hýří Trump optimismem.

8.11.2016 13:42 | Vyzývání k hlasování i přes e-mail

Donald Trump i Hillary Clintonová se snaží dostat Američany do volebních místností. Každá kampaň má databázi milionů e-mailových adres. Výzva k hlasování tak od obou kandidátů přišla i našemu zvláštnímu zpravodaji ve Spojených státech Ondřeji Houskovi.

Collage Houska Fotor

8.11.2016 13:56 | Volí se už v 17 státech

Další volební místnosti se postupně otevřely na Floridě, v Illinois, Louisianě, Massachusetts, Marylandu, Michiganu, Missouri nebo v Jižní Karolíně. Celkem už se volí v 17 státech.

8.11.2016 14:08 | Na volby v New Yorku dohlíží na 5 tisíc policistů

Město New York, kde oba kandidáti čekají na výsledky, zažívá největší bezpečnostní manévry v historii prezidentských voleb. Na bezpečnost v ulicích dohlíží přes 5 tisíc policistů.

8.11.2016 14:12 | Finanční trhy den po volbách

Když vyhraje Clintonová, finanční trhy nepůjdou moc nahoru a dlouhodobě utrpí banky a farmaceutické firmy. Když vyhraje Trump, americké trhy půjdou rychle dolů a dlouhodobá předpověď se dělá hůře, protože jeho návrhy jsou nekonvenční nebo vágní, píše agentura Bloomberg ve svém odhadu vývoje po zítřejším uzavření volebních místností v USA.

8.11.2016 14:16 | Clintonovi mají odvoleno

Svůj hlas v New Yorku už odevzdala sama kandidátka demokratů Hillary Clintonová se svým manželem - bývalým prezidentem Billem Clintonem.

8.11.2016 14:19 | Otec případnou porážku uzná, tvrdí Trump junior

Syn Donalda Trumpa Eric potvrdil v rozhovoru pro agenturu AP, že jeho otec uzná případnou porážku v prezidentských volbách a že hlasování považuje za legitimní.

"Budu to považovat za ztrátu času, energie a peněz," odpověděl televizní stanici Fox Donald Trump na otázku, jak přijme případnou prohru. Přiznal, že na kampaň dal z vlastní kapsy přes 100 milionů dolarů.

8.11.2016 14:30 | Volební spotřebitelský servis po americku

"Můžete vzít svou zbraň k volbám? Tady je návod, ve kterých státech je to přípustné a ve kterých ne," píše CNN a dodává seznam pravidel, jak je to v klíčových státech. I ty, které obvykle nošení zbraní dovolují, mají totiž různá omezení pro volební místnosti. Například pro místnosti v budovách škol nebo vládních úřadů.

8.11.2016 14:35 | Trump z politiky neodejde ani v případě prohry, říká jeho syn

"Myslím, že můj otec zůstane nějakým způsobem zapojen," odpověděl druhý ze synů Donalda Trumpa na otázku, co se stane, když vyhraje Hillary Clintonová.

8.11.2016 14:40 | Nového prezidenta čeká reset vztahů s Ruskem, myslí si bývalý ministr zahraničí

Kdokoli se stane americkým prezidentem, bude muset udělat nějakou velkou dohodu s Ruskem, aby se stabilizoval globální politický systém, domnívá se bývalý americký ministr zahraničí Chuck Hagel v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt. "Bude muset jít opravdu o reset vztahů, bude to muset zahrnovat všechna témata a být mezi prezidenty," řekl Hagel.

8.11.2016 14:52 | Zachvátí Ameriku po volbách nepokoje? Šance tu je, tvrdí politolog
8.11.2016 14:56 | Uber a Lyft vozí lidi k volbám zdarma

Služby na sdílení aut, jako je Uber nebo Lyft, se snaží dostat co nejvíce Američanů k volbám. Nabízejí proto slevy, nebo dokonce volné jízdy k nejbližší volební místnosti.

8.11.2016 15:03 | Jak se přestěhovat do Kanady, vyhledávají Američané na Googlu

Američané dnes teprve volí prezidenta, přesto mnozí z nich již promýšlí alternativní kroky pro případ, že jejich kandidát nezvítězí.

Důkazem jsou statistiky internetového vyhledávače Google, který v posledních hodinách nejčastěji zaznamenával dotazy Američanů na to, jak se přestěhovat do Kanady, na Nový Zéland, do Austrálie či jiné země.

