Američané se obávají hackerského útoku na prezidentské volby. Ačkoli se experti shodují, že je takřka nemožné zfalšovat jejich výsledky či zabránit jejich konání, stále existuje riziko, že průběh voleb bude provázet chaos.

Místní úřady jsou v pohotovosti od jarního útoku na voličské seznamy ve státech Arizona a Illinois a úniku e-mailů Demokratického národního kongresu.

Podle amerických bezpečnostních úřadů stojí za útoky Rusko, které se tak snaží oslabit místní demokratické instituce. V USA proto probíhá diskuse o možných slabinách místního volebního systému.

Tuto debatu podpořila prohlášení republikánského kandidáta Donalda Trumpa, že letošní prezidentské volby budou zmanipulované v jeho neprospěch.

Většina odborníků zpochybňuje nejen jeho tvrzení, ale i samotnou proveditelnost takového podvodu.

Volební systém USA je totiž silně decentralizovaný - každý stát si volí metodu a technologii, kterými je hlasování prováděno. V osmnácti státech se například volí pomocí klasických volebních lístků a volební terminály se vůbec nevyužívají. V Coloradu, Oregonu a Washingtonu pak voliči odevzdávají hlasy poštou.

Tato různorodost prakticky vylučuje možnost rozsáhlého utajeného volebního podvodu.

Přesto možnosti omezené manipulace existují. Tou první jsou hlasovací terminály, které se používají v některých obvodech. Tyto přístroje představují ideální cíl, jelikož jsou většinou zastaralé a velmi poruchové.

Počítačoví experti v USA již dlouhou dobu poukazují na snadnost, se kterou se na ně dá nainstalovat software, který by umožnil falšování hlasování. Podle odhadů bude navíc tento rok až pětina hlasů odevzdána na přístrojích, které nevystavují žádné potvrzení jako pojistku proti možnému útoku.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Scénář, kterým by útočníci mohli vyřadit tyto přístroje napříč Spojenými státy či v nich změnit výsledek hlasování, však silně komplikuje fakt, že drtivá většina z nich není až na výjimky připojena k internetu ani žádné jiné síti. Útok na tyto přístroje by tedy vyžadoval fyzickou přítomnost hackerů ve volebních okrscích a těžko by unikl pozornosti. Úřady by v takovém případě nejspíše postupovaly stejně jako při celkem častých poruchách terminálů a nasadily by na zasažených okrscích hlasovací lístky.

Jakkoli je těžké americké volby zfalšovat, neznamená to ale, že systém není zranitelný. "Řekněme, že pokud nějaký stát bude chtít volby zpochybnit a způsobit mnoho dalších problémů, tak k tomu nepotřebuje zpochybnit všechny volební terminály, stačí pouze jeden," uvedl pro stanici NPR Jason Hong, profesor IT a odborník na kyberbezpečnost na Carnegie Mellon University.

Ke zpochybnění voleb navíc není třeba útočit na volební proces jako takový. Stačí napadnout média a další kanály, kterými se k veřejnosti o průběhu voleb dostávají zprávy nebo šířit dezinformace. "Jakékoli nepravdivé zprávy, jako například, že jsou v některém volebním obvodu dlouhé fronty nebo že došlo k volebnímu podvodu, mohou u voličů vést ke změně chování," dodává Hong.

Na začátku listopadu se přitom na Twitteru šířily výzvy pro stoupence Hillary Clintonové, které se tvářily jako materiály její kampaně a vyzývaly k "vyhnutí se frontám a volbě pomocí SMS". Volba pomocí textové zprávy samozřejmě není možná v žádném státu USA a hlasy těch, kteří by možnost "hlasovat přes SMS" využili, by nemohly být započítány.

Podle technologického serveru The Verge je největším rizikem útok na ohlašování výsledků. Pokud by se například hackerům podařilo napadnout systémy agentury AP, která tradičně vyhlašuje výsledky voleb v USA, mohlo by to vyvolat chaos a ohrozit důvěru veřejnosti ve výsledky.

Související