8.11.2016 15:14 | Americké prezidentské volby už mají první miniskandál

Údajně ve stejné volební místnosti, ve které má hlasovat Donald Trump, se objevily dvě polonahé ženy. Ve stylu ukrajinské feministické skupiny Femen chtěly údajně protestovat proti Trumpově politice. Policie je zatkla.

8.11.2016 15:20 | Politické preference v USA podle náboženství
8.11.2016 15:25 | Současný viceprezident Joe Biden má dnes splněno

Svůj hlas už odevzdal také dosavadní americký viceprezident Joe Biden.

8.11.2016 15:38 | Jak hlásit volební podvody z Ruska
8.11.2016 15:40 | Mexičané se obávají zvolení Trumpa

Volby ve Spojených státech Mexičany vždy zajímaly kvůli pevným ekonomickým, sociálním a historickým vazbám obou států. Dnes jsou ale Mexičané napnutí, jako už dlouho ne. Kandidát na prezidenta Donald Trump chce úplně zatrhnout migraci z Mexika do Spojených států.

"Může to být pro naši zemi devastující jako ten nejsilnější hurikán, obzvláště pokud splní vše, co sliboval v kampani," řekl dříve guvernér mexické národní banky Agustin Carstens v rozhovoru pro Radio Formula.

Jen pro představu - objem peněz, které posílají Mexičané pracující ve Spojených státech zpět do své rodné země, se v roce 2015 vyšplhal ke 25 miliardám dolarů. Remitence z USA jsou po příjmech z průmyslových produktů druhým největším zahraničním zdrojem příjmů Mexika. V loňském roce byly dokonce vyšší než zahraniční příjmy z ropy.

8.11.2016 15:41 | Na volby dohlíží o 300 zástupců Justice Departmentu méně než před čtyřmi lety
8.11.2016 15:49 | Rusové nemají v amerických volbách favorita. Oba kandidáti jsou neschopní, zní z médií

Ruské státní televize, které se dnes věnují americkým prezidentským volbám, podle zpravodajského serveru BBC kritizují americký politický systém, ale přímo nepodporují žádného z kandidátů.

Podle moderátora stanice Rossija 24 Dmitrije Kiseljova, považovaného za vůdčí osobu kremelské propagandy, ať už americké volby vyhraje kdokoli, bude neschopným prezidentem.

8.11.2016 15:55 | Myslíte, že mohou astronauti ve vesmíru volit?
8.11.2016 16:06 | Nejdéle bude možné volit na Aljašce

Stejně jako se volební místnosti otevíraly postupně podle časových pásem, budou se podle stejného principu i uzavírat.

8.11.2016 16:16 | Nigel Farage věří v druhý brexit

Britský politik Nigel Farage - donedávna lídr příznivců odchodu Spojeného království z EU - doufá, že pro USA dnes nastal stejný den, jakým bylo na jaře pro Velkou Británii referendum o brexitu.

8.11.2016 16:19 | Zájem voličů v klíčových státech je velký

Dlouhé fronty dnes na mnoha místech dokumentují velký zájem voličů o hlasování po jedné z nejvyhrocenějších kampaní americké historie prezidentských voleb. Podle televize CNN zvláště ve státech, kde síly demokratů a republikánů jsou vyrovnané, voliči ochotně čekají před volebními místnostmi dlouhé desítky minut.

8.11.2016 16:24 | Deník Wall Street Journal zpracoval statistiku twitterových účtů obou prezidentských kandidátů

Vyplývá z ní, že Donald Trump tweetoval v průběhu kampaně v letošním roce denně průměrně dvanáctkrát, zatímco Hillary Clintonová osmadvacetkrát.

Clintonová má rekord 128 tweetů za den, Trump 87. Účet @HillaryClinton má 10,3 milionu sledujících, účet @realDonaldTrump 13 milionů.

Zajímavé je, že Trumpův volební štáb před několika dny odebral svému šéfovi přístup k jeho účtu, aby ve finiši kampaně náhodou neprovedl nějakou nepředloženost, což se mu v minulosti dařilo a ztrácel kvůli tomu podporu.

8.11.2016 16:26 | Polonahé protestující ženy jsou ve vazbě

List New York Daily News potvrdil, že protestující ženy se obnažily ve volební místnosti, kde má volit i Donald Trump. Ten v době incidentu přítomen nebyl. Ženy byly zatčeny a podle amerických médií jsou ve vazbě na policejní stanici na newyorském Manhattanu.

8.11.2016 16:39 | Jak dopadly volby v zoo?

Tygři v zoologické zahradě na Sibiři tipují, že zvítězí Hillary Clintonová, medvědi podporují Donalda Trumpa.

8.11.2016 16:47 | WikiLeaks i v den voleb zveřejňuje e-maily kampaně Clintonové

Skupina WikiLeaks i v den voleb pokračuje ve zveřejňování e-mailů odcizených ze serveru šéfa kampaně Hillary Clintonové Johna Podesty.

Podle webových stránek listu The Wall Street Journal se jedna z významných skupin ovlivňujících letošní volby do poslední chvíle snaží útočit na pozici demokratické kandidátky.

S dnešní celkem pětatřicátou kolekcí Podestovy elektronické pošty, jejíž krádež americké bezpečnostní úřady připisují ruským hackerům, bylo celkem publikováno přes 58 000 e-mailů.

Figurovaly v nich například informace o údajně problematických darech pro dobročinnou nadaci manželů Clintonových či o koordinaci kroků kampaně Clintonové a ministerstva zahraničí v aféře s používáním soukromého serveru.

8.11.2016 16:58 | Americké volby nebudou mít výrazný vliv na českou ekonomiku, tvrdí Babiš

Výsledek amerických prezidentských voleb nebude mít výrazný vliv na českou ekonomiku, myslí si český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Ani na jednom z obou hlavních kandidátů, kteří se ucházejí o funkci prezidenta USA, Babiš nenašel nic pozitivního.

Šéf vládního hnutí ANO českým novinářům při odchodu z jednání ministrů financí EU v Bruselu řekl, že podle jeho informací jsou demokratka Hillary Clintonová i republikánský kandidát Donald Trump nejnenáviděnějšími kanditáty v historii Spojených států.

"Jsem rád, že nejsme v eurozóně, v bankovní unii. Že máme korunu," poznamenal Babiš s tím, že možnost ovlivňovat kurz vůči jiným měnám je silný nástroj k motivaci ekonomiky a podpoře exportu.

Za spekulace označil úvahy o tom, že například vítězství Trumpa poškodí dolar a posílí euro. Připomněl v této souvislosti spekulace, které přepokládaly výrazné oslabení libry v souvislosti s britským referendem o brexitu.

"Nějaký vliv na burzy to bude mít," připustil Babiš, "ale nemyslím, že by to poškodilo českou ekonomiku."

8.11.2016 17:01 | Jak se (ne)volí ve Phoenixu
8.11.2016 17:04 | Trump dorazil k volební místnosti v New Yorku
8.11.2016 17:10 | Namíchejte si volební koktejl "Odporná žena"

Server Quartz přišel s receptem na volební koktejl Nasty Woman - Odporná žena - podle toho, jak Donald Trump nazval svoji soupeřku během třetí prezidentské televizní debaty. Přísady jsou tequila, višňový džus, limetková šťáva a něco hořkého, co přibližuje drink v Arizoně známému koktejlu "Mexická popravčí četa". Jak hořký si ho uděláte, záleží na vašem znechucení z kampaně.

8.11.2016 17:18 | "Přivítání" Trumpa

Donalda Trumpa před volební místností "vítali" i jeho odpůrci. Na republikánského kandidáta nespokojeně "hučeli".

8.11.2016 17:20 | Těžké rozhodnutí

"Bylo to těžké rozhodnutí," odpověděl Donald Trump na otázku, komu dal svůj hlas.

8.11.2016 17:41 | Prezident Barack Obama vyzval k účasti ve volbách
8.11.2016 17:44 | Donald Trump využil k výzvě k účasti ve volbách na svém Twitteru dokonce video
8.11.2016 17:55 | Koho sledovat na Twitteru podle časopisu Vogue

Tady je dvanáct twitterových adres, které americký časopis Vogue doporučuje sledovat zítra nad ránem pro nejnovější informace a komentáře k americkým prezidentským volbám. V seznamu Vogue jsou dobře informovaní novináři, ale i známé celebrity jako zpěvačka Cher.

8.11.2016 18:00 | Trump odmítá říct, zda by přijal porážku

Donald Trump při hlasování v New Yorku dál odmítl říct, zda přijme případnou volební porážku. "Chci vidět, co se bude dít," řekl novinářům vyhýbavě.

Na otázku, zda se obává možného podvodu během voleb, odpověděl: "Tím se znepokojujeme neustále."

CRA105 USA ELECTION TRUMP 1108 11

8.11.2016 18:02 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

V jedné z volebních místností v New Yorku ve čtvrti Harlem je plno. Jak řekl jeden z úředníků, který na volby dohlíží, účast tady bude vyšší než obvykle. V tomto dominantně černošském okrsku, stejně jako v celém New Yorku, podle předpokladů jasně zvítězí Hillary Clintonová.unnamed

8.11.2016 18:06 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

"Jestli vyhraje Trump, všichni dnes skončíme na pohotovosti," říká volička v Harlemu v New Yorku.

8.11.2016 18:08 | Volební místnosti se otevřely ve všech státech kromě Havaje

Volební místnosti se už otevřely s výjimkou Havaje po celých Spojených státech. Mezi posledními začali lidé hlasovat na západním pobřeží, kde se čeká výhra Hillary Clintonové. Obyvatelé Havaje začnou jako poslední hlasovat v 18:00 SEČ.

Vůbec nejlidnatější americký stát Kalifornie, kde si vítěz připíše na konto 55 volitelských hlasů z 270 potřebných k celkové výhře, bude rovněž jedním ze čtyř států, na jehož voliče se bude čekat vůbec nejdéle. Volební místnosti tu budou otevřené až do středečních 05:00 SEČ. Kalifornie je tradiční demokratickou baštou a o zdejším úspěchu Clintonové jsou přesvědčeni i lidé Donalda Trumpa.

Ve stejnou hodinu skončí rovněž hlasování ve státech Washington a Havaj, kde se rovněž čeká úspěch demokratů. O dvě hodiny později se uzavřou poslední volební místnosti na Aljašce, která obvykle straní republikánům.

8.11.2016 18:15 | Ve Phoenixu volí i senioři
8.11.2016 18:18 | Důvěřuj, ale prověřuj
8.11.2016 18:20 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

Dvě a čtvrt hodiny podle svých slov čekal Malcolm, než mohl v jednom z okrsků ve čtvrti Harlem odvolit. Zájem voličů je tady větší než obvykle. Dominantně černošský Harlem podpoří Hillary Clintonovou.

8.11.2016 18:44 | Spojené státy se bojí hackerů

Američané se obávají hackerského útoku na prezidentské volby. Ačkoli se experti shodují, že je takřka nemožné zfalšovat jejich výsledky či zabránit jejich konání, stále existuje riziko, že průběh voleb bude provázet chaos. Více čtěte ZDE.

8.11.2016 18:46 | Koho sledovat na Twitteru podle šéfredaktora Respektu Erika Taberyho
8.11.2016 18:47 | Genderová rovnováha mezi lídry

Pokud by zvítězila Hillary Clintonová, byl by to krok směrem k genderové rovnováze mezi světovými lídry, myslí si německá kancléřka Angela Merkelová.

"Přiblížili bychom se rovnosti mezi ženami a muži ve vedoucích pozicích," uvedla Němka v Berlíně, kde vystoupila po boku norské premiérky Erny Solbergové.

Podle té by vítězství demokratické kandidátky mohlo inspirovat mladé ženy k tomu, aby politiku nevnímaly jako čistě mužskou záležitost. "Není to ale tak, že bychom měly nějaký dámský spolek, který by chtěl vládnout světu," dodala Solbergová.

8.11.2016 18:49 | Stručný editorial

Dnešní editorial listu Miami Herald:

8.11.2016 18:51 | Trumpovu synovi hrozí rok vězení

Mladší syn Donalda Trumpa se rozhodl podělit se o své dnešní hlasování v prezidentských volbách s lidmi na sociálních sítích.

Publikací fotografie svého volebního lístku se zaškrtnutým jménem svého otce však patrně porušil zákon státu New York, který zveřejňování snímků volebních lístků zakazuje. Podle listu Politico mu za to hrozí pokuta 1000 dolarů (přes 24 000 korun) a až rok vězení.

Publikaci selfies s volebními lístky, které se v USA staly v posledních letech velmi populární, zakazuje celkem 19 amerických států. V New Yorku v posledních dnech řešil stížnost proti tomuto zákonu federální soud, nevyhověl jí však.

8.11.2016 18:52 | Rekordní počet latinskoamerických voličů

Podle Pew Research Center může v letošních amerických prezidentských volbách volit rekordní počet latinskoamerických voličů.

8.11.2016 19:08 | Donald Trump znovu agituje

8.11.2016 19:17 | Chelsea Clintonová tweetuje o hlasování pro svoji matku

"Jednou z největších poct v mém životě bylo, že jsem pro tebe dnes mohla hlasovat, mami. Jsem na tebe - jako vždy - víc než pyšná," napsala dcera Hillary Clintonové na svůj Twitter.

8.11.2016 19:24 | Trumpův štáb se připravuje na oslavu

V Trumpově štábu věří ve vítězství. Je třeba vyžehlit americké vlaječky.

8.11.2016 19:25 | Příznivci Clintonové sdílí fotografii kuriózní křižovatky

Ve vítězství doufají i příznivci Clintonové. Dodávají si naději tím, že sdílí fotografii z Brooklynu - z místa, kde se potkávají ulice Prezidentská a Clintonova.

8.11.2016 19:28 | Jaký otec, takový syn?

Chtěl snad Eric Trump také "opisovat"?

8.11.2016 19:29 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

Mike si nazdobil auto a odjel agitovat pro Donalda Trumpa na newyorskou 5th Avenue. Trump je podle něj tím z kandidátů, který miluje Ameriku.

unnamed

8.11.2016 19:32 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

Rarita: tento černý Američan je jedním z mála, který volil Donalda Trumpa. Přímo před Trump Tower na newyorské 5th Avenue provolává, že Trump vrátí Americe velikost a respekt.

unnamed

 

8.11.2016 19:34 | Jak vypadá štáb republikánů v Arizoně
8.11.2016 19:39 | Clintonová podle odhadů vede na Floridě, v Iowě i v Ohiu

Krátce poté, co se otevřely volební místnosti ve všech amerických státech, má více důvodů k optimismu Hillary Clintonová. Demokratická prezidentská kandidátka má průběžný náskok v účasti svých voličů na Floridě, v Iowě a v Ohiu, které patří ke klíčovým státům v souboji o Bílý dům.

Vyplývá to z údajů nově založené společnosti VoteCastr, která v reálném čase porovnává účast voličů demokratů a republikánů a kombinuje ji s předvolebními průzkumy.

V osmi státech, kde jsou síly demokratů a republikánů považovány za vyrovnané a které společnost sleduje, má Trump navrch pouze v Pensylvánii.

Bez ohledu na to, že do konce voleb zbývá v některých částech USA ještě i více než šest hodin, zveřejnil server Slate.com první odhady průběžné účasti voličů stran obou kandidátů, které vypracoval VoteCastr. Na Floridě podle nich vede Clintonová, pro niž podle odhadu hlasovalo 48,6 procenta voličů, zatímco Trumpa podpořilo 45,2 procenta.

Se svými 29 voliteli z 270 potřebných k celkovému vítězství je právě Florida nejdůležitějším z vyrovnaných států; bez jejího ovládnutí je cesta do prezidentského křesla považována za takřka nemožnou. Průzkum porovnával údaje poté, co odvolilo přes 50 procent floridských voličů, z nichž velká část odevzdala své hlasy v předčasném hlasování.

Podobně dobře si podle těchto odhadů vede bývalá první dáma v Ohiu a v Iowě, které se v předvolebních průzkumech mírně klonily na stranu Trumpa. Průběžné vedení jí patří i v Coloradu.

Projekce VoteCastru vzbudily v USA rozporuplné reakce, neboť zveřejňování odhadů úspěchu jednotlivých kandidátů může podle kritiků ovlivnit rozhodování některých voličů. Není rovněž dosud ověřena přesnost této metody odhadů, která se v USA používá vůbec poprvé.

Podle médií však pro VoteCastr pracují bývalí přední experti obou politických stran a jeho údaje se přibližně shodují s odhady, které mají k dispozici týmy obou kandidátů.

8.11.2016 19:56 | Trump žaluje volební úřad v Nevadě, stěžuje si, že nedodržel zavírací hodinu

Donald Trump zažaloval volební úřad v Nevadě za to, že jedna z volebních místností byla minulý týden otevřena i po skončení úředních hodin. Ve státě, v němž předvolební průzkumy přisuzovaly těsné vedení demokratům, tím podle Trumpa úředníci zvýhodnili voliče jeho soupeřky Hillary Clintonové.

Nevada patří k mnoha americkým státům, které umožňují voličům odevzdávat své hlasy ještě před samotným dnem voleb. Minulý týden byl u jedné z místností v Las Vegas takový zájem hlasovat, že úředníci nechali otevřeno i po osmé hodině večer, kdy se místnost měla oficiálně zavřít. Nevadské zákony dovolují, aby bylo umožněno volit člověku, který si stoupl do fronty ještě v okamžiku, kdy se má zavírat. Podle Trumpa však úředníci nechávali frontu růst i po osmé hodině.

Republikánský kandidát na jednom z posledních předvolebních mítinků právě v Nevadě prohlásil, že z toho profitovali "jistí voliči".

Narážel tím na silnou populaci Hispánců a na to, že Las Vegas je baštou demokratů.

Lidé z vedení Trumpovy kampaně však tvrdí, že žalobu v žádném případě nemotivuje snaha o znemožnění volební účasti Hispáncům. "V téhle žalobě jde o pravidla hry," řekl jeden z manažerů Trumpova týmu David Bossie televizi MSNBC.

8.11.2016 20:03 | Měnící se demografický profil voličů demokratů a republikánů

Jak vypadá klasický volič demokratů nebo naopak republikánů? A jak vypadal před téměř čtvrt stoletím?

8.11.2016 20:35 | K volbám lákají také celebrity

K volbám lákají i americké celebrity, mezi jinými třeba Taylor Swift nebo Jessica Alba.

8.11.2016 20:41 | Bernie Sanders volil Clintonovou

"Doufám, že Donalda Trumpa porazíme," napsal Bernie Sanders na Twitteru.

8.11.2016 21:00 | Ruská státní televize prorokuje problémy

Ruská státní televize předpovídá potíže. Připomíná, že ani jeden z prezidentských kandidátů není v USA nijak zvlášť oblíbený. Ať už tedy bude vítězem kdokolikv, začátek pro něj bude podle ruského Prvního kanálu složitý.

8.11.2016 21:13 | Trump: Manipuluje se s volebními stroji

"Mám zprávy o tom, že v některých místech dochází k manipulacím s volebními stroji ve prospěch demokratů," uvedl Donald Trump pro Fox News.

8.11.2016 21:15 | Soud v Nevadě zamítl Trumpovu žalobu

Nevadský soud zamítl Trumpovu žalobu vůči místnímu volebnímu úřadu, který povolil prodloužit úřední hodiny během předčasného termínu voleb.

8.11.2016 21:44 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

Tady bydlí Donald Trump. Pro někoho sídlo Saurona v Mordoru, pro jiného místo, odkud přijde spása Ameriky.

Trump Tower

8.11.2016 21:52 | Donald vs. Hillary ve výrocích

Poslední měsíce si Donald Trump a Hillary Clintonová nemohli přijít na jméno.

Především republikánský kandidát se nebál používat ostrých výrazů na adresu své soupeřky. Osočil ji například z toho, že není dostatečně fyzicky a psychicky zdravá k vykonávání úřadu nebo že ohrozila bezpečnost Spojených států v souvislosti s kauzou uniklých e-mailů.

Clintonová jako protiargumenty používala politickou nezkušenost Trumpa a jeho údajnou celkovou nezpůsobilost k zasednutí v Bílém domě. Poukazovala například na to, že Trump odmítá zveřejnit své daňové přiznání.

Prohlédněte si seznam výroků, kterými se oháněli soupeři o post prezidenta.

8.11.2016 21:52 | Finanční trhy zaznamenaly mírný vzestup

Server listu Wall Street Journal poznamenal, že počítání VoteCastru sledují i makléři na finančních trzích, které v rostoucí víře ve vítězství Clintonové zaznamenávají mírný vzestup.

8.11.2016 21:59 | Odvolili už i američtí astronauti

Odvoleno už mají i američtí astronauti - například Shane Kimbrough, který svůj hlas odevzdal přímo ve vesmíru. Lístek mu na Mezinárodní vesmírnou stanici zaslala NASA v zaheslovaném souboru, který byl po zpětném odeslání započítán mezi ostatní. "Jediným" rozdílem tak pro Kimbrougha zůstává, že si domů neodnese samolepku "I Voted".

8.11.2016 22:06 | V Pensylvánii měli problém s volebními přístroji

Závažnější technické problémy se objevily zatím pouze v Pensylvánii, kde v jedné z volebních místností na předměstí Pittsburghu zhruba šestice přístrojů samovolně přehodila hlasovací lístek pro republikánskou stranu na hlas pro demokraty.

"Existují zprávy, že když někdo hlasoval pro republikána, celý lístek se změnil na demokratický," reagoval na informace Donald Trump. 

8.11.2016 22:13 | Trump má navrch v Iowě

Bez ohledu na to, že volební místnosti v prvních státech se zavřou až za bezmála čtyři hodiny, pokračují některé americké servery jako Slate či Politico ve zveřejňování průběžných odhadů účasti voličů obou kandidátů, které vypracoval VoteCastr.

Na Floridě podle nich vede Clintonová, pro niž podle odhadu hlasovalo 49 procent voličů, zatímco Trumpa podpořilo 45 procent.

V osmi státech, kde jsou síly demokratů a republikánů považovány za prakticky vyrovnané a které společnost VoteCastr sleduje, má Trump navrch pouze v Iowě.

8.11.2016 22:20 | Kdyby se volilo v Česku...

Kdyby se volilo v Česku, patrně by s přehledem vyhrála kandidátka demokratů Hillary Clintonová. Alespoň podle výsledků naší volební kalkulačky, kterou si prozatím vyplnilo téměř sedm a půl tisíce čtenářů HN. I když rozhodování u voleb je samozřejmě mnohem složitější než jen zodpovědět dvacet otázek. Jak si stojíte vy, můžete zkusit zde.

kviz

8.11.2016 22:21 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

Pokud Hillary Clintonová volby vyhraje, bude mít soukromou oslavu tady, v hotelu The Peninsula, jen pár metrů od Trump Tower, kde žije Donald Trump s rodinou.

Podle amerických médii je to záměrná volba, aby Hillary "popíchla" svého konkurenta.

Tady bydlí Hillary - hotel The Peninsula

8.11.2016 22:25 | Od našeho reportéra z Amerického centra v Praze Martina Bibena:

V sále zaplněném desítkami hostů, s papírovými figurínami Trumpa a Clintonové, s okny vyzdobenými hvězdami a pruhy, zahájil americký velvyslanec Andrew Shapiro volební noc v americkém centru na pražské Malé Straně. "Oba naše národy mají to privilegium demokracie a mohou si vybírat své zástupce. Jsme za tu nejistotu šťastní. Tyhle volby jsou výjimečné tím, že poprvé je ve hře žena a proti ní nekonformní byznysmen, který nepatří k washingtonskému establishmentu. Oba vyzvedli velmi důležitá témata, například imigraci, ženská práva a další. Mírumilovný transfer moci, stejně jako v uplynulých 240 letech, začne během šesti až deseti hodin. Bude to velmi vzrušující noc," řekl velvyslanec a sklidil potlesk.

8.11.2016 22:54 | Od našeho zpravodaje v USA Ondřeje Housky:

Zajímá vás, jak to v Americe vypadá přímo ve volební místnosti? Podívejte se na naše video. Tohle je z volebního okrsku v Harlemu. Účast je velmi vysoká, tito lidé čekali přes dvě hodiny, než se na ně dostala řada.

8.11.2016 23:09 | Chtějí silného vůdce

Většina Američanů si přeje silného vůdce, který zemi dostane z područí bohatých a mocných. Vyplývá to z průzkumu, který dnes agentury Reuters a Ipsos provedly mezi voliči. Internetové ankety se zúčastnilo přes 10 tisíc lidí. Na 75 procent dotazovaných souhlasí s tím, že Spojené státy potřebují v čele země silnou osobnost, 72 procent je přesvědčeno, že americká ekonomika slouží zájmům bohatých a mocných. 

8.11.2016 23:15 | Komplikace s hlasováním

Některá místa USA hlásí problémy, které komplikují voličům hlasování. Někde jde o problémy se stroji, jež si vynucují dlouhé čekání, jinde si voliči stěžují na praktiky hraničící se zastrašováním. S obtížemi se setkali například voliči v Severní Karolíně, kde nefungující stroj ověřující voličské registrace donutil místní pracovníky k manuálnímu ověřování, což vedlo ke zdržení v řádu několika desítek minut. Případy údajného zastrašování hlásí podle listu The Washington Post lidé z okresu Miami-Dade na Floridě, kde prý před volebními místnostmi kdosi "agresivně křičel do megafonů".

8.11.2016 23:17 | Většina se rozhodla už v září
8.11.2016 23:25 | Z Amerického centra v Praze

Reportér Hospodářských novin Martin Biben se účastní volebního programu v Americkém centru v Praze: V centru panuje velmi příjemná, vstřícná atmosféra, o hosty, převážně diplomaty, amerikanisty, úředníky a politiky se stará velmi milý česky i anglicky hovořící personál. V prostorech jsou papírové figuríny US prezidentů, například Reagana, Lincolna, menšímu sálu s televizí dominují figuríny Obamy s manželkou, doprovázené na jedné straně Trumpem, na druhé Hillary. 

8.11.2016 23:31 | Farage: Trump představuje stejnou změnu jako brexit

Podle bývalého předsedy britské strany UKIP Nigela Farage představuje Donald Trump stejnou změnu jako brexit.

8.11.2016 23:35 | Z Amerického centra v Praze

Právě probíhá beseda, které se účastní i bývalý diplomat Petr Kolář. "Máme s USA velmi strategické partnerství, které nás dělá silnější v tom, abychom mohloi četlit tlaku Ruska, Číny i rostoucímu evropskému extremismu. Věřím také, že článek pět smlouvy NATO zůstane po volbých v platnosti," nazančil Kolář, kde jsou jehío preference. Oproti tomu Ivan Hodač, předseda Správní rada Aspen Institute Prague naznačil sympatie pro Donalda Trumpa. "Hillary, jejíž první cesta po uvedení do funkce vedla do Číny a pak teprve do Evropy, může změnit preference k pacifickému prostoru," řekl.

8.11.2016 23:38 | Trump bude volby sledovat ve svém mrakodrapu

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump bude sčítání hlasů voleb sledovat ve svém mrakodrapu Trump Tower na Páté Avenue. Trump to oznámil na twitteru. Média přitom v pondělí informovala, že magnát si za svou centrálu pro volební noc zvolil hotel Hilton v manhattanském Midtownu, který je největším hotelem ve městě.

8.11.2016 23:40 | Kandidáty dělí dvě minuty

Hillary Clintonová bude výsledky voleb sledovat dvě minuty chůze od Donalda Trumpa.

8.11.2016 23:46 | Twitterový štváč Trump je zpět

Minulý týden informoval deník New York Times, že Trumpovi jeho spolupracovníci zakázali ve finále volebního klání dávat cokoli na jeho twitterový účet. Právě tam totiž vznikla řada jeho lapálií. Jenže s příchodem volebního dne se podle všeho vrátil i starý Donald. Jak poznamenal list Los Angeles Times, vrátil se Donald, který miluje konspirace a manipulace. Před 23. hodinou středoevropského času napsal Trump na svůj Twitter, že podle CNN úředníci z Utahu hlásí problémy s hlasovacími přístroji v celé zemi. Vzápětí ho taktéž na Twitteru opravil moderátor CNN Brian Stelter, že úředníci z Utahu sice hlásí problémy, ovšem ne v celé zemi, ale v jednom okresu. Na vysvětlenou, v angličtině se země řekně country a okres county. Jde přitom o klasický Trumpův trik - bez ohledu na fakta si skutečnost přizpůsobí tomu, jak se mu hodí zrovna do krámu.

8.11.2016 23:52 | Warren Buffett zvyšuje účast

Co dělají miliardáři během amerických voleb? Warren Buffett se například snaží zvýšit účast ve svém rodném městě Omaha v Nebrasce. Několik voličů dnes odvezl k urnám Buffettův trolejbus, který je součástí investorovy kampaně "Drive 2 Vote".

 

8.11.2016 23:58 | Mexiko plánuje oslavu Trumpovy porážky

Ačkoli prezidentské volby ve Spojených státech zdaleka neskončily, někteří Mexičané se již připravují na oslavy možné porážky republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Přes facebook se organizuje skupina, která chce v případě úspěchu demokratky Hillary Clintonové slavit u ikonické sochy Anděla nezávislosti v centru mexické metropole. Účast na večírku již přislíbilo přes 5 000 lidí.

9.11.2016 00:03 | Problémy má i Colorado

Colorado si stěžuje na problémy s hlasujícím systémem - nefungoval 29 minut.

9.11.2016 00:08 | Nejvíce se googlí Florida

Volební místnosti ještě nejsou zavřené, lidé ale už teď vyhledávají, kdo volby vyhraje. Nejvíce uživatele Googlu zajímá tzv. swing state Florida. Ten není ani typicky republikánský, ani demokratický. Kdo vyhraje na Floridě, často vyhraje i v celých Spojených státech.

9.11.2016 00:11 | Indiana a Kentucky dovolily

V části amerických států Indiana a Kentucky prezidentské volby skončily, další státy začnou uzavírat hlasovací místnosti postupně za hodinu. Po sečtení jednoho procenta hlasů z Kentucky vede Donald Trump. Po 01:00 SEČ se také očekávají první odhady, jasno o budoucím prezidentovi USA by mohlo být po 05:00 SEČ.

9.11.2016 00:20 | Nová online reportáž

S úderem půlnoci a prvních volebních výsledků jsme připravili nový online přenos, kde budeme vše i nadále sledovat. Čtěte zde.

Související